Nové stroje CASE skladem | AGROTEC servis s.r.o. (casece.cz)
Dnes je 19.6. – svátek slaví Leoš

Největší model rypadla, který kdy korejská společnost Doosan vyrobila

Zveřejněno: 22. 9. 2020

Doosan uvedl na trh nové 80tunové pásové rypadlo DX800LC-7. Stroj je poháněn nejvýkonnějším motorem ve své třídě a má také nejvyšší hydraulický průtok u této velikosti stroje. To zajišťuje nejlepší výkon, vyšší produktivitu, nižší spotřebou paliva a plynulejší ovládáním.

Nové 80tunové pásové rypadlo DX800LC-7. První stroj je prodán již v Evropě, konkrétně zákazníkovi ve Finsku

Stejně jako všechna ostatní rypadla Doosan si tento stroj kromě jiného zakládá na pohodlí a bezpečnosti obsluhy. Model DX800LC-7 má velmi prostornou kabinu vybavenou ergonomickými ovládacími prvky a přístrojovým vybavením. Zvláštní pozornost byla věnována snížení hluku na minimum. Všechny komponenty stroje byly navrženy, vyrobeny a testovány s cílem zajistit jejich maximální odolnost. Vícestupňové filtry a funkce, jako jsou ochranné kryty pásů a ochranné kryty válců pro výložník a rameno, systém automatického mazání i články pásů jsou navrženy tak, aby poskytovaly vynikající spolehlivost a dlouhou životnost. Údržba modelu DX800LC-7 je snadná, což dále snižuje prostoje na minimum.

Nejvýkonnější motor Stage V ve své třídě

Rypadlo DX800LC-7 je poháněno novou verzí osvědčeného dieselového motoru Perkins 2506J, který splňuje požadavky Stage V a poskytuje vysoký výkon 403 kW (548 k), což je více než u jakéhokoli jiného stroje této třídy. Emisní předpisy Stage V splňuje motor díky využití technologií následného zpracování a recirkulace výfukových plynů včetně selektivní katalytické redukce, dieselového oxidačního katalyzátoru a filtru pevných částic (DPF). DPF se automaticky regeneruje každých 25 hodin a provozuschopnost rypadla během této regenerační fáze není nijak dotčena. Obsluha může zkontrolovat stav DPF prostřednictvím přístrojového panelu v kabině.

Nejvyšší hydraulický průtok ve třídě 80 tun

Vysoký výkon motoru je kombinován s hydraulickým systémem Virtual Bleed Off (VBO) D ECOPOWER+, který poskytuje hydraulický průtok 1 008 l/min a vysoký systémový tlak 343 barů, což dohromady přispívá k nejlepšímu výkonu v segmentu 80tunových strojů. Technologie D-ECOPOWER+ od společnosti Doosan využívá elektronické tlakem řízené čerpadlo v hydraulickém systému s uzavřeným středem, což v závislosti na zvoleném režimu optimalizuje produktivitu a spotřebu paliva. Hlavní regulační ventil s uzavřeným středem minimalizuje ztráty tlaku, zatímco elektrické tlakem řízené čerpadlo účinněji řídí výkon motoru.

Hydraulický systém a výkon motoru jsou plně optimalizovány a synchronizovány, což dále snižuje ztráty. K elektronické reprodukci všech výhod hydraulického systému s otevřeným středem s velmi malými ztrátami energie je využíván příslušný software. Lepší ovládání stroje zajišťuje vylepšená zpětná vazba obsluze prostřednictvím joysticku. Zrychlení a zpomalení funkcí pracovní skupiny rypadla je plynulejší, a to obsluze umožňuje provádět opakované otáčivé a výkopové pohyby efektivněji.

Výběr režimů výložníku a otáčení

Pro zajištění vyváženého provozu a co nejlepšího přizpůsobení rypadla DX800LC-7 daným pracovním podmínkám může obsluha přepínat mezi dvěma režimy („Výložník” nebo „Otáčení”), podle toho, jaký pohyb je upřednostňován. Větší pracovní rychlosti jsou u modelu DX800LC-7 zajištěny systémem regenerace výložníku v dolní poloze se 2 cívkami, což zároveň snižuje spotřebu paliva. Hydraulický systém se 2 cívkami pro válec lžíce také zvyšuje hydraulický průtok a pracovní rychlost lžíce (a to opět vede ke snížení spotřeby paliva). Model DX800LC-7 rovněž standardně obsahuje uzamykatelný ventil výložníku a válce ramena (ventil proti přetržení hadice), který zvyšuje bezpečnost a zabraňuje nehodám způsobeným prasknutím hydraulické hadice na pracovišti.

Pohodlí a ovladatelnost

Kabina modelu DX800LC-7 vyniká prostorností a ergonomií a je navržena tak, aby výrazně zlepšila pohodlí obsluhy a snadnost ovládání. Je vybavena novým vysoce kvalitním sedadlem a standardně nabízí více funkcí než jiné stroje na trhu, což zajišťuje vynikající ovladatelnost a vysokou přesnost při veškerých aplikacích.

Klíčové novinky v kabině zahrnují nový 8palcový dotykový barevný LCD panel (s o 30 % větší obrazovkou), stereo systém integrovaný v přístrojové desce (s Bluetooth funkcí streamování) a systém bezklíčkového startování. Dále byl vylepšený interiér kabiny a výkon klimatizace společně s odmrazováním a nainstalováno 2stupňové vyhřívání sedadla. Rypadlo má rovněž vylepšenou boční ochranu a volitelně lze doplnit vzduchovým kompresorem s pistolí pro čištění kabiny. Standardem je kompletní sada 360° kamer sestávající z přední kamery, dvou postranních kamer a zadní kamery. Displej kamery je oddělen od panelu měřidel, zajišťuje úplný výhled kolem rypadla a umožňuje obsluze pozorovat oblast v okolí stroje seshora. Toto je standardně kombinováno se systémem AVM (sledování výhledu okolo).

Pracovní lampy LED jsou u modelu DX800LC-7 také standardním vybavením a poskytují až o 75 % lepší osvětlení pracovního prostoru kolem rypadla. Zajišťují tak zlepšení produktivity práce za soumraku a v noci a pomáhají předcházet nehodám na pracovišti.

Na novém modelu DX800LC-7 je už z výroby nainstalován nejmodernější bezdrátový systém pro sledování vozového parku DoosanCONNECT od společnosti Doosan. Systém nabízí webové řešení pro správu vozového parku, které je velmi užitečné pro sledování výkonu, zabezpečení strojů a podporu preventivní údržby.

Model DX800LC-7 je primárně určen k nasazení při těžbě nerostných surovin nebo odstraňování skrývky a nakládání velkého množství materiálu
Model DX800LC-7 je primárně určen k nasazení při těžbě nerostných surovin nebo odstraňování skrývky a nakládání velkého množství materiálu

Pohodlná údržba

Systém chlazení u modelu DX800LC-7 nabízí větší chladicí kapacitu se sníženou rychlostí ventilátoru a potřebou výkonu pro chladicí ventilátor. Standardně je instalován reverzibilní chladicí ventilátor, který lze použít v opačném směru k vyfukování prachu z chladiče, což šetří čas a úsilí při údržbě a zajišťuje, že model DX800LC-7 je ideální volbou pro práci v náročných aplikacích.

Model DX800LC-7 kromě toho, že v rámci své třídy přináší špičkový výkon, je také navržen pro maximální provozuschopnost na pracovišti díky osvědčeným, vysoce kvalitním a odolným komponentám, jako jsou systém Bosch Rexroth MCV a systém hlavního čerpadla, otoč Doosan Mottrol a velmi robustní podvozek Berco.

Inovovaná přední část odolává vysokému zatížení a disponuje pěti různými možnými kombinacemi výložníků (6,6 m krátký a 7,7 m dlouhý výložník). Konstrukce protizávaží byla změněna tak, aby pojmula i horizontální montážní systém u modelu DX800LC-7, který lze snadno sestavit či rozebrat a má vyšší odolnost.

Rypadlo DX800LC-7 standardně obsahuje také ETP (elektrické čerpadlo pro přenos paliva). Díky ETP může obsluha jednoduše stisknout spínač a zahájit doplňování paliva stroje, což šetří čas a úsilí při údržbě. Šířka lávek na modelu DX800LC-7 byla zvětšena o 20 % na 520 mm, což poskytuje více prostoru pro údržbu a pomáhá předcházet nehodám.

Ideální pro aplikace s vysokým zatížením

Model DX800LC-7 je primárně určen k tomu, aby sloužil zákazníkům při těžbě a dobývání nerostných surovin, odstraňování skrývky a nakládání velkého množství materiálu na kloubové sklápěče (dampry) nebo nákladní vozidla s pevným rámem. Rypadlo DX800LC-7 lze také provozovat v rámci velkých projektů staveb a budování infrastruktury – zejména tam, kde je třeba přemisťovat značné množství materiálu.

Společnost Doosan tak nyní nabízí stroje od 1 do 80 tun s cílem vyhovět široké škále potřeb a aplikací zákazníků v oblastech stavebnictví, těžby, pronájmu, terénních úprav, zpracování odpadu, recyklace a lesnictví.

Pro více informací o stavebních strojích Doosan navštivte webové stránky www.doosanequipment.eu nebo kontaktujte distributora pro ČR, společnost GARNEA a.s. viz kontakty na www.garnea-stavebni.cz.

Autor: Pavel Svoboda
Foto: Doosan
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
 

Nové

TEREX Titan byl čtvrt století největším damprem na světě

Zveřejněno 12.6. Terex 33-19 „Titan“ byl prototyp třínápravového terénního dampru nejtěžší třídy. Stroj s diesel-elektrickým pohonem byl smontován v roce 1973 v Kanadě divizí Terex, spadající pod společnost General Motors. Po prvotních záměrech byl nakonec… celý příspěvek

Věžový jeřáb od AMS se 100metrovým výložníkem je na dnešní poměry raritou

Zveřejněno 10.6. Německý výrobce věžových jeřábů AMS Kranbau Arneburg představil loni v červnu odborné i široké veřejnosti nejnovější jeřáb koncepce Flat-Top se 100metrovým výložníkem – model s typovým označením AMS AK 810. Věžový jeřáb s takto dlouhým výložníkem je… celý příspěvek

Proč se vyplatí svěřit podvozek stavebního stroje firmě RENOMAG?

Zveřejněno 7.6. Stálice v oblasti prodeje, výroby a oprav příslušenství pro stavební stroje – to je RENOMAG spol. s r.o. z Rosic u Brna. Společnost má již od roku 1993 ve svém portfoliu široký sortiment podvozkových dílů pro bagry, buldozery a další stavební stroje… celý příspěvek