Nové stroje CASE skladem | AGROTEC servis s.r.o. (casece.cz)
Dnes je 19.6. – svátek slaví Leoš

Úspěšný restart veletrhu demopark 2023

Zveřejněno: 22. 9. 2023

Dvanáctý ročník evropské venkovní výstavy demopark 2023, který se konal ve dnech 18. až 20. června, je za námi. Nejlepší exponáty byly oceněny zlatými a stříbrnými medailemi. Výsledky, počty vystavovatelů a návštěvníků jsou již známy. Vše ukazuje, že veletrh po čtyřech letech vynucené covidové pauzy zaznamenal úspěšný restart. Na akci jsme se těšili, vydali se na ni, navštívili řadu expozic, u předávání ocenění byli osobně a nyní se rádi s vámi o své zážitky podělíme.

Na venkovní 25hektarové ploše potom své stroje, přídavná zařízení a další technologie představilo více než 400 vystavovatelů z Německa i zahraničí. (foto: demopark)

Předně jsme si více než půl roku před konáním veletrhu zajistili na dva dny krásné ubytování v centru historického města Eisenach, cca 10 km od výstaviště, a dobře jsme udělali, neboť mnozí vystavovatelé dojížděli i 60 km. Přijeli jsme už v sobotu, abychom si nejen město opět prošli, ale zároveň se řádně vyspali a na veletrh mohli dorazit již při zahájení, tedy v neděli ráno v 9 hodin. V tuto dobu byly příjezdové silnice plné a obrovské parkoviště téměř z poloviny zaplněné.

Po akreditaci jsme se vydali směr tiskové centrum. Ušli jsme však stěží 50 metrů a narazili na první českou firmu – CZ SCREEN s.r.o. Byla nepřehlédnutelná, neboť velmi chytře předváděla svůj bubnový třídič v akci. Zastavili jsme u ní a věříme, že brzy přineseme o této firmě více informací.

Dále jsme svižně pokračovali směr tiskové centrum, abychom získali stručné informace o oceněných produktech a následně se mohli vypravit do terénu a zjistit o nich více. Dozvěděli jsme se, že oceněných inovací bude 16 (5 obdrží zlatou medaili a 11 stříbrnou) a vyhlášení je připraveno na 17.00 hodin. Času tedy nebylo mnoho. Připravili jsme si proto podrobný plán a vyrazili do terénu.

Na demoparku byla k vidění i technika pro zemní práce.
Na demoparku byla k vidění i technika pro zemní práce.

Zlaté medaile roku 2023

GreenTec – Ramenová sekačka GreenTec Spider: GreenTec Spider je příkopová ramenová sekačka pro sečení a mulčování s rozsahem otáčení 270 stupňů, které dovoluje mulčovací hlavu otočit dopředu a na obě strany traktoru (levou i pravou), přičemž ji dokáže udržet tak, že se nezakryje zorné pole řidiče. Držák namontovaný na hlavním rámu (montážní blok) zajišťuje, že rameno výložníku může být otočené podél osy traktoru, aniž by s ním kolidovalo.

Hunklinger allortech – Mobilní minirypadlo HW18: Mobilní kolové minirypadlo HW18 má teleskopický a výsuvný podvozek a motorovou jednotku v hmotnostní třídě 1,8 tuny. Se svojí výškou 2 m může pracovat i v podzemních garážích. Zvedne 500 kg s dosahem 3,9 m. Díky své maximální rychlost 20 km/h je minirypadlo obzvláště ideální pro komunální práce.

Mobilní kolové minirypadlo HW18 má teleskopický a výsuvný podvozek.
Mobilní kolové minirypadlo HW18 má teleskopický a výsuvný podvozek.

NATUITION – VIOLETTE autonomní kontrola plevele: Autonomní systém kontroly plevele VIOLETTE využívá fotoaparát, který dokáže rozlišovat mezi trávou a plevelem na sportovních hřištích. Odstraňuje plevel čistě mechanickým procesem, po odstranění plevele na toto místo zaseje travní semena. VIOLETTE je vhodné použít pro různé druhy trávy a plevele. Systém byl vycvičen pomocí umělé inteligence.

PM Pfanzelt – K Trac komunální nosič nářadí: Pfanzelt's K Trac je zcela nový druh nosiče pro dopravu komunálního nářadí. Disponuje čtyřmi upevňovacími body pro nářadí, tím se stává všestranným. Je vhodný pro města a obce, do oblastí, kde je třeba chránit životní prostředí. Jeho motor poskytuje výkon 205, 235 nebo 292 koní. Komfortní kabina je dostatečně velká, aby se v ní usadili dva lidé, sedadla jsou konvenční. Vozidlo může být volitelně vybavené otočnou plošinou pro řidiče.

Turf Tank – Turf Tank ONE čárový značkovací robot: Robot Turf Tank ONE je určen na lajnování hřišť. Čáry dělá rovnoměrně, přesně, ale také rychleji než lidé. Dříve, než se do práce pustí, je potřeba mu zadat program. Zatímco konvenční metoda trvá dvěma lidem dvě hodiny, robot potřebuje pouhých 25 minut – šetří tím drahocenný čas, který lze využít i jinde při údržbě sportovišť.

Stříbrné medaile roku 2023

Airter Novokraft – ventilační stroj airter neo 12140: Airter neo používá vzduch a v něm obsažený kyslík k provzdušnění podkladu trávníku na sportovištích do hloubky 8 až 26 cm. Protože je stroj poháněný čistě pneumaticky (místo hydraulicky), je rychlejší, lehčí a levnější než předchozí modely.

Bergmann – Bergmann 804e multifunkční transporter: Bergmann 804e je kompaktní, elektricky poháněný multifunkční transportér s řízením všech kol. Lze jej použít jako teleskopický manipulátor dosahující do výšky až 4 metrů, nebo pro přepravu nákladu až do hmotnosti 3,5 tuny. Rychle měnitelný systém nářadí umožňuje přestavbu za méně než hodinu.

Multifunkční transporter Bergmann 804e
Multifunkční transporter Bergmann 804e

Ebinger – Přenosná čerpadlová jednotka TBW na baterie: Přenosná čerpací jednotka na baterie umožňuje tiché a bezemisní zavlažování, díky čemuž je ideální zejména pro městské použití. Hliníkové pouzdro lze integrovat do stávajícího systémy. Elektronický regulátor tlaku zajišťuje to, že se využívá pouze požadovaný výkon, čímž se optimalizuje spotřeba elektřiny. Čerpadlo má čerpací výkon až 2,5 m3/h.

Fink – Štěpkovač dřeva Woodzilla BBT 400: Woodzilla BBT 400 je otočný bubnový štěpkovač namontovaný na automobilový přívěs (celková hmotnost menší než 3,5 tuny). Hydraulická ruka pro manipulaci s kulatinou má dosah 5,5 metru. Štěpkovač vyrábí vysoce kvalitní štěpku díky bubnovému způsob štěpkování, na kterém je založen. Stroj je ovládán na dálku.

Fischer – Systém ochrany proti hmyzu EcoCut: EcoCut od firmy Fischer používá k šetrnému odstranění hmyzu z dráhy sekačky ofukovač. Lze jej použít před různé sekačky.

Husqvarna – Robotické sekačky CEORA s nízkým záběrem: Nízkořezné ústrojí se zásobníkem o objemu 43 l pro profesionální robotické sekačky Husqvarna. CEORA umožňuje nízkou výšku sečení od 10 do 60 mm a za den poseče 20 000 až 25 000 m² golfového trávníku. Díky elektrickému nastavení výšky sečení lze stejný stroj použít na fairwaye, rafy i greeny nebo jiná sportovní hřiště.

KRESS – Kress 8minutový CyberSystem: „8minutový” bateriový CyberSystem je srovnatelný s velkými síťovými nabíječkami. S výstupním výkonem 3,2 kW dokáže baterii s kapacitou 660 Wh doplnit z 20 na 80 % za pouhých osm minut. Doba nabíjení je tak výrazně kratší než čas, po který bude moci nabitá technika pracovat.

Kress 8minutový CyberSystem.
Kress 8minutový CyberSystem.

Kubota – LXe-261 kompaktní elektrický traktor: S výkonem 19 kW a kapacitou baterie 25 kWh má elektrický traktor Kubota stejné schopnosti, jako mají stroje s dieselovým pohonem. Díky funkci rychlého nabíjení jsou li-ionové baterie nabité za pouhou hodinu a pracují 3,5 hodiny.

MULAG – Příkopová sekačka MULAG ECO 1200 plus green: Žací systém pracuje s vertikálně rotujícími noži. Optimální proudění vzduchu, které nevytváří sací efekt od základny krytu, a zvýšená výška chrání hmyz při sečení. Studie univerzity v Hohenheimu potvrzuje, že se tímto způsobem sečení usmrtí až o 80 % méně hmyzu než při běžném sečení.

MULAG ECO 1200 plus green.
MULAG ECO 1200 plus green.

PELLENC SECURION PRO plug & play – nabíjecí skříň: Jedná se o box, uvnitř kterého lze bezpečně nabíjet akumulátory. Celý interiér certifikované protipožární skříně od PELLENC může být naplněn bateriemi, zatímco samotná nabíjecí elektronika je umístěna zvenčí, což ji chrání v případě vznícení baterie. Řešení plug-and-play (zapoj a spusť) lze používat ihned, pro instalaci není třeba odborníka.

Nabíjecí skříň PELLENC SECURION PRO plug & play.
Nabíjecí skříň PELLENC SECURION PRO plug & play.

STIHL – Modulární opasek na nářadí STIHL ADVANCE X-FLEX: Modulární pás na nářadí lze nakonfigurovat tak, aby vyhovoval různým potřebám – například pro použití v lesnictví, jako nosný popruh pro křovinořezy nebo pro další práci. Skládá se z bederního a ramenního pásu, nosného systému pro křovinořezy a různých příchytek, kapes, které lze snadno vyměnit.

Čísla mluví za vše

Na veletrh dorazilo 33 000 návštěvníků (osobně jsme mezi návštěvníky slyšeli hlavně němčinu, nechyběla však italština, polština, francouzština, španělština, ruština, čeština, slovenština...). Na venkovní 25hektarové ploše potom své stroje, přídavná zařízení a další technologie představilo více než 400 vystavovatelů z Německa i zahraničí. Vidět byly téměř všechny významné značky z oboru. Jmenujme např.: Antonio Carraro, Bobcat, Deutz – Fahr, Fisher, Honda, IVECO, JCB, Kubota, Kramer, Kress, MAN, Makita, Mecalac, Menzi Muck, Merlo, NEW HOLLAND, Steyr, STIHL, Takeuchi, Valtra, Vermeer, Wacker Neuson, Weber, Weidemann a další.

Závěr

Počasí celé akci přálo. Svítilo sluníčko, foukal příjemný větřík. Pro přítomné nechybělo dobré občerstvení, také mohli využít místní vláček, který je svižně odvezl tam, kam potřebovali. Jak vystavovatelé, tak i návštěvníci byli spokojeni (dle průzkumu, který na veletrhu proběhl, devět z deseti vystavovatelů potvrdilo spokojenost). Co více si přát? Jen poblahopřát organizátorům a těšit se na další veletrh. Ten se bude konat v roce 2025 a to od 22. do 24. června.

Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Helena Hejhálková nebo viz popisky
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.

Přečtěte si také

 

Nové

TEREX Titan byl čtvrt století největším damprem na světě

Zveřejněno 12.6. Terex 33-19 „Titan“ byl prototyp třínápravového terénního dampru nejtěžší třídy. Stroj s diesel-elektrickým pohonem byl smontován v roce 1973 v Kanadě divizí Terex, spadající pod společnost General Motors. Po prvotních záměrech byl nakonec… celý příspěvek

Věžový jeřáb od AMS se 100metrovým výložníkem je na dnešní poměry raritou

Zveřejněno 10.6. Německý výrobce věžových jeřábů AMS Kranbau Arneburg představil loni v červnu odborné i široké veřejnosti nejnovější jeřáb koncepce Flat-Top se 100metrovým výložníkem – model s typovým označením AMS AK 810. Věžový jeřáb s takto dlouhým výložníkem je… celý příspěvek

Proč se vyplatí svěřit podvozek stavebního stroje firmě RENOMAG?

Zveřejněno 7.6. Stálice v oblasti prodeje, výroby a oprav příslušenství pro stavební stroje – to je RENOMAG spol. s r.o. z Rosic u Brna. Společnost má již od roku 1993 ve svém portfoliu široký sortiment podvozkových dílů pro bagry, buldozery a další stavební stroje… celý příspěvek