Renomag.cz - Díly náhradní pro stavební stroje
Dnes je 7.10. – svátek slaví Justýna

Inovativní estonské odstraňovače pařezů jsou nyní dostupné i v ČR

Zveřejněno: 30. 6. 2021

Když jsme začátkem roku na webu Agroportal24h.cz psali o drtiči Dipperfox umožňujícím bleskové „odvrtání“ pařezů, vzbudil článek mezi čtenáři velký ohlas. Nyní se toto příslušenství pro rýpadla díky oficiálnímu zastoupení značky začíná zabydlovat i v tuzemsku.

Nejnovětší model nesoucí označení Dipperfox Stump Grinder 850 PRO je určen pro rýpadla o hmotnosti 14 až 30 t.

Způsobů, jak se zbavit pařezu je celá řada. Zúžíme-li výběr na ty mechanické, tak každého asi napadne jeho vykopání nebo odstranění pomocí frézy. Obojí skýtá řadů úskalí, je náročné na techniku, pracovní sílu i čas. Řešení estonské firmy Dipperfox je z tohoto pohledu unikátní.

Příběh jménem Dipperfox

Při práci v terénu hluboko v lesích ne vždy vše postupuje podle očekávání. Jasně, někdy to má na svědomí špatné počasí nebo těžký terén, ale většinou jsou na vině maličkosti, které v souhrnu stojí enormní množství hodin, zbytečného paliva a peněz,” uvádí se na úvod v příběhu společnosti Dipperfox. „Nejenom lepší plánování, ale především správné nástroje mohou všechno změnit. Vyzbrojeni nápady a odhodláním jsme se proto pustili do nového oboru a stali se z nás vývojáři produktů.

Po vyfrézování pařezu je vše připraveno pro výsadbu nových stromů.
Po vyfrézování pařezu je vše připraveno pro výsadbu nových stromů.

Zajímavostí je, že velký úspěch sklidila už vývojová zažízení: „V roce 2018 jsme postavili náš první funkční prototyp drtiče pařezů. Byl to úspěch, protože frézu jsme už nikdy neviděli. Společnost, ke které jsme ho poslali na testování, ho jednoduše odmítla vrátit.” Obdobný osud měl i druhý vylepšený prototyp, který se rovněž nevrátil!

Jak adaptér Dipperfox funguje? Představte si plochý vrták do dřeva nebo frézu na kulaté otvory, jen ve větším. Na rozdíl od „zvětšeného” vrtáku disponuje frézovací hlava Dipperfox navíc převodovkou a je mnohem efektivnější. Více v následujícím videu.

Pařez je pryč za 20 vteřin

Nejnovější model nesoucí označení Dipperfox Stump Grinder 850 PRO (někdy též Stump Crusher 850 Pro) je určen pro rýpadla o hmotnosti 14 až 30 t. Díky patentované technologii fréza pracuje zhruba desetkrát efektivněji než většina obdobných zařízení. Odstranění jednoho pařezu jí trvá orientačně 20 vteřin, za hodinu zvládne 180 kusů.

Zařízení vážící necelých 600 kg je poháněno hydraulicky, minimální výkon rýpadla je udáván na úrovni 74 kW, hydraulika musí disponovat tlakem 180–350 bar a průtokem 110–220 l/min. Klíčovou součástí je nastavitelný převod, který umožňuje přenést maximální výkon při nízkých rychlostech otáčení, snižuje opotřebení nožů a zvyšuje efektivitu. Použití menšího počtu pohyblivých částí zároveň zvyšuje odolnost drtiče.

Rotující nože po sobě nezanechají žádné „krátery” ani prázdná místa. Proto není potřeba další vybavení a po vyfrézování pařezů je vše připraveno pro výsadbu nových stromů. Stump Grinder 850 PRO je vhodný k použití nejen v lese a v zástavbě, ale i na místech v blízkosti elektrických vedeních a v koridorech kolem železničních tratí.

Pozitivní zkušenosti ze zahraničí

Ačkoliv byla fréza Dipperfox uvedena na trh nedávno, máme k dispozici již několik referencí. Jednu z nich poskytnul Roland Karlson, strojník estonské společnosti Talvakas Heavy Machinery působící v zemařině: „Především je to efektivita – místo toho, abyste vynaložili 2–3 minuty rozrýváním, transportem a uložením zbytků, tak stačí dvacet sekund, za které Dipperfox rozdrtí pařez na kousky. A můžete přejít na další, jak jednoduché.” Oproti rozrývání zubem lžíce nebo trnem je metoda i úsporněší co se týká nákladů. „V porovnání s tradičními postupy je práce s frézou Dipperfox mnohem efektivnější i z hlediska spotřeby paliva,” udává Karlson.

 

Nové

Velké jeřáby Peiner v Československu, díl II

Zveřejněno 30.9. V našem putování za jeřáby na stavbách někdejšího Československa si tentokrát představíme modely Peiner SN 500-08, Peiner MK 630 a Peiner MK 900. První z nich se objevil například při výstavbě papíren Štětí nebo petrochemičky v Litvínově, zbylé dva… celý příspěvek

S čistotou provozu pomáhá v lomu Budislav myčka MobyDick

Zveřejněno 27.9. Už dlouho jsme v redakci zamýšleli zpracovat reportáž z provozu myčky nákladních vozidel švýcarského výrobce Frutiger AG, který má hlavní výrobní závod v Týništi nad Orlicí. Od zástupců firmy Frutiger CZ, s.r.o. jsme nedávno dostali tip na jednu… celý příspěvek

Seznamte se s tiltrotátory a příslušenstvím značky MRT

Zveřejněno 25.9. Nějak jsme si v posledních letech zvykli, že se na českém trhu v oblasti příslušenství objevuje záplava neznámých značek. Často mají společné to, že jsou podezřele levné, podezřele vypadají, nemají žádné reference a nikdo k nim nechce poskytovat… celý příspěvek