VLW Prodej, servis a půjčovna stavební techniky
Dnes je 19.6. – svátek slaví Leoš

S granitoidy ve výkopu pomohla až rýpadlová cirkulární pila Echidna

Zveřejněno: 15. 8. 2022

Rozsáhlý projekt výstavby 4,5 km dlouhého kanalizačního řadu v obci Olšany přichystal stavbařům nečakané překvapení. Na několika místech narazili na tvrdé horninové formace, se kterými si neporadila ani špičková hydraulická kladiva. S prosbou o vyřešení situace se proto obrátili na firmu Echidna Tech CZ, která našla vhodné řešení. Skalní diamantovou pilu z vlastní produkce osazenou metrovým řezným kotoučem.

Postupné odstraňování ložiska tvrdé žuly řezáním cirkulární pilou Echidna, odbouráváním kladivem a odklízením odlomků. Tento cyklus se opakuje mnohokrát, než je dosaženo požadované hloubky.

Budovaný kanalizační řad v obci Olšany (spojuje část obce Olšany-Nádraží s centrem obce), zahrnující též stavbu čističky odpadních vod, dostala na starost plzeňská firma Stavmonta spol. s r.o. Stavba začala v únoru a během jarního období pokračovala budováním liniových výkopů budoucího kanalizačního řadu, v rámci kterých se nasazená technika marně potýkala s několika tvrdými horninovými formacemi.

Jak se později ukázalo, jednalo se ložiska granitoidů1) ), na které je potřeba jít s „těžkým kalibrem”. Po doporučení odborníků z Echidny padla volba na výkonnou rýpadlovou pilu D4HP, která byla skladem a šlo ji na výkopové práce obratem zapůjčit. Tato pila má tu výhodu, že dokáže osnovou řezů porušit celistvost horniny, kterou pak následně lze rozbít kladivem. Po nezbytném testování pily došlo během několika málo dní k značnému posunu prací, což bylo také důvodem, proč ve Stavmontě nakonec tuto pilu odkoupili a rozšířili si tak svůj „arzenál” přídavných zařízení o velmi účinný řezací nástroj.

Odborná příprava

Před začátkem řezání bylo samozřejmě nutné správně pilu nastavit a vyladit ji s hydraulikou stroje. Zde opět pomohli specialisté z Echidny, kteří mají v tomto směru bohaté zkušenosti. Zajímavostí je i fakt, že provoz pily dále pravidelně monitorují a dle potřeby zásobují stavbu řeznými diamantovými kotouči. V případě potřeby jsou řezací zařízení navíc připraveni též zeservisovat, nebo u něho provést odbornou repasi. Výsledkem je minimum prostojů a spolehlivý provoz.

Jdeme na věc

Práce s cirkulární pilou vyžaduje citlivé a precizní zacházení, přičemž se v tomto směru perfektně uplatní nejenom ruce zkušeného strojníka, ale i přesná technika s dostatečnou zpětnou vazbou. Na práci bylo proto vyhrazeno čerstvě pořízené 23tunové rýpadlo Komatsu PC210LC-11E0, nejlepší dostupné rýpadlo ze strojového parku Stavmonty, které si vzal na starost ostřílený strojník. Záhy se ukázalo, že pro tuto pilu je to ideální volba.

Při řezání tvrdého materiálu je zajištění dostatečného chlazení diamantového kotouče vodou nutnou podmínkou. Zabrání přehřívání a sníží prašnost.
Při řezání tvrdého materiálu je zajištění dostatečného chlazení diamantového kotouče vodou nutnou podmínkou. Zabrání přehřívání a sníží prašnost.

Vlastnosti pily Echidna D4HP

Použitá diamantová pila D4HP ze série High Power je široce využitelný nástroj vhodný pro větší stroje s tonáží od 12 do 25 tun. Její typické využití spočívá v oblasti těžby a zpracování kamene, při demolicích železobetonových staveb a řezání drážek a rýh v asfaltových nebo betonových površích. Pila je speciálně zkonstruována pro vysoké hodnoty hydraulického tlaku a průtoku, což umožňuje použít i kotouče s velkým průměrem (až 2 m) pro hluboké řezy.

Kotouče nepodceňovat

Jak už to v podobných aplikacích bývá, zásadní je i volba správného řezného kotouče. Diamantová technika patří mezi poměrně drahý spotřební materiál, a proto je nutné ji vybírat s ohledem na četnost používání, požadovanou rychlost řezání a vlastnosti řezané horniny. Vždy však jde o určitý kompromis, protože vysoká rychlost řezání obvykle znamená menší životnost kotouče.

V případě této konkrétní zakázky se jedná o dlouhotrvající řezání velkého objemu horniny a ekonomičnost provozu (tedy dlouhá výdrž kotouče) je na prvním místě. V Echidně pro tento účel navrhli dva typy kotoučů (oba o průměru 1000 mm). První z nich představuje kotouč standardní tloušťky 5 mm, řezající rychle, ale s menší životností diamantových segmentů. Druhým typem je robustnější 18 mm široký kotouč s dlouhou životností segmentů, který se chová při řezání stabilněji, má širší řeznou spáru, ale řezání s ním je pomalejší. Oba kotouče lze díky možnosti navaření nových diamantových segmentů zrepasovat a používat opakovaně.

V praxi se s ohledem na nároky firmy velmi dobře osvědčil robustní typ, a je proto primárně používaný. První typ slouží spíše jako rezervní.

Dva kotouče použité při řezání. Standardní „tenký“ (vlevo) a robustní s tloušťkou segmentů 18 mm (vpravo).
Dva kotouče použité při řezání. Standardní „tenký“ (vlevo) a robustní s tloušťkou segmentů 18 mm (vpravo).

O společnosti ECHIDNA Tech CZ

Echidna TECH CZ je původně australská firma, kterou v roce 1994 založil Čechoaustralan Dr. Ing. George Jiří Fischer. Ten ve firmě dodnes působí jako hlavní konstruktér a vývojář. Společnost si vybudovala špičkovou pověst v oblasti hydraulických řezacích nástrojů a na řadě světových trhů, například v Austrálii, se stala jedničkou. Rukopisem firmy je novátorské pojetí výrobků, které mají pro zákazníka vysokou přidanou hodnotu. Většina komponentů je vyráběna pomocí vlastních technologií přímo v Česku, ostatní součásti jsou pečlivě vybírány od prověřených dodavatelů.

Mezi standardně nabízené produkty Echidna patří široká škála řezacích nástrojů pro stroje vybavené hydraulickými systémy (až do tonáže 120 tun). Významnou položkou v nabídce jsou originální rotátory, tilty a tiltrotátory, dále vrtáky a skalní frézy nebo rychloupínače. Kromě toho se firma věnuje vysoce specializované zakázkové výrobě. Sem se řadí například sofistikované stroje s různým stupněm automatizace, především víceosé lištové systémy a autonomní řezné jednotky.

Autor: Jan Rybář
Foto: Echidna

1) Granitoid, granitoidní nebo granitická hornina je souborné označení pro magmatické horniny od alkalických granitů přes granodiorit po tonality. Jejich podstatnou složkou křemen, dalšími obsaženými minerály jsou živce, biotit, méně muskovit, zřídka též amfiboly nebo rombické pyroxeny.

Tématické tagy

Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.

Přečtěte si také

 

Nové

TEREX Titan byl čtvrt století největším damprem na světě

Zveřejněno 12.6. Terex 33-19 „Titan“ byl prototyp třínápravového terénního dampru nejtěžší třídy. Stroj s diesel-elektrickým pohonem byl smontován v roce 1973 v Kanadě divizí Terex, spadající pod společnost General Motors. Po prvotních záměrech byl nakonec… celý příspěvek

Věžový jeřáb od AMS se 100metrovým výložníkem je na dnešní poměry raritou

Zveřejněno 10.6. Německý výrobce věžových jeřábů AMS Kranbau Arneburg představil loni v červnu odborné i široké veřejnosti nejnovější jeřáb koncepce Flat-Top se 100metrovým výložníkem – model s typovým označením AMS AK 810. Věžový jeřáb s takto dlouhým výložníkem je… celý příspěvek

Proč se vyplatí svěřit podvozek stavebního stroje firmě RENOMAG?

Zveřejněno 7.6. Stálice v oblasti prodeje, výroby a oprav příslušenství pro stavební stroje – to je RENOMAG spol. s r.o. z Rosic u Brna. Společnost má již od roku 1993 ve svém portfoliu široký sortiment podvozkových dílů pro bagry, buldozery a další stavební stroje… celý příspěvek