Renomag.cz - Přídavná zařízení a náhradní díly pro stavební a težební stroje
Dnes je 6.12. – svátek slaví Mikuláš

Liebherr přepisuje mapu bezpečnostních prvků u svých kolových nakladačů

Zveřejněno: 22. 2. 2021

Výzkumy ukazují, že nejčastěji nehody kolových nakladačů vznikají, když strojník po nakládce začne couvat. Na výsledky výzkumů reaguje výrobce stavebních strojů Liebherr a představuje nový brzdový asistenční systém. Obecně pomáhají asistenční systémy k vyšší bezpečnosti na stavbě; předcházejí zraněním a škodám na majetku.

Funkce aktivní detekce osob je propojena s displejem v kabině.

Liebherrem vyvinutý systém umí detekovat objekty včetně lidí a v případě hrozícího střetu začne automaticky brzdit. Funkce aktivní detekce osob je propojena s displejem v kabině, takže pokud se nějaký člověk vyskytne v nebezpečné zóně kolem nakladače, obsluha jej na monitoru uvidí a navíc se spustí také akustická signalizace. Základem jsou inteligentní senzory, umístěné v zadní části nakladače. Senzory snímají také jiné objekty, třeba sloupy stěny nebo jiná vozidla. To vše snižuje zátěž na řidiče. V okamžiku, kdy systém rozpozná pohybující se objekty poblíž stroje, začne samovolně nakladač zpomalovat až do úplného zastavení. U pevných překážek reaguje systém velmi podobně, jen s o něco větší prodlevou, což poukazuje na to, že je určen hlavně na ochranu zdraví pracovníků.

Řízení rizik díky GPS zobrazení nebezpečných zón

Tento systém ve své podstatě navazuje na ten předchozí. Pokud systém detekuje některou z překážek, ať už se jedná o personál nebo jiný stroj, uloží příslušné GPS souřadnice do tzv. LiDAT paměti, což je Liebherrem vyvinutý systém pro přenos a lokalizaci dat. LiDAT umí zobrazit sdružené GPS body v mapách Google a tady si může obsluha nechat zobrazit rizikové zóny a potenciální zdroje nebezpečí. Provozovatel proto dokáže na základě těchto dat přijmout ochranná opatření a předcházet tak potenciálním nehodám. Může také zavést cvičení pro zvládání nebezpečných situací, nebo stanovit nejvýhodnější trasy pro pohyb nakladačů při práci. Zvyšuje se tak nejen bezpečnost, ale současně také produktivita.

Další „asistenti” Liebherru

Kromě těchto asistenčních systémů představil Liebherr v kategorii středních a velkých kolových nakladačů také další řešení. Řeč je například o adaptivních pracovních světlometech, dále sem patří systém pro monitorování předního prostoru, kamera s funkcí „Skyview” 360° nebo funkce automatické kontroly tlaku v pneumatikách.

Závěrem

Všichni tito chytří „asistenti” a funkce jsou vyvinuty přímo v Liebherru, jsou plně integrovány ve strojích a jsou jejich nedílnou součástí. Továrně vyráběné systémy jsou z hlediska bezpečnosti nejúčinnějšími prostředky pro zvýšení bezpečnosti provozu, komfortu při obsluze strojů a v některých případech i produktivity.

Firma Liebherr svými systémy posouvá hranice bezpečnosti a komfortu v odvětví stavebnictví. Všechny systémy představené v tomto článku jsou vytvořeny společností Liebherr a jsou tedy plně kompatibilní a přesně vestavěny do strojů této značky.

Autor: Miroslav Shrbený1)
Foto: Liebherr

1) Z podkladů Liebherr.

 

Nové

ČEMAT: „Oblečeme Váš stroj od hlavy až k patě“

Zveřejněno 4.12. ČEMAT, známý hráč na trhu stavební techniky a jejich komponentů, neustále rozšiřuje své portfolio tak, aby svým zákazníkům dokázal nabídnout komplexní sortiment pro stavební stroje. Kromě pneumatik pro bagry a nakladače, což je sortiment, na němž… celý příspěvek

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Firmy opakovaně kupují stroje SANY

Zveřejněno 1.12. V titulku článku jsem si vypomohl slavnou hláškou z filmu Pelíšky, kde Eva Holubová vysvětluje nevěřícím rodičům, jaký zvyk se právě mezi žáky rozmohl. Ne že by snad věrnost značce SANY byla nějakým nešvarem, ale to, jak se tyto stroje u nás… celý příspěvek

DEVELON uvádí na trh minirypadlo DX20ZE-7 s elektrickým pohonem

Zveřejněno 29.11. Minirypadlo DX20ZE-7 bude první sériově vyráběné rypadlo s elektrickým pohonem od značky DEVELON, dříve známé jako Doosan Construction Equipment. Toto 2tunové rypadlo kombinuje nízkou hlučnost a nulové emise s funkcemi a zvýšením výkonu z nové… celý příspěvek