Renomag.cz - Díly náhradní pro stavební stroje
Dnes je 7.10. – svátek slaví Justýna

Těžba v arizonských dolech bude automatizovaná

Zveřejněno: 1. 4. 2024

Ve významné arizonské těžební lokalitě Bagdád bude předán celý proces těžby dálkově řízeným strojům. Klíčovým prvkem inovace je systém Cat MineStar Command for Hauling, který přináší zásadní změny v oblasti bezpečnosti, produktivity i efektivity.

Automatizace přišla do stavebnictví s velkou razancí. Společnosti Caterpillar a FCX tentokrát udělaly velký krok směrem k autonomnímu řízení damprů v Arizoně.

Společnost Caterpillar, přední světový výrobce stavebních a těžařských strojů, a americká těžební společnost Freeport-McMoRan (FCX) se domluvily na spolupráci, v rámci které bude 33 nákladních vozidel Cat 793 vybaveno autonomním systémem přepravy Cat MineStar Command for Hauling. Tento systém disponuje pokročilými senzory, radarovými a GPS technologiemi, díky kterým lze vozidla bezpečně navigovat přes těžký terén, zajišťovat přesné plnění úkolů a minimalizovat riziko vzniku nehod. MineStar Command for Hauling představuje kompletní řešení nové generace, které umožňuje částečný nebo úplný autonomní provoz důlních vozidel pro odvoz materiálu, interakci s ostatními zařízeními a integraci s dalšími procesy v rámci provozu.

Caterpillar a FCX: Společný krok k autonomnímu řízení

Autonomie v dopravě se netýká jen osobních automobilů, ale i těžké techniky. Důlní prostředí je vysoce specifické, a proto je automatizace důležitým nástrojem pro snížení rizika pro lidské pracovníky a zvýšení přesnosti operací. Automatizační řešení MineStar vyhovuje důlním podmínkám dokonale. Systém umožňuje efektivnější přepravu s téměř nepřetržitým provozem, čímž otevírá nové možnosti pro doly všech velikostí, složitostí a lokalit.

Command for Hauling je v provozu na třech kontinentech

Společnost Caterpillar slaví se svým systémem Command for Hauling již 10 let na trhu. Ve světě je s touto technologií nyní v provozu více než 620 automatizovaných vozidel, které přepravily cca 6,3 miliardy tun materiálu a najezdily přes 230 milionů kilometrů bez zaznamenaných zranění. Přechod k autonomnímu řízení damprů přináší pro těžební průmysl řadu výhod, které jsou popsány ve zvláštním rámečku mimo text.

Výhody Cat MineStar Command for Hauling

  • Bezpečnost: Systém umožňuje sledování okolního prostředí a detekci překážek. Obsluha tak může sledovat a řídit vozidla z dálky z bezpečného místa, což zvyšuje bezpečnost a zároveň umožňuje lepší využití pracovních sil.
  • Produktivita: Díky preciznímu plánování tras a efektivnímu využívání vozidel je zaručena i vyšší produktivita a ziskovost.
  • 24/7 provoz: Autonomní dampry dokážou pracovat nepřetržitě a bez potřeby přestávek na odpočinek, což s sebou přináší snížení nákladů.
  • Adaptace v čase: Systém dokáže pružně reagovat na změny a přepracovat důlní mapy v reálném čase dle aktuálních provozních potřeb.

Kooperace má přinést vyšší bezpečnost i efektivitu

Kathleen Quirk, prezidentka FCX, prohlásila, že má tato změna přinést mnoho výhod, jako zlepšení bezpečnosti, optimalizaci flotily a v neposlední řadě snížení emisí skleníkových plynů. Denise Johnson, zastupující značku Caterpillar, uvedla, že od spolupráce očekávají vyšší bezpečnost, produktivitu a zejména snížení časových prodlev. Caterpillar rovněž pokračuje ve spolupráci s Freeportem a dalšími těžebními společnostmi na zavádění nových technologií elektrifikace s cílem podporovat udržitelnost.

Cat MineStar Command for Hauling byl již úspěšně nasazen v několika těžebních lokalitách po celém světě, kde přinesl mnoho výhod včetně zvýšené efektivity, bezpečnosti, ziskovosti a udržitelnosti samotných operací. Nyní je čas využít jeho předností i v arizonských dolech. Celý projekt má trvat tři roky a odborná veřejnost ho bude jistě se zájmem sledovat.

Autor: Jan Rybář1)
Foto: Caterpillar

1) Z tiskové zprávy.

Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.

Přečtěte si také

 

Nové

Velké jeřáby Peiner v Československu, díl II

Zveřejněno 30.9. V našem putování za jeřáby na stavbách někdejšího Československa si tentokrát představíme modely Peiner SN 500-08, Peiner MK 630 a Peiner MK 900. První z nich se objevil například při výstavbě papíren Štětí nebo petrochemičky v Litvínově, zbylé dva… celý příspěvek

S čistotou provozu pomáhá v lomu Budislav myčka MobyDick

Zveřejněno 27.9. Už dlouho jsme v redakci zamýšleli zpracovat reportáž z provozu myčky nákladních vozidel švýcarského výrobce Frutiger AG, který má hlavní výrobní závod v Týništi nad Orlicí. Od zástupců firmy Frutiger CZ, s.r.o. jsme nedávno dostali tip na jednu… celý příspěvek

Seznamte se s tiltrotátory a příslušenstvím značky MRT

Zveřejněno 25.9. Nějak jsme si v posledních letech zvykli, že se na českém trhu v oblasti příslušenství objevuje záplava neznámých značek. Často mají společné to, že jsou podezřele levné, podezřele vypadají, nemají žádné reference a nikdo k nim nechce poskytovat… celý příspěvek