Nová minirýpadla CASE řady D pzahrnují 20 modelů od 1 do 6 tun
Dnes je 11.6. – svátek slaví Bruno

Transformers od Komatsu: Systém umožní změnit konfiguraci demoličního rýpadla během pár minut

Zveřejněno: 21. 10. 2021

Horká letošní novinka od japonského výrobce Komatsu tentokrát stojí za to. Systém, pojmenovaný jako K100, byl představen na vlajkové lodi v demoliční technice Komatsu – pásovém rýpadle PC490HRD-11. Co si vlastně pod tímto označením představit?

K100 od Komatsu je v podstatě stavebnicí, umožňující dostrojit velké demoliční rýpadlo pro různé druhy práce.

K100 představuje komplexní systém pro rychlou a snadnou výměnu jednotlivých dílů výložníku. Sada obsahuje šest různě velkých násad, kterými lze stroj přizpůsobit aktuální aplikaci. V závislosti na použité násadě se provozní hmotnost rýpadla PC490HRD-11 pohybuje od 62 105 kg do 75 830 kg.

Myšlenka je taková, že s jedním strojem by majitel zvládnul na stavbě jak bourací práce, tak třeba manipulaci se zbytkovým materiálem a úklid. Tím by odpadla potřeba mít u demolice ještě další menší stroj a provozovatel by tak významně ušetřil náklady. Pojďme se ale podívat na některá čísla. Pro maximální dosah stroje 32 metrů lze instalovat demoliční příslušenství o váze do 2 500 kg, pro standardní dosah 28 metrů platí u demoličního příslušenství nosnost 3 350 kg. Pro výkopové práce se lžící a urovnovávání a planýrování v úrovni země se pak nosnost výložníku zvedne až na 5 000 kg.

Výhodou celého systému K100 je, že výměna se odehrává automaticky a ovládá se v kabině rýpadla. Není k ní potřeba žádná hrubá manuální práce, ani plošiny nebo žebříky pro případnou manipulaci ve výškách. Odpadá také manipulace s těžkými hydraulickými hadicemi. Výhody „stavebnicového” systému ocení majitel rovněž při přepravě stroje na podvalu.

Ovládání výměny násad je integrováno do standardního HMI panelu (Human Machine Interface). Na tomto monitoru s vysoce kontrastním podsvícením je obsluha naváděna pomocí názorných animací, pomáhají rovněž naisntalované kamery, přenášející obraz z okolí stroje.

 

Nové

Na „žluté železo“ výrobené v americké Iowě se můžete vždy plně spolehnout

Zveřejněno 3.6. Společnost Vermeer, jejíž výhradní zastoupení v České a Slovenské republice má Vermeer CS, se zabývá vývojem a výrobou stavební, zemědělské, komunální, zahradní a lesnické techniky již od padesátých let minulého století. Pojďme si představit… celý příspěvek

Stavební stroje DEVELON (dříve Doosan) na EXPO Lesní lom

Zveřejněno 1.6. Ve dnech 13.–15. června 2023 představí společnost GARNEA a.s., výhradní dovozce strojů DEVELON do České republiky, na veletrhu EXPO Lesní lom všechny hlavní stroje z těžké váhové kategorie této značky. Tři stroje bude možno vidět přímo v demo ukázce… celý příspěvek

Umělá inteligence za volantem. Problém otázky etiky a morální nejistoty

Zveřejněno 29.5. Na každém kroku snad ve všech oborech lidské činnosti se setkáváme s umělou inteligencí. Vývoji a praktickým testům se věnují stovky výzkumných a vědeckých týmů po celém světě. Z poslední doby připomeňme alespoň společnou aktivitu Microsoftu, firmy… celý příspěvek