Dnes je 26.3. – svátek slaví Emanuel

Rezidenční čtvrť v Německu roste pod taktovkou příslušenství KEMROC

Zveřejněno: 23. 2. 2023

O ultra-výkonném, tichém, ale i poměrně drahém příslušenství značky KEMROC už jsme ve Stavební technice také psali. Toto speciální příslušenství pro hydraulická rýpadla zahrnuje nejrůznější typy fréz včetně těch s injektážním systémem, dále řezací kola nebo řezací diamantové kotouče. Jak vypadá nasazení KEMROCu v praxi se vydáme podívat do německého městečka Weingarten na jihu Německa. V centru města, na pozemku o rozloze přibližně 4 hektary, začala demolice bývalého průmyslového objektu. Na jeho místě, přímo pod historickou bazilikou, vyroste čtvrť s rezidenčním bydlením, parky a komerční zónou.

Řada masivních v podzemí uložených betonových bloků dala rýpadlům i příslušenství zabrat.

Na demolici a zpracování velkých betonových bloků z bývalé továrny povolala místní stavební společnost do práce 45 a 60ti tunové rýpadlo s bubnovými frézami a řezacími koly KEMROC. Menší z rýpadel bylo osazeno řezacím kolem DMW 220 a bubnovou frézou KR 150; větší stroj pracoval s kolem DMW 220 HD a bubnovou frézou KR 165. Výhodou příslušenství KEMROC pro práci v obydlených oblastech je nízký hluk a vibrace. Obzvláště v Německu jsou tyto normy pro získání podobné zakázky klíčové a jak potvrzují i zkušenosti z tohoto projektu, veškeré normy jsou rovněž během stavby několikrát kontrolovány. Aby byly splněny místní normy, zvolila dodavatelská firma kombinovanou metodu demolice a následného rozebírání.

Těžká dřina i nečekané objevy…

Pomocí zmíněného příslušenství byly na místě jednotlivé těžké betonové bloky rozřezány, materiál se vytřídil a dále zpracoval. Celkem bylo v první fázi potřeba odstranit přibližně 40 000 m³ betonu a železobetonu; následně byly zahájeny výkopové práce pro stavbu základů budoucích obytných a komerčních budov. V této druhé fázi bylo odvezeno dalších 120 000 m³ zeminy. Kromě nadzemních staveb byla tato zakázka specifická v tom, že velké objekty se nacházely i pod zemí. Zejména v prostorách bývalé kovárny byly objeveny masivní železo-betonové základy kovářských pecí. Velikost některých takovýchto prvků byla údajně až 1 500 m³.Velké objemy odpadního materiálu vyžadovaly nasazení další techniky. Ve špičce na pracovalo na tomto staveništi pět rypadel s provozní hmotností až 80 tun a mobilní drtič a třídič, sloužící k dalšímu zpracování betonových zbytků.

Řezací kola a bubnové frézy se na stavbě v Německu vhodně doplňovaly
Řezací kola a bubnové frézy se na stavbě v Německu vhodně doplňovaly

Jednotlivé nástroje KEMROC podrobně

Řezací kola řady DMW od společnosti KEMROC dosahují vysokého výkonu v tvrdých horninách a železobetonu. Ve Weingartenu se pomocí nich rozřezávají velkoobjemové konstrukce na jednotlivé menší kusy. Ty se pak pomocí fréz a nůžek na beton rozbijí na velikost vhodnou k drcení. Úzké profily řezných kotoučů také pomáhají minimalizovat produkci bezcenného jemnozrnného materiálu a přispívají k nízké spotřebě paliva a k menšímu opotřebení.

Bubnové frézy KEMROC řady KR vynikají robustností a jsou tak ideálním přídavným zařízením pro tunelářské práce i pro nízko vibrační bourání železobetonu. V demoličních projektech jako je tento vhodně doplňují řezací kola KEMROC. Používají se zejména v místech, kde se základy stavby stýkají nebo překračují hranici s ostatními veřejnými a soukromými pozemky.

Značka KEMROC v ČR

I díky nasazení speciálního příslušenství se ve Weingartenu povedlo dodržet všechny slíbené termíny; některé fáze byly dokonce dokončeny dříve než bylo plánováno. Do České republiky dováží příslušenství KEMROC společnost DEMTEC Service z Blešna u Hradce Králové. Kromě prodeje tu zajišťují také vysoce specializovaný servis a dodávky spotřebního materiálu.

Autor: Jan Rybář
Foto: KEMROC
 

Nové

Mobilní terénní jeřáb SANY SAC600E toho umí hodně

Zveřejněno 24.3. Výrobce SANY na veletrhu Bauma představil jako novinku pro evropský trh své mobilní a pásové jeřáby. První modely zařadil do své nabídky také oficiální dealer značky SANY u nás, společnost CARACAL MACHINES s.r.o. V kategorii mobilních terénních… celý příspěvek

Prestižní ocenění pro vynálezce předchůdce smykem řízeného nakladače

Zveřejněno 22.3. Vynálezci prvního kompaktní nakladač na světě, bratři Cyril a Louis Kellerovi, byli v roce 2023 uvedeni do Národní síně slávy vynálezců (National Inventors Hall of Fame, NIHF) v USA. Tato prestižní instituce každoročně oceňuje vynálezce, podporuje… celý příspěvek

Představujeme domíchávače betonu, autočerpadla a sklápěče Euromix MTP

Zveřejněno 20.3. Rodinná firma Euromix MTP GmbH, která za vývojem a výrobou stejnojmenných automobilových nástaveb pro stavebnictví stojí, pochází z německého města Porta Westfalica. Hlavními pilíři jejího současného produktového portfolia jsou domíchávače betonu,… celý příspěvek