Kupuj speciální pneumatiky
Continental EM Master a RDT Master
a získej dárek
Dnes je 3.8. – svátek slaví Miluše

Tisíce větrných turbín v Německu čeká demontáž. Problémem je likvidace kompozitových listů rotoru

Zveřejněno: 21. 4. 2021

Německo čeká v nadcházejících letech pořádná výzva. Tisíce větrných turbín jsou u konce své životnosti a tamní firmy řeší, jak je co nejefektivněji zrecyklovat. Podle německé asociace pro větrnou energii se k 1. lednu 2021 jedná o elektrárny s instalovaným výkonem 4000 MW, do roku 2025 toto číslo naroste na 16 000 MW. Velkou otázkou ale zůstává ekologická likvidace zastaralých zařízení.

Rozřezat list rotoru na transportní velikost je v podání manipulátoru Cat a pily KEMROCK dílem okamžiku

Platí, že většinu částí elektrárny lze zrecyklovat poměrně snadno a postupy už jsou všeobecně známy. Například betonové základy nebo štěrk se dá znovu využít při stavbě silnic; ocel, neželezné nebo elektronické součástky jsou přetříděny a část se zrecykluje a část ekologicky zlikviduje. Největším oříškem je však zpracovat velké listy rotoru, které jsou vyrobeny z plastu a jsou vyztuženy skleněnými vlákny. Specialisté v Německu rozřezávají tyto listy přímo na místě, následně jsou jednotlivé kusy přepraveny do recyklačního centra, kde jsou rozdrceny na průmyslově hodnotný GRP granulát.

Vyladěná souhra

K dělení demontovaných listů rotoru tamní firma EURECUM používá nové kolové rýpadlo Cat řady MH s typovým označením MH3024 (24 tun). Stroj je už z továrny osazen speciálním příslušenstvím – hydraulicky poháněnou diamantovou pilou KEMROC KDS50 s výkonem 150 kW a diamantovým kotoučem o průměru 1200 mm nebo 1000 mm. Tato kombinace nosiče a příslušenství už za poměrně krátkou dobu prokázala svou účinnost a také trvanlivost. Její vývoj ale vyžadoval spoustu hodin v dílně, aby se vyladily všechny „mouchy” – bylo potřeba zajistit nejen dostatečně účinné chlazení pily, ale také nastavit optimální rychlost řezání, aby nedocházelo k přílišnému opotřebení drahého diamantového kotouče. Samozřejmě se testovala i hladina hluku a prašnost při rozřezávání velkých listů rotorů.

Diamantové pily KDS od KEMROCu

Pojďme se ale podívat podrobněji také na pilu KDS od KEMROCKu, která je pro úspěšnou recyklaci rotorů základem. Tento prémiový výrobce má v portfoliu ultraodolné příslušenství; jeho rysem je maximální specializace a také důraz na to, že všechny výrobky vyrábí výhradně v Německu. Pokud se podíváte na jejich webové stránky, pravděpodobně najdete takové „speciálky”, které jste na tuzemských stavbách ještě neviděli. Zpátky ale k řadě KDS. Tyto diamantové pily – původně navržené k řezání betonu, oceli, železobetonu přírodního kamene nebo hliníku – jsou obzvláště výkonné při řezání kompozitů; tedy materiálu, ze kterého se vyrábí rotory turbín. Typické pro pily je vysoká rychlost otáčení a nízký hluk. Na výběr má zákazník z nepřeberné řady řezacích kotoučů.

V praxi zvládne strojník kolového rýpadla pro manipulaci MH, vybaveného KDS pilou, za jeden den rozřezat tři listy rotoru o jednotlivé délce 40 metrů (typická délka pro 20MW turbíny), přičemž každý takový list váží 8 tun. Rozřezání jednoho listu na délku vhodnou pro přepravu trvá zhruba hodinu a půl. U diamantového kotouče jsou zabudovány speciální trysky, které jej během řezání ochlazují a odvádějí prach do speciálních fleecových rohoží, kde se zachytává a odtud pak putuje na ekologickou likvidaci.

V rámci vývoje bylo potřeba zajistit například dostatečně účinné chlazení pily
V rámci vývoje bylo potřeba zajistit například dostatečně účinné chlazení pily

High-tech recyklace do posledního smítka

Rozřezáním listů na tři nebo čtyři kusy vhodné k převozu je dopad na životní prostředí minimalizován. Pomocí manipulátoru s drapákem jsou jednotlivé části naloženy na nákladní automobily s přívěsy s posuvnou podlahou a dále se přepravují do zpracovatelského závodu EURECUM nebo do jiných partnerských recyklačních závodů. Tyto díly jsou pak dále děleny na menší kusy vhodné ke skartaci a ve dvouhřídelovém drtiči jsou skartovány až na velikost běžného listu papíru. Poté je vzniklý materiál veden přes jednohřídelový nožový rotor se sekundárním tříděním, kde je redukován na volně sypký materiál o velikosti zrna 18 mm. Na závěr se ještě oddělí veškeré železo, barevné kovy a celý proces recyklace je ukončen.

 

Nové

Ve firmě vložili důvěru do strojů Vermeer. Vyrábí kvalitní kompost i štěrk

Zveřejněno 28.7. Společnost Humuswerk se zabývá kompostováním, přičemž v rámci výroby u ní uvidíte zajímavé stroje. Příchozí surovinu zpracovává v horizontálním drtiči Vermeer HG6000. Na konci procesu kompostování hraje důležitou roli další stroj Vermeer, bubnové… celý příspěvek

MAHLE – to jsou motorové náhradní díly za skvělé ceny! Jejich zpracování odpovídá originálům

Zveřejněno 25.7. V jednom z minulých čísel Stavební techniky jsme si představili společnost ACRO GROUP, která provozuje profesionální e-shop s náhradními díly pro širokou škálu stavební, těžební a zemědělské techniky. Nyní se speciálně zaměříme na motorové díly… celý příspěvek

Drticí lžice MB Crusher BF70.2 mění zbytkový materiál na surovinu

Zveřejněno 22.7. Drticí lžice MB Crusher se na českém trhu zabydlují a rostoucímu počtu tuzemských zákazníků přinášejí výraznou přidanou hodnotu k jejich strojům. Mezi největší bestsellery patří řada drticích lžic k rýpadlům, označovaná BF. Zdaleka nejprodávanější… celý příspěvek