Dnes je 24.7. – svátek slaví Kristýna

Den otevřených dveří ve firmě Strojnické průkazy na klíč. Žáci odborných učilišť se seznamovali s profesí strojníka

Zveřejněno: 14. 11. 2022

Ve dnech 1. a 2. listopadu 2022 se v areálu stavební společnosti Miroslav Šmíd s.r.o. uskutečnil den otevřených dveří pro studenty a žáky ze Střední odborné školy Jarov a Střední odborné školy Chrudim. Program, jehož cílem bylo seznámit návštěvníky s profesí obsluhy stavebních strojů a s možnostmi dalších výukových kurzů v tomto oboru, připravila společnost Strojnické průkazy na klíč s.r.o. Vedle uvedení do problematiky stavební techniky si učni prohlédli zázemí úspěšné stavební firmy a na tréninkovém polygonu si vyzkoušeli ovládání stavebních strojů v praxi. Celkem se během dvou listopadových dnů vystřídalo ve Svojeticích 34 žáků z výukových oborů zedník, klempíř, instalatér a strojník silničních strojů.

Soutěž na mini-rýpadle je v plném proudu. Kromě žáků si stroj, zapůjčený od firmy CARACAL MACHINES, vyzkoušeli také učitelé a přítomní zástupci školy.

Pro ty, kteří projeví o strojnickou profesi zájem, připravila společnost Strojnické průkazy na klíč navazující letní výukový kurz, zakončený státní zkouškou. Součástí kurzu bude povinná předběžná praxe v rozsahu 400 hodin, absolvovaná na různých typech strojů ve stavební firmě Miroslav Šmíd. „Přesně tento koncept výuky byl kdysi v oboru strojník běžný a my na tuto tradici chceme navázat. Tedy aby si student osvojil nejen teorii, ale i praktické dovednosti ze staveb,“ říká Pavel Černý, dlouholetý lektor a jeden ze zakladatelů společnosti Strojnické průkazy na klíč. Dobře připravený strojník má mnohem lepší vyjednávací pozici na trhu práce, protože firmám se vyplácí takového strojníka zaměstnat. „Musíme si uvědomit, že stavební firma svěřuje do rukou obsluhy techniku v řádech milionů korun a další částky může zaplatit ve formě penále za nedodržování kvality provedeného díla. Každá firma proto strojníka s praxí ráda dobře zaplatí,“ dodává k tomu Pavel Černý.

První polovina seznamovacího listopadového programu proběhla ve výukové místnosti. Úvodní slovo si vzal Pavel Černý. Řeč byla o obecné motivaci mladých lidí, jeho životní dráze strojníka a rovněž o aktuálních trendech v segmentu stavebních strojů. K tomu posloužila fotoprezentace z veletrhu stavebních strojů Bauma v Mnichově, který skončil 30. října. Následovala krátká obědová pauza a po ní se skupina vydala na prohlídku areálu stavební firmy. Vrcholem programu byla návštěva výcvikového polygonu, kde byla připravena dvojice strojů k vyzkoušení: pásové minirýpadlo SANY a rýpadlo-nakladač Hidromek. Po důkladném bezpečnostním proškolení si pod dohledem instruktorů učni vyzkoušeli, jak by mohl vypadat takový běžný pracovní den strojníka. Ačkoli většina z nich seděla v podobném stroji poprvé, s joysticky jim to šlo překvapivě dobře. Postupně si tak na vystavené technice osvojili základy ovládání ramene.

Teoretická část a úvod do problematiky strojnické profese probíhal v nové výukové místnosti firmy Strojnické průkazy na klíč ve Svojeticích u Prahy.
Teoretická část a úvod do problematiky strojnické profese probíhal v nové výukové místnosti firmy Strojnické průkazy na klíč ve Svojeticích u Prahy.

Na závěr byla připravena dovednostní soutěž na čas. Soutěžilo se s minirýpadlem SANY a úkolem bylo navléknout prstenec, zavěšený na lžíci stroje, na odpadní rouru zasazenou v zemi a pak ho zpátky položit do vymezeného prostoru. Vítězem prvního dne se stal Jakub Pelikán, žák druhého ročníku oboru zedník na SOŠ Jarov s výsledným časem 24,78 vteřiny. To je hodnota, která by obstála i na dovednostních soutěžích, pořádaných pro profesionální strojníky. „Trému jsem neměl, snažil jsem se být v klidu a otáčet se pomalu, abych závaží nerozhoupal,“ sdělil své dojmy Jakub. Na otázku, zda by si v budoucnu dokázal představit sám sebe jako strojníka, odpověděl: „Určitě ano, myslím, že když se to naučíte pořádně, je to zábavná práce.

Vítěz prvního dne na mini-rýpadle SANY Jakub Pelikán, žák druhého ročníku oboru zedník na SOŠ Jarov. Výsledný čas 24,78 vteřiny by obstál i na „velkých“ soutěžích zkušených strojníků.
Vítěz prvního dne na mini-rýpadle SANY Jakub Pelikán, žák druhého ročníku oboru zedník na SOŠ Jarov. Výsledný čas 24,78 vteřiny by obstál i na „velkých“ soutěžích zkušených strojníků.

Společnost Strojnické průkazy na klíč, jež se zabývá vzděláváním v oblasti ovládání stavebních strojů, funguje ve Svojeticích u Prahy přibližně rok a půl. Jejími zakladateli jsou Miroslav Šmíd, majitel stejnojmenné úspěšné stavební firmy, a Pavel Černý, dlouholetý lektor a zkušený strojník. Vzdělávací projekt má za cíl zlepšit dovednosti strojníků, zpopularizovat tento obor mezi mladými lidmi a ukázat jim možnosti, které jim tato profese může nabídnout. Proto také od počátku fungování firmy vsadili na spolupráci s odbornými školami v České republice. „Chceme mladým lidem ukázat, o čem vůbec strojnické řemeslo je, a vyvrátit některá klišé o tomto povolání. Být strojníkem je dnes prestižní záležitost. Pokud je navíc šikovný a umí si zorganizovat práci, je rovněž velmi dobře finančně ohodnocen,“ říká o smyslu jedinečného vzdělávacího projektu ve Svojeticích Pavel Černý.

Součástí programu byla také prohlídka zázemí úspěšné stavební firmy Miroslav Šmíd s.r.o. Právě ta je hlavním partnerem a spoluzakladatelem projektu Strojnické průkazy na klíč.
Součástí programu byla také prohlídka zázemí úspěšné stavební firmy Miroslav Šmíd s.r.o. Právě ta je hlavním partnerem a spoluzakladatelem projektu Strojnické průkazy na klíč.

Ve firmě Strojnické průkazy na klíč mohou zájemci vybírat ze šesti typů kurzů včetně rekvalifikačního nebo rozšiřovacího. Největší zájem je momentálně o komplexní kurz, ukončený závěrečnými zkouškami a získáním strojnického průkazu dle platné vyhlášky. Oblibě se těší také tzv. vstupní kurz, kde si stavební firmy mohou prověřit dovednosti svých nových zaměstnanců – strojníků. Společnost Strojnické průkazy na klíč chce být jakýmsi inkubátorem kompetentních obsluh stavebních strojů. Jejich nedostatek trápí dnes v podstatě každou větší stavební firmu. Tento obecný trend potvrdil i Petr Köppel, jednatel společnosti ČKV Praha, která se Strojnickými průkazy na klíč úzce spolupracuje: „Společnosti dnes disponují nejmodernější a drahou technikou, mají nasmlouvané projekty, mají finance, ale to jediné, co jim schází, jsou lidé. Proto také podobné iniciativy velmi vítám.

ČKV Praha, zabývající se rekonstrukcemi vodovodů a kanalizací pomocí bezvýkopových technologií, plánuje poskytnout do výcvikového polygonu ve Svojeticích cvičný pažený výkop včetně ukázkové infrastrukturní sítě. Dalším dlouhodobým partnerem Strojnických průkazů je společnost CARACAL MACHINES (dealer strojů SANY v České republice) a KOBEX Bohemia (dealer strojů Hidromek v České republice). Mediálním partnerem je časopis Stavební technika.

Více informací na www.strojnickeprukazynaklic.cz.

Autor: Jan Rybář
Foto: Jan Rybář

Tématické tagy

Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.

Přečtěte si také

 

Nové

Nové materiály zvyšují užitnou hodnotu výrobků RENOMAG

Zveřejněno 22.7. Lžíce, lopaty a další přídavná zařízení jsou alfou a omegou produktivity každého pracovního stroje. Je spočítáno, že správným výběrem materiálu a technologického způsobu jeho zpracování může provozovatel stroje ušetřit s příslušenstvím RENOMAG… celý příspěvek

Spolehlivé světlo pro profesionály

Zveřejněno 19.7. Nebojte se pracovat i po setmění! Kvalitní přídavná dálková a pracovní světla OSRAM LEDriving® zajistí perfektní osvětlení i v těch nejhorších světelných podmínkách, takže se práce nemusí zastavit ani v nočních hodinách. celý příspěvek

Hydraulikservis I se bude stěhovat do areálu ve Vísce u Litovle

Zveřejněno 17.7. Společnost Hydraulikservis I, zabývající se servisem stavebních strojů a příslušenství, prodejem dílů a maziv, pronájmem stavební techniky a prodejem a servisem stavebních strojů Hydrema, chystá na září tohoto roku stěhování do nových prostor. Firma… celý příspěvek