AsBud: Nová generace strojů Yanmar
Dnes je 4.7. – svátek slaví Prokop

Volvo Trucks představuje přepravní řešení budoucnosti využívající autonomní vozidla

Zveřejněno: 15. 11. 2018

Společnost Volvo Trucks představuje nový druh přepravního řešení, které sestává z autonomních užitkových elektromobilů, které mohou přispět k efektivnější, bezpečnější a čistší přepravě. Dlouhodobým cílem je nabídnout firmám, které potřebují nepřetržitou přepravní službu mezi pevně umístěnými středisky, jakýsi doplněk k dnešní nabídce.

Rostoucí světová populace a pokračující urbanizace způsobují značné problémy v oblasti životního prostředí. Patří mezi ně dopravní zácpy, znečištění a nadměrný hluk. Růst spotřeby, dynamický rozvoj elektronického obchodu a všeobecný nedostatek řidičů kladou na efektivní přepravní řešení značné nároky.

Plný potenciál přepravního odvětví se teprve ukáže. Vše naznačuje, že globální poptávka po přepravě bude i v následující dekádě pokračovat ve výrazném růstu. Pokud máme tuto poptávku naplnit udržitelně a efektivně, musíme najít nová řešení. Máme-li zajistit plynule fungující systém pohybu zboží, je též nutné stávající infrastrukturu využívat lépe, než jak je tomu teď. Systém přepravy, který vyvíjíme, může být důležitým doplňkem dnešních řešení a může pomoci vyřešit mnohé z výzev, kterým společnost, přepravní firmy i zákazníci nakupující přepravní služby čelí,” uvedl Claes Nilsson, prezident společnosti Volvo Trucks.

Využití přepravního řešení

Přepravní řešení budoucnosti od společnosti Volvo Trucks by mělo být využíváno pro pravidelné a opakující se přepravní úkony, pro něž jsou charakteristické relativně kratší vzdálenosti, velký objem zboží a vysoká přesnost dodávek. Jako typické příklady lze uvést přepravu mezi logistickými centry, ale lze si představit i další případy použití.

Náš systém lze považovat za rozšíření pokročilých logistických řešení, která jsou v mnoha odvětvích využívána již dnes. Používáme autonomní vozidla, která fungují bez emisí z výfukových plynů a bez hluku, a proto je možné je provozovat v kteroukoli denní nebo noční dobu. Řešení využívá stávající silniční infrastrukturu a nákladní nástavby, což usnadňuje návratnost nákladů a umožňuje integraci se stávajícími operacemi,” vysvětluje Mikael Karlsson, viceprezident pro autonomní řešení.

Provoz s autonomními elektromobily

Provoz budou zajišťovat autonomní elektromobily připojené ke službě v cloudu a k dispečinku. Vozidla budou vybavena sofistikovanými systémy autonomního řízení. Jsou navržena tak, aby byla schopna určit aktuální polohu v řádu centimetrů, podrobně monitorovat a analyzovat ostatní provoz na silnici a s vysokou přesností reagovat.

Dispečink bude neustále monitorovat postup přepravy a sledovat přesnou polohu každého vozidla, nabití baterií, obsah nákladu, servisní požadavky a celou řadu dalších parametrů. Podobně jako v případě procesu průmyslové výroby je vyladěna rychlost a postup tak, aby bylo možné vyhnout se zbytečnému čekání a zvýšit přesnost dodávek. Takto bude možné minimalizovat plýtvání v podobě rezervních zásob a zvýšit dostupnost. Vozidla, která se pohybují na stejné trase, vzájemně spolupracují, což umožňuje optimalizovat tok.

V blízké budoucnosti budeme ve spolupráci s vybranými zákazníky z prioritních odvětví toto přepravní řešení společnosti Volvo Trucks dále rozvíjet.

Fakta

  • Společnost Volvo Trucks vyvíjí nový druh přepravního řešení pro opakovanou přepravu vyžadující vysokou přesnost mezi pevně umístěnými středisky, a to jako doplněk k dnešním řešením.
  • Naše přepravní řešení sestává z připojených autonomních elektromobilů a dispečinku.
  • Vozidla se používají jako tahače a jsou kompatibilní se stávajícími nákladními nástavbami či přívěsy.
  • Pohon je plně elektrický, s nulovými emisemi výfukových plynů a nízkou hlučností. Hnací ústrojí a baterie jsou stejného typu, jaké se používají v elektrických nákladních vozidlech Volvo Trucks.
Foto: Volvo Group Czech Republic
 

Nové

Bobcat na Bauma 2025: Show, která brala dech

Zveřejněno 2.7. Pravidelné demo show Bobcat pořádané v rámci Baumy se letos zúčastnili čtyři strojníci, z toho tři z České republiky – Zdeněk Brůžek, Tomáš Mrkvička a Radek Mach. Se Zdeňkem a Tomášem, kteří tvořili jádro celé show, jsme na místě hovořili a… celý příspěvek

Výhody spojení Rototiltu a nivelace NOVATRON

Zveřejněno 30.6. V moderním stavebnictví už nehraje hlavní roli jen síla stroje. Rychlost, přesnost a efektivita práce jsou dnes klíčem k úspěchu – a právě spojení tiltrotátoru ROTOTILT a nivelace NOVATRON posouvá schopnosti klasického bagru na zcela novou úroveň. celý příspěvek

Develon na veletrhu Bauma 2025 představil novou řadu „-9“ pásových rypadel

Zveřejněno 27.6. Jak už jsme zmínili v minulém čísle Stavební techniky, Develon se na veletrhu Bauma zaměřil na inovace a hlavním tahákem se stala nová modelová řada pásových rypadel s označením „-9“. Pásové rypadlo DX230LC-9 o provozní hmotnosti 23 tun bylo… celý příspěvek