VLW Prodej, servis a půjčovna stavební techniky
Dnes je 19.6. – svátek slaví Leoš

DEVELON uvedl na trh nová minirypadla DX17Z-7 a DX19-7

Zveřejněno: 27. 5. 2024

Společnost DEVELON (dříve Doosan Construction Equipment) uvedla na trh nová minirypadla splňující požadavky Stage V, DX17Z-7 s nulovým přesahem a konvenční DX19-7. Oba nové modely se vyznačují výrazně vyšším výkonem, všestranností, komfortem pro obsluhu a jednodušší údržbou než stroje předchozí generace, které nahrazují.

Modely DX17Z-7 (na snímku) a DX19-7 sdílejí nový společný globální styl aktuální generace minirypadel značky Develon a vyznačují se novou konstrukcí platformy.

Minirypadla DX17Z-7 a DX19-7 jsou poháněna dieselovým motorem Kubota D902, který splňuje požadavky Stage V a – oproti motoru D722 v předchozí generaci – poskytuje o 20 % vyšší hrubý výkon 12,1 kW (16,2 k) při 2400 ot./min. Motor má také o 25 % větší zdvihový objem a o 29 % vyšší točivý moment s hodnotou 54,6 Nm při 1900 ot./min, což se promítá do vysoké celkové spolehlivosti a nižšího namáhání motoru a dalších součástí. Kromě zvýšené účinnosti je motor Kubota D902 znám pro svou vysokou spolehlivost, snadnou údržbu a dlouhou životnost.

Modely DX17Z-7 a DX19-7 sdílejí nový společný globální styl aktuální generace minirypadel značky Develon a vyznačují se novou konstrukcí platformy a nástavbou, které zajišťují vyšší odolnost a robustnost. Díky kompaktním rozměrům jsou oba stroje ideální pro práci ve stísněných prostorech na stavbách, při terénních úpravách a projektech inženýrských sítí.

Všestranné a odolné

Model DX17Z-7 i DX19-7 má ve standardní výbavě výložník o délce 1,75 m a rameno o délce 1,03 m, přičemž pro oba modely je k dispozici volitelné delší rameno s délkou 1,23 m. Model DX17Z-7 je standardně vybaven litým protizávažím o hmotnosti 180 kg, s možností přídavného protizávaží o hmotnosti 85 kg pro použití s volitelným delším ramenem. Poloměr přesahu zadní části u modelu DX17Z-7 se ve srovnání s předchozím modelem snížil o 6,5 % na pouhých 645 mm. Když se použije přídavné protizávaží o hmotnosti 85 kg, zvýší se poloměr přesahu zadní části na 720 mm. V případě standardní i delší verze ramena u modelu DX19-7 se používá zabudované lité protizávaží o hmotnosti 65 kg.

Model DX17Z-7 je standardně vybaven protizávažím o hmotnosti 180 kg, s možností přídavného protizávaží o hmotnosti 85 kg pro použití s volitelným delším ramenem.
Model DX17Z-7 je standardně vybaven protizávažím o hmotnosti 180 kg, s možností přídavného protizávaží o hmotnosti 85 kg pro použití s volitelným delším ramenem.

Rameno u DX17Z-7 i DX19-7 je chráněno pomocí krytů válců, aby se zabránilo kolizím nebo jakémukoli potenciálnímu poškození, s optimálním hydraulickým vedením, které prochází a je chráněno konstrukcí výložníku. Tím se snižuje riziko poškození a selhání hadic, minimalizuje potřeba oprav a prostojů a zvyšuje produktivita a efektivita.

Flexibilní hydraulika

Standardně je zajištěn jednosměrný a obousměrný proporcionální průtok a snadný přístup k přepínacímu ventilu. Průtok se snadno reguluje pomocí ovládacího kolečka na pravém joysticku, což umožňuje lepší kontrolu průtoku a zvyšuje pohodlí obsluhy. U obou modelů je již k dispozici přídavný okruh pro rychloupínač a obsluha může přepnout na používání rychloupínače stisknutím bezpečnostního tlačítka na levé konzole – na 5palcovém digitálním displeji v kabině se zobrazí varovné hlášení, které obsluhu upozorní, a ta pak může jednoduše stisknout tlačítko na pravém joysticku pro zahájení práce s rychloupínačem.

Technické parametry minirypadel DX17Z-7 a DX19-7.
Technické parametry minirypadel DX17Z-7 a DX19-7.

Minirypadla jsou vybavena roztažitelným podvozkem s pásy o šířce 230 mm, přičemž šířku mezi pásy je možné automaticky zmenšit z 1290 mm na 994 mm, a oba stroje jsou také osazeny skládací radlicí. To obsluze umožňuje přizpůsobit šířku a rozměry minirypadel tak, aby dokázaly projet i úzkými prostorami. Za tím účelem je potřeba stisknout další spínač, který obsluze umožní pomocí páky radlice upravit šířku podvozku. Díky nastavitelné šířce dokáže rovnoměrněji rozložit váhu, snížit tlak na půdu a dosáhnout vyšší stability při hloubení nebo zvedání. Roztažitelný podvozek najde využití také při přepravě.

Roztažitelný podvozek dovoluje prostor mezi pásy automaticky zmenšit z 1290 mm na 994 mm.
Roztažitelný podvozek dovoluje prostor mezi pásy automaticky zmenšit z 1290 mm na 994 mm.

Model DX17Z-7 se dodává se stříškou, zatímco DX19-7 je možné dodat buď se stříškou, nebo s kabinou. Oba stroje sdílejí společné nastavení pro ovládání joystickem a pomocí spínačů:

K zajištění lepšího ovládání z hlediska obsluhy je spínač rychlosti pojezdu integrovaný do pojezdových pák, což umožňuje rychlé nastavení rychlosti a lepší ovladatelnost. Kontrolka rychlosti pojezdu se rozsvítí na 5palcovém digitálním displeji a obsluha tak má o její aktivaci dobrý přehled.

Spínač rychlosti pojezdu je integrovaný do pojezdových pák.
Spínač rychlosti pojezdu je integrovaný do pojezdových pák.

Nový 5palcový digitální displej je náhradou za jednoduchý panel měřidel u předchozích modelů a na obrazovce ukazuje důležité informace pro obsluhu. Mezi tyto informace patří bezpečnostní prvky, jako jsou varovné indikátory při problémech se strojem, které jsou oznamované zvukem bzučáku. Na displeji je také možné sledovat intervaly údržby, což přispívá k proaktivnímu provádění údržby a minimalizaci prostojů a nákladů na opravy.

Nový 5palcový digitální displej je náhradou za jednoduchý panel měřidel osazený u předchozích modelů.
Nový 5palcový digitální displej je náhradou za jednoduchý panel měřidel osazený u předchozích modelů.

Model DX19-7 ve verzi s kabinou obsahuje rádio, které obsluze zpříjemňuje práci a podílí se na komfortu prostředí. Kabina DX19-7 je standardně dodávána s topením (s cirkulací vzduchu přes tři větrací otvory), což zajišťuje vynikající podmínky pro obsluhu v chladném počasí a prodlužuje pracovní sezónu. Při práci se zavřenými dveřmi se do kabiny nedostává žádný hluk ani prach. Systém rychlého odmrazování zajišťuje trvale jasný výhled a bezpečnější pracovní prostředí. Brání také poškozením souvisejícím s teplotou, jako je hromadění vlhkosti. Spínač topení se nachází na pravé straně konzoly – má dvoustupňové ovládání s nízkou a vysokou rychlostí ventilátoru.

U obou modelů je standardem mechanicky odpružené sedadlo, které lze vícenásobně nastavit tak, aby se zohlednily rozdíly v tělesných dispozicích obsluhy.

Standardním vybavením obou modelů jsou také LED světla a otočný maják, které přispívají k bezpečnosti tím, že zlepšují výhled obsluhy a upozorňují ostatní osoby na místě. Je tak zajištěno bezpečné a pohodlné pracovní prostředí za jakýchkoli světelných podmínek. Model DX17Z-7 má standardně LED svítilnu na výložníku, zatímco model DX19-7 má světlo na výložníku (u obou verzí se stříškou/kabinou), přičemž verze s kabinou má dále světlo na horní straně zadní části kabiny.

Model DX17Z-7 má standardně LED svítilnu na výložníku.
Model DX17Z-7 má standardně LED svítilnu na výložníku.

Pro více informací o stavebních strojích DEVELON navštivte stránky eu.develon-ce.com nebo kontaktujte distributora pro ČR, společnost GARNEA a.s.

Autor: Pavel Svoboda
Foto: Doosan
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.

Přečtěte si také

 

Nové

TEREX Titan byl čtvrt století největším damprem na světě

Zveřejněno 12.6. Terex 33-19 „Titan“ byl prototyp třínápravového terénního dampru nejtěžší třídy. Stroj s diesel-elektrickým pohonem byl smontován v roce 1973 v Kanadě divizí Terex, spadající pod společnost General Motors. Po prvotních záměrech byl nakonec… celý příspěvek

Věžový jeřáb od AMS se 100metrovým výložníkem je na dnešní poměry raritou

Zveřejněno 10.6. Německý výrobce věžových jeřábů AMS Kranbau Arneburg představil loni v červnu odborné i široké veřejnosti nejnovější jeřáb koncepce Flat-Top se 100metrovým výložníkem – model s typovým označením AMS AK 810. Věžový jeřáb s takto dlouhým výložníkem je… celý příspěvek

Proč se vyplatí svěřit podvozek stavebního stroje firmě RENOMAG?

Zveřejněno 7.6. Stálice v oblasti prodeje, výroby a oprav příslušenství pro stavební stroje – to je RENOMAG spol. s r.o. z Rosic u Brna. Společnost má již od roku 1993 ve svém portfoliu široký sortiment podvozkových dílů pro bagry, buldozery a další stavební stroje… celý příspěvek