Zjisti výhody drtících a třídících lopat, drapáků a fréz MB Crusher
Dnes je 17.4. – svátek slaví Rudolf

Liebherr přepisuje mapu bezpečnostních prvků u svých kolových nakladačů

Zveřejněno: 22. 2. 2021

Výzkumy ukazují, že nejčastěji nehody kolových nakladačů vznikají, když strojník po nakládce začne couvat. Na výsledky výzkumů reaguje výrobce stavebních strojů Liebherr a představuje nový brzdový asistenční systém. Obecně pomáhají asistenční systémy k vyšší bezpečnosti na stavbě; předcházejí zraněním a škodám na majetku.

Funkce aktivní detekce osob je propojena s displejem v kabině.

Liebherrem vyvinutý systém umí detekovat objekty včetně lidí a v případě hrozícího střetu začne automaticky brzdit. Funkce aktivní detekce osob je propojena s displejem v kabině, takže pokud se nějaký člověk vyskytne v nebezpečné zóně kolem nakladače, obsluha jej na monitoru uvidí a navíc se spustí také akustická signalizace. Základem jsou inteligentní senzory, umístěné v zadní části nakladače. Senzory snímají také jiné objekty, třeba sloupy stěny nebo jiná vozidla. To vše snižuje zátěž na řidiče. V okamžiku, kdy systém rozpozná pohybující se objekty poblíž stroje, začne samovolně nakladač zpomalovat až do úplného zastavení. U pevných překážek reaguje systém velmi podobně, jen s o něco větší prodlevou, což poukazuje na to, že je určen hlavně na ochranu zdraví pracovníků.

Řízení rizik díky GPS zobrazení nebezpečných zón

Tento systém ve své podstatě navazuje na ten předchozí. Pokud systém detekuje některou z překážek, ať už se jedná o personál nebo jiný stroj, uloží příslušné GPS souřadnice do tzv. LiDAT paměti, což je Liebherrem vyvinutý systém pro přenos a lokalizaci dat. LiDAT umí zobrazit sdružené GPS body v mapách Google a tady si může obsluha nechat zobrazit rizikové zóny a potenciální zdroje nebezpečí. Provozovatel proto dokáže na základě těchto dat přijmout ochranná opatření a předcházet tak potenciálním nehodám. Může také zavést cvičení pro zvládání nebezpečných situací, nebo stanovit nejvýhodnější trasy pro pohyb nakladačů při práci. Zvyšuje se tak nejen bezpečnost, ale současně také produktivita.

Další „asistenti” Liebherru

Kromě těchto asistenčních systémů představil Liebherr v kategorii středních a velkých kolových nakladačů také další řešení. Řeč je například o adaptivních pracovních světlometech, dále sem patří systém pro monitorování předního prostoru, kamera s funkcí „Skyview” 360° nebo funkce automatické kontroly tlaku v pneumatikách.

Závěrem

Všichni tito chytří „asistenti” a funkce jsou vyvinuty přímo v Liebherru, jsou plně integrovány ve strojích a jsou jejich nedílnou součástí. Továrně vyráběné systémy jsou z hlediska bezpečnosti nejúčinnějšími prostředky pro zvýšení bezpečnosti provozu, komfortu při obsluze strojů a v některých případech i produktivity.

Firma Liebherr svými systémy posouvá hranice bezpečnosti a komfortu v odvětví stavebnictví. Všechny systémy představené v tomto článku jsou vytvořeny společností Liebherr a jsou tedy plně kompatibilní a přesně vestavěny do strojů této značky.

Autor: Miroslav Shrbený1)
Foto: Liebherr

1) Z podkladů Liebherr.

Tématické tagy

 

Nové

Nejmodernější návěsy s termoizolovanou korbou budou jezdit v České republice

Zveřejněno 19.10. Společnosti Schwarzmüller s.r.o. se podařilo uspět ve velmi náročném výběrovém řízení u jedné z největší ryze české stavební společnosti IMOS Brno a.s., působící již dlouhodobě na českém stavebním trhu, které se týkalo dodávky sklápěcích tříosých… jít na článek

Nový kolový nakladač Doosan DL420-7 na trhu

Zveřejněno 16.10. Společnost Doosan Infracore Europe uvedla na trh nový kolový nakladač DL420-7 Stage V. Ten ve srovnání s předchozí generací Stage IV přináší zcela nový design, poskytuje vyšší výkon, vyšší palivovou účinnost a vylepšené prostředí pro obsluhu. jít na článek

Stroje na stavbě metra D: Upoutá rýpadlo na ražbu tunelů nebo speciální nakladač

Zveřejněno 13.10. Práce na lince D pražského metra se zatím točí především kolem geologického průzkumu, papírování a výběrových řízení. I tak ale na staveništích najde fanoušek techniky množství zajímavých strojů, které upoutají již z fotografií. Pojďme si některé z… jít na článek