Dnes je 26.3. – svátek slaví Emanuel

První autobetonové čerpadlo Liebherr v ČR. Na míru zákazníkovi

Zveřejněno: 17. 2. 2023

Koncem léta dorazilo do Česka jedinečné autobetonové čerpadlo Liebherr s typovým označením THP 170H 36 M5 XXT. Zákazníkovi, společnosti OSBET Beton, jej dodala firma Kranimex, která je výhradní zástupce firmy Liebherr GmbH pro sekci betonářské techniky v ČR.

Fotografie ze slavnostního předání autobetonového čerpadla Liebherr společnosti OSBET Beton.

Vozidlo je unikátní z několika hledisek: za prvé se jedná o zbrusu nový model, do kterého výrobce implementoval řadu pokročilých řešení a za druhé je to vůbec první autobetonové čerpadlo této značky, které bylo dodáno na tuzemský trh. Nový vůz již pracuje ke spokojenosti zákazníků i obsluhy OSBET Beton. Stejný model byl rovněž k vidění na nedávno skončeném veletrhu stavební technika Bauma v Mnichově.

Technická vyspělost a flexibilita

Pojďme se podívat, co dělá tento stroj tak výjimečným. Předně je to obrovská flexibilita na stavbě i mimo ni. Čerpadlo je namontované na tříosém podvozku MAN TGS 33.470 6×4 BB CH. Díky tomu se podařilo snížit celkovou hmotnost a zlepšit manévrovatelnost vozidla. Výložník složený z pěti ramen v systému „multifold” dovoluje pracovat v mnoha různých podmínkách a stavebních situacích. Pět ramen s nadstandardními úhly ohnutí dovoluje čerpat beton i do vnitřních prostor staveb. Rovněž maximální výška rozbalení 7,2 m předurčuje vozidlo pro širokou škálu použití.

Výložník, složený z pěti ramen, je velkou devizou čerpadla Liebherr THP 170H 36 M5 XXT.
Výložník, složený z pěti ramen, je velkou devizou čerpadla Liebherr THP 170H 36 M5 XXT.

Multifunkčnost modelu je podpořena patentovaným systémem rozpatkování XXT. Ten umožňuje rozpatkování i v opravdu úzkých prostorech a díky tomu lze čerpadlo použít i v stísněných podmínkách, například v centrech měst. Systém rozpatkování zároveň automaticky hlídá stabilitu celého vozidla, aby nedošlo k jeho převrácení. Vysunutí stabilizačních patek se ovládá pomocí dálkového ovladače, na jehož displeji vidí obsluha rovněž aktivní pracovní zóny.

Vysoký výkon a nízké náklady na provoz

Devizou tohoto autobetonového čerpadla je také výkon. Čerpání zajišťuje velmi silný polouzavřený hydraulický „PowerBlock”, který umožňuje přepravit více než 160 m3/hod. Díky polouzavřenému hydraulickému okruhu, který kombinuje výhody prověřených otevřených i uzavřených okruhů, je eliminována spotřeba oleje. To má vliv jak na celkovou hmotnost, tak i na provozní náklady. Vše je doplněno o nádrž na vodu, oplach a také rezervní nádrž pro palivo.

Technické parametry
Technické parametry

Za zmínku stojí tvar násypky, který pomáhá k plynulému čerpání betonových směsí. Dva agitátory uvnitř násypky slouží k tlačení betonu do sacího prostoru násypky, což je patrné především při čerpání tužších betonových směsí. Výrobce dodává čerpadlo i se širokou nabídkou doplňků, které si zákazník může sám zvolit. Ať už se jedná o LED osvětlení pracovního prostoru a okolí nebo o různé úložné prostory a boxy pro nástroje a náhradní hadice.

Nové autobetonové čerpadlo disponuje patentovaným systémem rozpatkování XXT.
Nové autobetonové čerpadlo disponuje patentovaným systémem rozpatkování XXT.

První zkušenosti obsluhy

Dojmy z nového stroje shrnuje obsluha z OSBET Beton takto: „Po krátkém záběhu je pumpa rychlá a svižná. Časově náročnější je rozbalení pěti ramen do pracovní polohy a pochopitelně i následné složení. Je třeba si zvyknout i na jiný systém ovládání. Rozpatkování v úzkých prostorách je perfektní. Auto je silné a dostane se, kam je potřeba. Jedná se celkově o velmi slušný stroj a převládají pozitivní pocity a spokojenost.

Novinka od výrobce Liebherr, model THP 170H 36 M5 XXT, má na trhu velký potenciál, a to díky své nízké hmotnosti a široké škále použití v různých podmínkách. Nejen proto je tento stroj v materiálech výrobce označován jako „All-rounder” – tedy jako všestranný stroj s řadou inovací firmy Liebherr.

 

Nové

Mobilní terénní jeřáb SANY SAC600E toho umí hodně

Zveřejněno 24.3. Výrobce SANY na veletrhu Bauma představil jako novinku pro evropský trh své mobilní a pásové jeřáby. První modely zařadil do své nabídky také oficiální dealer značky SANY u nás, společnost CARACAL MACHINES s.r.o. V kategorii mobilních terénních… celý příspěvek

Prestižní ocenění pro vynálezce předchůdce smykem řízeného nakladače

Zveřejněno 22.3. Vynálezci prvního kompaktní nakladač na světě, bratři Cyril a Louis Kellerovi, byli v roce 2023 uvedeni do Národní síně slávy vynálezců (National Inventors Hall of Fame, NIHF) v USA. Tato prestižní instituce každoročně oceňuje vynálezce, podporuje… celý příspěvek

Představujeme domíchávače betonu, autočerpadla a sklápěče Euromix MTP

Zveřejněno 20.3. Rodinná firma Euromix MTP GmbH, která za vývojem a výrobou stejnojmenných automobilových nástaveb pro stavebnictví stojí, pochází z německého města Porta Westfalica. Hlavními pilíři jejího současného produktového portfolia jsou domíchávače betonu,… celý příspěvek