Renomag.cz - Přídavná zařízení a náhradní díly pro stavební a težební stroje
Dnes je 8.12. – svátek slaví Květoslava

Giganti ve stavební technice: Obří rýpadlo Bagger 293 vytěží až 220 tisíc tun uhlí denně

Zveřejněno: 24. 10. 2021

Za řadou velkých strojů se musíme většinou vydat do hodně vzdálených latinskoamerických či australských povrchový dolů. Jeden opravdový unikát, kolesové rýpadlo Bagger 293, však máme hned za humny. V německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko.

Bagger 293 v hnědouhelném dole Hambach, 2008. (foto Elsdorf-blog.de , Wikipedia)

Kolesové rýpadlo (též velkorýpadlo) nesoucí název Bagger 293 bylo vyrobeno v roce 1995 pod označením MAN Takraf RB293. Za jeho vznikem stojí německá průmyslová společnost TAKRAF, součást koncernu MAN, zabývající se zařízeními pro povrchovou těžbu, jeřáby a dopravní technikou. Počáteční písmena „RB” odkazují na hnědouhelnou společnost Rheinbraun, ve které je rýpadlo nasazeno.

Bagger 293 vážicí 14 200 tun je vysoký 96 metrů a dlouhý 225 metrů. Díky svým impozantním rozměrům figuruje v Guinessově knize rekordů jako největší stroj schopný pohybu vlastní silou. O žádnou rychlou jízdu se však nejedná, posun probíhá rychlostí od 2 do 10 m za minutu, tedy cca 0,1–0,6 km/h. Spalovací motor v rýpadle nenajdeme, protože k provozu využívá externí přípojku elektrické energie. A i ta není ledajaká, hrubý výkon tohoto obra totiž činí 16,56 MW (pro představu elektrárna Prunéřov II má instalovaný výkon 3 × 250 MW, poznámka redakce).

Důl Hambach, ve kterém rýpadlo pracuje. (foto Jopami, Wikipedia)
Důl Hambach, ve kterém rýpadlo pracuje. (foto Jopami, Wikipedia)

Těžba lignitu

Rýpadlo je určeno pro těžbu hnědého uhlí a skrývku nadložních vrstev horniny. Princip práce je takový, že pomocí kola s korečky (lopatami) je nejprve materiál odtěžen, dále putuje na dopravní pás a následně dálkovou pásovou dopravou na místo určení. Samotné lopatové kolo o průměru 21 metrů je osazeno 18 korečky, z nichž každý pojme 15 tun respektive 15 m3 materiálu. Jakmile se stroj dostane k ložisku lignitu, je schopen vytěžit až 220 000 tun denně.

Ačkoli navenek působí Bagger 293 jako těžkopádný stroj, ve skutečnosti jde o sofistikované zařízení. Rýpadlo využívá ke své práci GPS, řadu senzorů a množství elektroniky. Zodpovědný pracovník navíc může sledovat důležitá provozní data v reálném čase přes internet.

Ocelové monstrum obsluhuje celkem pět osob. Dva lidé jsou uvnitř, zbývající tři pak dozorují provoz rýpadla „zvenčí” pomocí již zmíněného systému vzdáleného dohledu. Jejich hlavním úkolem je sledovat kritické systémy rýpadla a optimalizovat jednotlivá nastavení s cílem zajistit co nejvyšší výkon.

 

Nové

Cummins otevřel v Polsku nové centrum pro repase vysokovýkonných motorů

Zveřejněno 7.12. Výrobce motorů Cummins otevřel v říjnu letošního roku v polském Krakově zbrusu novou továrnu pro přestavbu vysokovýkonných motorů. Jedná se vůbec o první závod tohoto druhu v Evropě, přičemž celková investice dosáhla 10 milionů dolarů. V závodě… celý příspěvek

Příslušenství promění smykový nakladač Vermeer v řadu specializovaných strojů

Zveřejněno 6.12. Smykové nakladače společnosti Vermeer, jejíž výhradní zastoupení v České a Slovenské republice má Vermeer CS, jsou nejen šikovné, obratné a rychlé, ale ještě navíc multifunkční. Díky širokému výběru hydraulického příslušenství se váš stroj může… celý příspěvek

ČEMAT: „Oblečeme Váš stroj od hlavy až k patě“

Zveřejněno 4.12. ČEMAT, známý hráč na trhu stavební techniky a jejich komponentů, neustále rozšiřuje své portfolio tak, aby svým zákazníkům dokázal nabídnout komplexní sortiment pro stavební stroje. Kromě pneumatik pro bagry a nakladače, což je sortiment, na němž… celý příspěvek