Renomag.cz - Díly náhradní pro stavební stroje
Dnes je 7.10. – svátek slaví Justýna

Nové rypadlo v žulovém lomu Ruprechtice. Síla stroje je veliké plus

Zveřejněno: 30. 4. 2021

Posledním přírůstkem v kamenolomu Ruprechtice, provozovaným společností LIGRANIT a.s., se stalo rypadlo Doosan DX350LC-7. Pásový bagr s hmotností 36 tun se uplatní po odstřelu, kdy se vybírají kamenné bloky o hmotnosti od 100 do 3 000 kg. Větší kusy navíc rypadlo pomocí hydraulického kladiva rozbíjí na menší.

Rypadla v lomu Ruprechtice přichází na řadu po skončení trhacích prací

Historie libereckého lomu Ruprechtice sahá až do roku 1910. Od té doby prošel rukama kamenického mistra Josefa Langeho nebo rodiny Liebigů. Ocitl se ve vlastnictví města i státních podniků, až se roku 1992 vedení ujala soukromá firma LIGRANIT a.s. Ta se specializuje na těžbu a prodej ušlechtilého kamene a pomáhá uskutečnit projekty pomocí českých žul. Realizuje návrhy sochařů či architektů. „Za posledních 10 let se těžba změnila, co se týká zpracování odstřelených kvádrů a čištění nekvalitních partií. Dříve se vše provádělo ručně, dnes hraje hlavní roli technika,“ říká Radek Svoboda, vedoucí výroby společnosti.

Rypadlo pro extrémní zátěž

K průmyslovému zpracování je třeba mít vhodnou techniku – stroje, které jsou výkonné a přitom efektivní. A přesně tyto vlastnosti byly požadovány po novém rypadle. Mezi klíčové parametry se zařadil zejména důraz na výkon, nízká spotřeba paliva, pohodlí pro obsluhu a v neposlední řadě i šetrnost k životnímu prostředí. „O nákupu stroje rozhodla jeho síla a spotřeba. Samozřejmě také délka záruk a servis,” upřesňuje Radek Svoboda. Rypadlo DX350LC-7 v těchto parametrech obstálo na výbornou, a nutno podotknout, že k rozhodnutí o jeho výběru přispěla i předešlá pozitivní zkušenost s menším modelem DX140.

Šetrnost k životnímu prostředí pak garantuje splnění nejpřísnější emisní normy Stage V. Pozitivní roli sehrála i dobrá zkušenost s prodejcem GARNEA a.s. „Co řekne, to platí,” dodává Radek Svoboda.

Pro přesun mnoha tun i přesnou práci

Rypadla v lomu Ruprechtice přichází na řadu po skončení trhacích prací, kdy se malé množství výbušniny rozmístí opatrně tak, aby se získal potřebný materiál. Po odstřelu se vybírají kamenné bloky od 100 do 3 000 kg, u větších kusů je rypadlo rozbije pomocí hydraulického kladiva. V případě ušlechtilého kamene se postupuje opatrněji tak, aby byl získaný materiál co nejvyšší kvality. Pomocí rypadla se celé bloky přemisťují a dále rozdělují štípačkou. U lepších exemplářů se štípání provádí ručně. Tam, kde je potenciál kvality materiálu nejlepší, se celé kvádry vozí na pilu. „Jedná se o kusy o hmotnosti 5-15 tun. Síla stroje je tedy pro nás veliké plus,“ uzavírá Radek Svoboda.

Rypadlem Doosan DX350LC-7 splňuje emisní normu Stage V.
Rypadlem Doosan DX350LC-7 splňuje emisní normu Stage V.

Krátce o stroji

Rypadlem DX350LC-7 se Doosan pokouší skloubit produktivitu a ochranu životního prostředí tak, aby šly ruku v ruce. Zvýšená palivová účinnost motoru DL08 v kombinaci s novým hydraulickým hlavním ventilem a novou generací inteligentního řízení výkonu SPC3 přináší ve srovnání s předchozí generací stroje celkové zvýšení palivové účinnosti o +10 % v režimu S a +6 % v režimu P+.

Technické parametry rypadla Doosan DX350LC-7
Technické parametry rypadla Doosan DX350LC-7

Aby byly splněny emisní předpisy pro motory Stage V, je nové rypadlo DX350LC-7 poháněno dieselovým motorem Doosan DL08 nejnovější generace, který poskytuje výkon 209 kW při 1 800 ot/min. Motor přitom překračuje požadavky předpisů emisní normy Stage V bez nutnosti recirkulace výfukových plynů (EGR). Klíčem je navýšení množství vzduchu při spalování, které zvyšuje teplotu procesu a výrazně snižuje množství produkovaných pevných částic. To je kombinováno s vysoce účinnou technologií následného zpracování DOC/DPF+SCR, která zajišťuje minimální emise. Zajímavé je i to, že díky nové technologii byla výrazně omezena potřeba údržby filtru pevných částic (DPF), přičemž servis není nutný, dokud stroj nedosáhne 8 000 provozních hodin.

Autor: Mgr. Helena Hejhálková1)
Foto: Doosan Infracore Europe

1) čerpáno z tiskové zprávy na lectura.press

Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.

Přečtěte si také

 

Nové

Velké jeřáby Peiner v Československu, díl II

Zveřejněno 30.9. V našem putování za jeřáby na stavbách někdejšího Československa si tentokrát představíme modely Peiner SN 500-08, Peiner MK 630 a Peiner MK 900. První z nich se objevil například při výstavbě papíren Štětí nebo petrochemičky v Litvínově, zbylé dva… celý příspěvek

S čistotou provozu pomáhá v lomu Budislav myčka MobyDick

Zveřejněno 27.9. Už dlouho jsme v redakci zamýšleli zpracovat reportáž z provozu myčky nákladních vozidel švýcarského výrobce Frutiger AG, který má hlavní výrobní závod v Týništi nad Orlicí. Od zástupců firmy Frutiger CZ, s.r.o. jsme nedávno dostali tip na jednu… celý příspěvek

Seznamte se s tiltrotátory a příslušenstvím značky MRT

Zveřejněno 25.9. Nějak jsme si v posledních letech zvykli, že se na českém trhu v oblasti příslušenství objevuje záplava neznámých značek. Často mají společné to, že jsou podezřele levné, podezřele vypadají, nemají žádné reference a nikdo k nim nechce poskytovat… celý příspěvek