Renomag.cz - Přídavná zařízení a náhradní díly pro stavební a težební stroje
Dnes je 26.9. – svátek slaví Andrea

Nedostatek pracovních sil na stavbách vyřešili pořízením nového jeřábu

Zveřejněno: 15. 10. 2021

Rychlestavitelné jeřáby jsou na západ od nás běžným pomocníkem ve stavebnictví. Když projíždíte německou nebo rakouskou vesnicí, uvidíte je téměř na každé stavbě. Na důvody, proč tomu tak začíná být i u nás, jsme se zajeli zeptat do firmy Řádek stavební společnost, která si nedávno pořídila jeřáb Liebherr L1-32.

Bez jeřábů si dnes práci jednatelé společnosti Řádek nedovedou představit. Zprava: Lukáš Řádek, Filip Řádek.

Rodinný podnik Řádek, který se zabývá především stavbou železobetonových konstrukcí, má s jeřáby Liebherr dlouholetou zkušenost. Poslední přírůstek – rychlestavitelný model Liebherr L1-3 – tak doplnil trojici věžových jeřábů (s typovým označením 2 x 32 H a 100 LC) a jeden autojeřáb tohoto německého výrobce. Liebherr L1-32 v současnosti pracuje na stavbě dvou atriových domů ve Žďáru nad Sázavou, na místě s překrásným výhledem na Zelenou horu (památka UNESCO).

L1-32 v praxi: úspory jsou vidět okamžitě

Podle slov Lukáše Řádka, jednoho z jednatelů společnosti, je současným trendem ve stavebnictví velký tlak na cenu. Spolu s tím zápolí firmy s nedostatkem pracovních sil (dlouhodobý problém) a se skokově narůstajícími cenami surovin (aktuální problém). Je logické, že více než kdy jindy hledají podnikatelé způsoby, jak na stavbách zredukovat náklady. Rychlestavitelný jeřáb může být jedním z nich. „Je pravda, že nám tady ušetří hodně starostí a nákladů. Nemusíme mít na stavbě tolik pomocných dělníků, práce s ním je rychlejší a také mnohem pohodlnější,” říká Lukáš Řádek a dodává: „Jeřáb vás vlastně nic nestojí. Postavíte ho na místo a během celé stavby si díky němu zajistíte veškerou manipulaci s materiálem.

Výstavba moderních atriových domů s výhledem na Zelenou horu je s jeřábem Liebherr L1 – 32 rychlejší, pohodlnější a přináší dodavateli úsporu nákladů, především za lidskou práci.
Výstavba moderních atriových domů s výhledem na Zelenou horu je s jeřábem Liebherr L1 – 32 rychlejší, pohodlnější a přináší dodavateli úsporu nákladů, především za lidskou práci.

Výhodou nového typu L1-32 je podle slov majitelů jednoduchý způsob postavení. Jde o hydraulicky stavitelný jeřáb, takže k jeho vztyčení nejsou zapotřebí lanové úvazky ani externí asistence. Postavení jeřábu usnadňuje dálkové ovládání. Uvedení do provozuschopného stavu trvá v závislosti na podmínkách stavby dvě až čtyři hodiny. Rovněž transport stroje je velmi jednoduchý a znamená úsporu nákladů. Jeřáb lze přepravovat „jako přívěs” na pomalu rychlostních (25 km/hod.), nebo vysoko rychlostních (80 km/hod.) osách. Díky nízké výšce ve složeném stavu jej lze transportovat též uvnitř klasického návěsu, z něhož se složí například pomocí autojeřábu. Dovnitř se vejde i betonové protizávaží, takže není potřeba vypravovat dva náklady.

Kompaktní rozměry jsou velkou devízou celé této řady strojů. Poloměr otáčení nástavby je pouze 1,95 metru; kratší křivka rozbalení dovoluje umístit jeřáb blíže zdi nebo do rohu stavby, kde méně překáží. Jeho rozměry si pochvaluje i druhý z jednatelů, Filip Řádek: „Jeřáb této velikosti je na stavby domů nebo bytových jednotek ideální. Rychle ho přivezete, rychle ho složíte, unese čtyři tuny a dá se postavit blíže ke zdi nebo do rohu, což je na stavbách, kde bojujete o každý metr, velké plus.

Jeřáb Liebherr L1 -32 má kratší tzv. křivku rozbalení. Díky tomu je jeřáb méně náročný na prostor. Lze jej postavit až o 2 metry blíže zdi nebo do rohu v porovnánís předchozím modelem.
Jeřáb Liebherr L1 -32 má kratší tzv. křivku rozbalení. Díky tomu je jeřáb méně náročný na prostor. Lze jej postavit až o 2 metry blíže zdi nebo do rohu v porovnánís předchozím modelem.

Síla v detailech i celku

L1-32 patří mezi technicky nejvyspělejší stroje ve své kategorii. Jde o dvoulanové provedení (předchůdce věžový jeřáb 32H byl vyroben ještě s přepínáním 2/4 úvazu, kde ve 2 úvazu byla poloviční maximální nosnost a ve 4 úvazu byla poloviční rychlost zdvihu), se zachováním maximální nosnosti (4 000 kg) a rychlostí 2 úvazu. Flexibilně nastavitelný výložník může mít na délku až 30 metrů, výška háku při vodorovném vyložení je 21,3 metru a na konci výložníku unese břemeno o hmotnosti 1 050 kilogramů.

Technické parametry jeřábu Liebherr L1-32

  • Max. nosnost: 4 000 kg
  • Výška háku: 21,3 m
  • Max. poloměr otáčení: 30 m
  • Nosnost na konci výložníku: 1 050 kg

Tolik řeč čísel. Co se ale skrývá uvnitř? Otevřením široké boční kapoty (otvírá se směrem nahoru, při nepřízni počasí funguje i jako stříška) se dostaneme k rozvaděči. Nacházejí se tady tři frekvenční měniče, které zajišťují plynulý pohyb všech pohonů jeřábu a zabraňují rázům, takže i začínající jeřábníci získají při práci s L1-32 potřebnou jistotu. Aby byla též v chladnějším počasí v rozvaděči zachována konstantní teplota, je zde nainstalováno topení, což umožňuje jeřáb kdykoliv použít.

Pro velmi přesnou manipulaci s břemenem je stroj vybaven funkcí mikrozdvihu. Užitečná věc, pokud chcete na stavbě přesně a bezpečně usazovat komponenty. Jednou z nejdůležitějších částí každého jeřábu je otoč. V Liebherru má jejich výroba dlouholetou tradici a jsou na ni právem pyšní. „Pokud se budeme o otoč dobře starat, tak nás všechny přežije,” říká s úsměvem Pavel Buriánek, prodejce věžových jeřábů ze společnosti Liebherr-Stavební stroje CZ. „Dá se poškodit dvěma hlavními způsoby. Buď ji nebudeme mazat nebo nebude jeřáb při práci usazen v rovině,” dodává. Mazání jeřábu probíhá v tomto případě pomocí manuálního centrálního mazání. (Výrobce nabízí v rámci volitelné výbavy také plně automatické mazání nebo nízkonákladovou variantu – mazání každého mazného bodu zvlášť.) Mazací interval je 14 dní. V zadní části se nachází protizávaží (šest betonových bloků, každý o hmotnosti dvě tuny). Věž jeřábu má plnostěnnou vzduchotěsně svařovanou konstrukci, chráněnou před vnitřní korozí.

Řádek stavební společnost, s. r. o.

Výhradní činností rodinné společnosti je provádění monolitických konstrukcí – tedy dodávky železobetonových konstrukcí pro občanskou výstavbu, průmyslové stavby, haly či opěrné zdi. Firma působí převážně v Kraji Vysočina, ale s rozrůstajícím se technickým vybavením se rozšiřuje i její geografické pole působnosti. Mezi její největší současné projekty patří výstavba bytových domů v Jihlavě (50 bytů), v Humpolci (32 bytů) a v Třebíči (43 bytů). Do budoucna chtějí jít cestou vlastního developmentu s co nejmenší závislostí na ostatních subdodavatelích. V plánu je rovněž postavení nového sídla firmy nebo zahájení výstavby bytů na několika vlastněných pozemcích. Více informací na www.zelezobetony.cz.

K ovládání slouží dálkový ovladač v podobě kompaktní konzoly, která se pomocí popruhů zavěsí na krk. Tento ovladač je konkrétně u společnosti Řádek vybaven tzv. zpětnou vazbou. Obsluha tak má k dispozici například indikaci polohy nebo aktuální hmotnost břemene.

Jeřáby Liebherr mají celou řadu volitelných prvků a doplňková výbava může být skutečně bohatá. Patří sem například anemometr (zařízení měřící rychlost větru), nebo systém pro vymezení pracovního prostoru (ABB). Ostatně bezpečnost je jedním z nejdůležitějších atributů těchto strojů (každá z funkcí má dvojí zabezpečení – pomocí dvoukanálové senzoriky ve spojení s inteligentní řídicí technikou).

Flexibilně nastavitelný výložník může mít na délku až 30 metrů, výška háku při vodorovném vyložení je 21,3 metru.
Flexibilně nastavitelný výložník může mít na délku až 30 metrů, výška háku při vodorovném vyložení je 21,3 metru.

Potenciál rychlestavitelných jeřábů

Rychlestavitelné jeřáby mohou být řešením některých současných problémů, se kterými se potýkají tuzemské stavební společnosti. Při rozumném zacházení je jejich investiční návratnost rychlá, díky pokročilé elektronice se snadno ovládají, výhodou jsou již zmíněné kompaktní rozměry. „Můj otec pracoval po revoluci v Německu a vždy nám říkal, že tam každá stavba začíná vztyčením jeřábu,” vypráví Filip Řádek. „Donedávna se u nás menší firmy zdráhaly věžové jeřáby používat, ale ten trend se už dnes začíná obracet,” dodává. „V současnosti potřebujete hlavně efektivně zásobovat stavbu materiálem, aby nevznikaly prostoje. Myslím si, že pro konkurenceschopnost bude čím dál klíčovější vlastnit komplexní a kvalitní flotilu strojů včetně jeřábů,” přidává na závěr svůj názor druhý z jednatelů, Lukáš Řádek. Rychle stavitelné jeřáby Liebherr se u nás prosazují ve stále více odvětvích. Některé společnosti jimi například nahrazují autojeřáby při stavbě mostových bednění apod. Uvidíme, kde všude se s nimi ještě setkáme.

 

Nové

Do VLW ve Zlíně dorazil nový kolový bagr Takeuchi TB 395 W

Zveřejněno 25.9. V rámci reportážní návštěvy u zlínského prodejce stavebních strojů Takeuchi jsme nemohli přehlédnout jednu novinku, kterou právě zdejší mechanici opečovávali na dvoře. Řeč je o novém kolovém bagru Takuchi TB 395 W a důvod, proč mu ve VLW věnovali… celý příspěvek

Úspěšný restart veletrhu demopark 2023

Zveřejněno 22.9. Dvanáctý ročník evropské venkovní výstavy demopark 2023, který se konal ve dnech 18. až 20. června, je za námi. Nejlepší exponáty byly oceněny zlatými a stříbrnými medailemi. Výsledky, počty vystavovatelů a návštěvníků jsou již známy. Vše ukazuje,… celý příspěvek

Půjčovna nářadí Kerouš nabízí řešení šité na míru zákazníkům

Zveřejněno 20.9. Plánujete-li stavět, rekonstruovat nebo opravovat, jistě oceníte možnost půjčit si kvalitní nářadí, stroje nebo techniku za výhodnou cenu. A právě to nabízí půjčovna nářadí Kerouš s.r.o., která je na trhu již od roku 2008. celý příspěvek