Profibagr.cz - Náhradní díly pro stavební a zemědělskou techniku
Dnes je 20.5. – svátek slaví Zbyšek

Elektrický FUSO eCanter s hákovým nosičem kontejnerů pro stavebnictví

Zveřejněno: 22. 2. 2023

FUSO, dceřiná společnost koncernu Daimler Truck, představila na veletrhu Bauma 2022 novou generaci užitkových vozidel pro stavebnictví eCanter (elektrický pohon) a Canter. Jak nová generace modelu eCanter, tak i jeho konvenční sourozenec Canter mohou být vybaveny nejrůznějšími nástavbami pro převoz sypkého materiálu nebo stroje, vyklápěcími korbami či kontejnery.

Na veletrhu bauma 2022 byla představena nová generace eCanter pro stavebnictví. Na obrázku vůz s valníkovým sklápěčem.

V expozici značky FUSO vystavená nová generace modelu eCanter byla ve verzi s celkovou hmotností 8,55 tuny poprvé vybavena hákovým nosičem kontejnerů firmy UNSINN a mechanickým vedlejším pohonem přídavných zařízení. Celková nosnost podvozku je 5 135 kg a užitečná hmotnost činí 3 635 kg. Vozidlo s komfortní jednoduchou kabinou (se třemi sedadly) má rozvor náprav 3 400 milimetrů a je vybaveno sadou akumulátorů M, která umožňuje dojezd až 140 kilometrů.

Nové FUSO Canter, vystavené na veletrhu na venkovní ploše, má celkovou hmotnost 7,49 tuny, třístranný sklápěč Meiller a jeřáb Atlas. I toto vozidlo disponuje komfortní jednoduchou kabinou. Canter má rozvor náprav 3 400 milimetrů, nosnost podvozku 4,94 tuny, užitečnou hmotnost 2 580 kg a motor o výkonu 129 kW.

Vylepšení a variablita

Značka FUSO ve snaze ještě lépe splnit požadavky zákazníků novou generaci modelu eCanter v mnoha ohledech optimalizovala. Zatímco doposud bylo elektrické nákladní vozidlo dodáváno pouze s celkovou hmotností 7,49 tuny a rozvorem náprav 3 400 milimetrů, mají nyní zákazníci na výběr šest rozvorů náprav od 2 500 do 4 750 milimetrů a celkovou hmotnost 4,25 až 8,55 tuny. Nosnost podvozku je až 5 tun. Nová generace modelu eCanter je poháněna elektromotorem o výkonu buď 110 kW (varianty s celkovou hmotností 4,25 a 6 tun), nebo 129 kW (varianty s celkovou hmotností 7,49 a 8,55 tuny), s točivým momentem 430 N.m a optimalizovaným hnacím řetězcem. Nejvyšší rychlost je 89 km/h.

Motor se synchronním pohonem s permanentními magnety a vodním chlazením vyvinula společnost Bosch.
Motor se synchronním pohonem s permanentními magnety a vodním chlazením vyvinula společnost Bosch.

V závislosti na rozvoru náprav jsou k dispozici tři různé sady akumulátorů: S, M a L. Baterie přitom používají technologii lithium-železo-fosfátových akumulátorových článků (LFP), které se vyznačují především dlouhou životností a větším množstvím využitelné energie. Sada akumulátorů ve variantě S disponuje jmenovitou kapacitou 41 kWh a umožňuje dojezd až 70 kilometrů. U varianty M dosahuje jmenovitá kapacita 83 kWh a dojezd je až 140 kilometrů. Nejvýkonnější sada, varianta L, nabízí jmenovitou kapacitu 124 kWh a dojezd až 200 kilometrů. Díky rekuperaci lze dojezd ještě prodloužit, což současně zkracuje potřebné přestávky kvůli nabíjení. Pro porovnání: dosud byla pro model eCanter nabízena pouze jedna varianta sady akumulátorů s jmenovitou kapacitou 81 kWh a dojezdem až 100 kilometrů.

Co se týká nabíjení sady akumulátorů, je nová generace modelu eCanter kompatibilní se všemi síťovými napětími na nejdůležitějších trzích. Nabíjecí jednotka podporuje nabíjení jak střídavým (AC), tak i stejnosměrným (DC) proudem. Nabíjecím standardem je systém CCS (Combined Charging System). Nabíjet je možné výkonem až 104 kW. V závislosti na sadě akumulátorů lze rychlým, stejnosměrným nabíjením zvýšit stav nabití z 20 na 80 procent kapacity za cca 24 (S), 26 (M) nebo 39 minut (L). V případě nabíjení střídavým proudem (11 a 22 kW) to trvá mezi čtyřmi a šesti hodinami, v závislosti na sadě akumulátorů.

LFP Baterie LFP (lithium-železo fosfát) mají dlouhou životnost a jsou obecně považovány za bezpečné.
LFP Baterie LFP (lithium-železo fosfát) mají dlouhou životnost a jsou obecně považovány za bezpečné.

Mnohostranná, komfortní a bezpečná vozidla

Nová generace modelu eCanter, dodávaná se dvěma variantami kabin (standardní = šířka 1,7 metru a komfortní = šířka 2 metry), se vyznačuje nejen ekologickým a ekonomickým celkovým konceptem, ale také mnohostranností. Elektricky poháněné nákladní vozidlo značky FUSO je kompatibilní s mnoha nástavbami typickými pro stavební sektor, například s valníkovými nástavbami nebo sklápěči, a je tak ideální volbou pro nejrůznější aplikace. Nová generace modelu eCanter je mimořádně vhodná pro nástavby i z toho důvodu, že se na přání dodává přímo z výroby s mechanickým pomocným pohonem hydraulických agregátů.

To, že nová generace eCanter je nejmodernější elektromobil, se odráží i v jeho designu a výbavě.
To, že nová generace eCanter je nejmodernější elektromobil, se odráží i v jeho designu a výbavě.

Vysokou míru komfortu pro řidiče a bezpečnosti pro všechny účastníky silničního provozu zajišťuje velký počet asistenčních funkcí a dalších zařízení. Mezi pozoruhodné prvky standardní výbavy patří mimo jiné multifunkční volant s tlačítky pro ovládání digitálního panelu sdružených přístrojů na displeji LCD, světlomety LED, které vydávají v porovnání s halogenovými verzemi o 30 procent jasnější světlo a zlepšují tak viditelnost, funkce Autolight pro automatické ovládání světlometů v závislosti na světelných podmínkách a inteligentní asistent dálkových světel.

Z důvodu bezpečnosti jsou sady akumulátorů uloženy pod rámem podvozku vozidla uvnitř velmi tuhé ocelové konstrukce, která slouží také jako ochrana sady akumulátorů při čelním nebo bočním nárazu. V případě nehody senzor nárazu automaticky deaktivuje vysokonapěťový systém. Nová generace modelu eCanter je standardně vybavena externím výstražným akustickým systémem AVAS (Acoustic Vehicle Alerting System), který zlepšuje akustické vnímání vozidla například chodci nebo cyklisty. Kromě toho zvyšuje standardně montovaný asistent pro odbočování, Active Side Guard Assist, bezpečnost při odbočování vpravo. Rovněž standardně dodávaná nová generace asistenta pro nouzové brzdění s rozpoznáváním chodců, Active Brake Assist, minimalizuje nebezpečí kolize s překážkou vpředu.

 

Nové

TVH distributorem dílů pro manipulační techniku Zoomlion

Zveřejněno 20.5. Během pouhých tří desetiletí se společnost Zoomlion stala jedním z předních čínských výrobců zemědělské, stavební a manipulační techniky. Součástí jejího širokého portfolia jsou mobilní zvedací pracovní plošiny, které prodává po celém světě… celý příspěvek

Inspirujících 30 let společnosti NorWit. Z garážové firmy k respektovanému dodavateli stavební techniky

Zveřejněno 17.5. Společnost NorWit, s.r.o., která patří k zavedeným tuzemským dodavatelům stavební techniky, oslaví brzy 30 let na trhu. Její historie je příběhem o tom, jak se z garážové firmy založené na počátku devadesátých let postupně stala respektovaná… celý příspěvek

Za novinkami JCB do předváděcího centra v Anglii

Zveřejněno 15.5. Světoznámý výrobce stavebních strojů JCB letos ohlásil uvedení hned několika produktových novinek na trh. Jejich premiéru pro média pojal ve slavnostním stylu, když do svého továrního předváděcího centra v Anglii pozval novináře z celého světa. Ve… celý příspěvek