Dnes je 26.3. – svátek slaví Emanuel

Vodíkový motor FPT Industrial v rolbě

Zveřejněno: 10. 3. 2023

Dlouho očekávaný vodíkový motor XC13 od světoznámého výrobce FPT Industrial byl v praxi představen během Světového poháru ve sjezdovém lyžování v rakouském středisku Flachau. Proč právě tam? Pohonná jednotka si totiž svou premiéru odbyla ve sněžné rolbě na pásovém podvozku značky Prinoth.

Rolba pro úpravu lyžařských tratí PRINOTH LEITWOLF h2MOTION využívá ke svému pohonu vodíkový motor.

Během besedy s více než 100 novináři byla představena unikátní rolba pro úpravu lyžařských tratí PRINOTH LEITWOLF h2MOTION. Jedná se o první pásovou rolbu na světě poháněnou vodíkovým motorem z koncernu FPT Industrial. Konkrétně se jedná o šestiválcový motor FPT XC13 Hydrogen o objemu 13 litrů s výkonem 460 koní (338 kW) a točivým momentem 2 000 Nm. Novou rolbu teď čekají zátěžové testy na sjezdovkách ve Flachau a dá se očekávat velký zájem ze strany dalších provozovatelů lyžařských areálů, protože například v Rakousku patří problematika uhlíkové stopy k aktuálním tématům.

Nový motor FPT XC13, poprvé představený v září loňského roku na veletrhu IAA 2022 v Hannoveru, je prvním více palivovým motorem výrobce s jednou základnou. Základní motor byl navržen v několika verzích, od provedení, spalujícího naftu, zemní plyn a biometan až po vodík a obnovitelná paliva. Při jeho vývoji se nejen aplikovaly poznatky se spalováním alternativních druhů paliv, ale zároveň konstruktéři mysleli na to, aby maximum použitých komponentů bylo standardizovaných a aby se motor dal snadno instalovat do různých strojů včetně stavebních.

Prinoth vyrábí též celou řadu stavebních strojů.
Prinoth vyrábí též celou řadu stavebních strojů.

Vodíkové palivo je uloženo v pěti nádržích umístěných na zadní straně rolby PRIONOTH, přičemž kapacita vystačí pro zhruba 3,5hodinový provoz. Jak prozradil Pierpaolo Biffali, víceprezident vývojového oddělení společnosti FPT Industrial, dá se očekávat, že díky podobné konstrukci s klasickým vznětovým motorem bude tento nový typ motoru na trhu dobře přijat.

O výrobci Prinoth

Jedná se o prémiového výrobce pásových vozidel s různým typem využití. Vedle sněžných roleb jsou v portfoliu klasické sklápěcí dumpery, vrtačky, domíchávače a spoustu dalších nástaveb pro nejrůznější aplikace. Vysoká nosnost pasového podvozku dovoluje instalovat i složité nebo těžké nástavby, jako jsou například diesel-agregáty.

 

Nové

Mobilní terénní jeřáb SANY SAC600E toho umí hodně

Zveřejněno 24.3. Výrobce SANY na veletrhu Bauma představil jako novinku pro evropský trh své mobilní a pásové jeřáby. První modely zařadil do své nabídky také oficiální dealer značky SANY u nás, společnost CARACAL MACHINES s.r.o. V kategorii mobilních terénních… celý příspěvek

Prestižní ocenění pro vynálezce předchůdce smykem řízeného nakladače

Zveřejněno 22.3. Vynálezci prvního kompaktní nakladač na světě, bratři Cyril a Louis Kellerovi, byli v roce 2023 uvedeni do Národní síně slávy vynálezců (National Inventors Hall of Fame, NIHF) v USA. Tato prestižní instituce každoročně oceňuje vynálezce, podporuje… celý příspěvek

Představujeme domíchávače betonu, autočerpadla a sklápěče Euromix MTP

Zveřejněno 20.3. Rodinná firma Euromix MTP GmbH, která za vývojem a výrobou stejnojmenných automobilových nástaveb pro stavebnictví stojí, pochází z německého města Porta Westfalica. Hlavními pilíři jejího současného produktového portfolia jsou domíchávače betonu,… celý příspěvek