Skladové vozy Ford Trucks
Dnes je 26.9. – svátek slaví Andrea

Ohlédnutí za veletrhem EXPO Lesní lom

Zveřejněno: 9. 9. 2023

Vápencový kamenolom v Brně-Líšni, který provozuje společnost Kalcit s.r.o., letos v polovině června poskytl prostor pro více než šedesát vystavovatelů z oborů dotýkajících se těžebního a stavebního průmyslu. Redakce Stavební techniky byla jako mediální partner u toho. Během akce rozdávaly naše hostesky mezi návštěvníky speciální vydání časopisu. Jaké tedy vlastně bylo „Expo“ s datovkou 2023?

Hostesky rozdávaly návštěvníkům časopis Stavební technika. Ti mohli v rámci speciální akce objednat tři ukázková čísla zdarma.

Kdo si nenechal přehlídku novinek od předních českých i světových značek ujít, měl možnost seznámit se se zástupci společností reprezentujícími oblast těžební, stavební a manipulační techniky. Dále s výrobci a dodavateli průmyslových řešení na zakázku a dodavateli strojů a zařízení pro těžbu a zpracování nerostných surovin, kteří představili široké portfolio doplňků a příslušenství. Mezi jinými například mobilní drticí a třídicí techniku, recyklační zařízení, průmyslová síta, motory a převodovky, pneumatiky, ochranné řetězy, hydraulická příslušenství na bagry – kladiva, zemní vrtáky, demoliční nůžky aj.

Nechyběli výrobci dopravních pásů, čerpadel a hydrocyklonů pro těžbu a zpracování minerálních surovin či společnosti orientující se na oblast vážicích systémů pro obchod a průmysl. Mezi společnostmi se představily dodavatelské nebo projekční firmy a nechyběli ani specialisté z dalších oborů. Letos svého zástupce měla na veletrhu nově i těžební společnost Kamenolomy ČR s.r.o. Veletrh zahájili v úterý 13. června zástupci Těžební unie, úvodního slova se ujal Mgr. Pavel Kotásek a úspěch celé akci popřáli pozvaní hosté – předseda Českého báňského úřadu Ing. Martin Štemberka, Ph.D. a také obchodní ředitel Veletrhů Brno Ing. Lukáš Helan. První výstavní den zpříjemnil vystavovatelům společenský večer, který se uskutečnil na klášterním nádvoří Augustiniánského opatství v centru jihomoravské metropole. V rámci večera měli vystavovatelé možnost prohlédnout si jednu z nejstarších gotických bazilik v Brně.

Pohled do dolní etáže kamenolomu v Brně-Líšni.
Pohled do dolní etáže kamenolomu v Brně-Líšni.

Navázání na minulé ročníky

Velkou neznámou pro Těžební unii jako pořadatele bylo, v jakém rozsahu se podaří navázat po několikaleté odmlce, způsobené omezením a zákazem všech veřejných akcí. S odstupem lze říci, že většina společností známých jmen příležitost využila a o účast projevila zájem hned, jak zazněl první reálný záměr přehlídku opět uskutečnit. Ve výsledku lze pozitivně vyhodnotit zájem vystavovatelů srovnatelný s minulými ročníky, i když někteří z tradičních vystavovatelů chyběli. Pořadatele však potěšila přítomnost několika „nováčků” reprezentujících neméně slavné značky, kteří se letos zúčastnili vůbec poprvé.

Jednou z velkých novinek, které se ukázaly na EXPO Lesní lom, byl pásový dozer DRESSTA TD 16N na stánku dealera, společnosti AUSTRO Baumaschinen.
Jednou z velkých novinek, které se ukázaly na EXPO Lesní lom, byl pásový dozer DRESSTA TD 16N na stánku dealera, společnosti AUSTRO Baumaschinen.

Etážový lom poskytl po tři dny jedinečnou výstavní atmosféru s expozicemi jednotlivých společností na ploše 3 500 m². Originální prostor zahloubeného lomu si také vyžádal rozmístění výstavních míst do několika řad na třech patrech a pro návštěvníky pak povinnost nosit ochranné přilby, což pro řadu z nich jen podtrhlo jedinečnou povahu akce. Během 13. ročníku se úspěšně prezentovali vystavovatelé z Česka, Slovenska, Polska a Rakouska. K vydařené přehlídce pozitivně přispělo i příznivé počasí a pořadateli se potvrdilo, že přehlídka EXPO má na českém trhu stále svoje místo.

Maskot tuzemského výrobce příslušenství RENOMAG nemohl u vstupu na stánek chybět.
Maskot tuzemského výrobce příslušenství RENOMAG nemohl u vstupu na stánek chybět.

Premiéra strojů v Brně

Vystavovatelé si pro návštěvníky z řad široké veřejnosti připravili ukázky nejnovějších technických zařízení, které si mohli nejen prohlédnout, ale i na vlastní kůži vyzkoušet. K nejvíce atraktivním patřila bez pochyby ukázka práce kolových a pásových rypadel, nakladačů a damprů jihokorejské značky DEVELON, které se ujala společnost GARNEA a.s., výhradní dovozce do ČR, a představila tak v Brně stroje s novým názvem, dříve známé pod značkou DOOSAN. DEVELONu věnujeme samostatný článek.

 

Nové

Do VLW ve Zlíně dorazil nový kolový bagr Takeuchi TB 395 W

Zveřejněno 25.9. V rámci reportážní návštěvy u zlínského prodejce stavebních strojů Takeuchi jsme nemohli přehlédnout jednu novinku, kterou právě zdejší mechanici opečovávali na dvoře. Řeč je o novém kolovém bagru Takuchi TB 395 W a důvod, proč mu ve VLW věnovali… celý příspěvek

Úspěšný restart veletrhu demopark 2023

Zveřejněno 22.9. Dvanáctý ročník evropské venkovní výstavy demopark 2023, který se konal ve dnech 18. až 20. června, je za námi. Nejlepší exponáty byly oceněny zlatými a stříbrnými medailemi. Výsledky, počty vystavovatelů a návštěvníků jsou již známy. Vše ukazuje,… celý příspěvek

Půjčovna nářadí Kerouš nabízí řešení šité na míru zákazníkům

Zveřejněno 20.9. Plánujete-li stavět, rekonstruovat nebo opravovat, jistě oceníte možnost půjčit si kvalitní nářadí, stroje nebo techniku za výhodnou cenu. A právě to nabízí půjčovna nářadí Kerouš s.r.o., která je na trhu již od roku 2008. celý příspěvek