P & L - Kloubové nakladače VF-Venieri
Dnes je 22.1. – svátek slaví Slavomír

Teleskopické manipulátory, kloubové nakladače a další. Manitou představil řadu novinek

Zveřejněno: 10. 6. 2021

Skupina Manitou Group koncem dubna uspořádala honosnou prezentaci, v rámci které představila zbrusu nové teleskopické manipulátory MT, otočné teleskopické manipulátory MRT Vision s vysokým dosahem, vylepšené kloubové nakladače, příslušenství a koncept nejmenšího teleskopického manipulátoru Ultra Light Manitou.

S nabídkou nových teleskopických manipulátorů Manitou reaguje na silnou poptávku po kompaktních strojích uplatňujících se na městských stavbách.

Digitální akce „BUILD THE FUTURE” se zúčastnilo více než 3 000 lidí z 90 zemí a 4 kontinentů. V průběhu dvou dnů byly návštěvníkům prostřednictvím talk show představeny aktuální novinky produktové řady. Následovaly workshopy a diskuse.

Kompaktní teleskopické manipulátory pro městská staveniště

Se třemi novými teleskopickými manipulátory – MT 730 H, MT 930 H a MT 930 HA (k dispozici plošina s nosností 200 kg nebo 365 kg) – Manitou reaguje na silnou poptávku ze strany půjčoven a prodejců kompaktních strojů uplatňujících se na městských stavbách, kde je prostor pro pohyb stále omezenější. Řada se skládá z modelů nabízejících výšku zdvihu 7 a 9 metrů. Stroje jsou navrženy pro provoz v úzkých prostorách. I se šířkou a výškou dva metry dosáhne větší model až do třetího patra budovy. Připojené adaptéry, třeba paletizační vidle, lze při přepravě sklopit tak, aby se délka stroje snížila na 4,67 metrů. Model s dosahem 9 metrů přitom váží méně než 3 tuny, což je významným bonusem, a to zejména při přepravě. Kromě toho nabízí světlou výšku 35 centimetrů a poloměr otáčení 3,3 metry. Manipulátory jsou osazeny motorem o výkonu 75 koní a dvourychlostní hydrostatickou převodovkou, jež umožňuje pojezdovou rychlost až 35 km/h.

Nové manipulátory jsou osazeny motorem o výkonu 75 koní a dvourychlostní hydrostatickou převodovkou, jež umožňuje pojezdovou rychlost až 35 km/h.
Nové manipulátory jsou osazeny motorem o výkonu 75 koní a dvourychlostní hydrostatickou převodovkou, jež umožňuje pojezdovou rychlost až 35 km/h.

Manipulátory MT se také mohou pochlubit novou palubní obrazovkou, která dokáže podávat informace ve 22 jazycích, a výrobce je vybavil rovněž bezpečnostním balíčkem: Stane-li se, že obsluha zapomene například na příliš vysunuté rameno, otevřené dveře, nepřipoutá se či bude projíždět příliš svažitým terénem, systém spustí signalizaci. Na střeše i uvnitř kabiny se rozsvítí varovné světlo a stroj odešle zprávu správci vozového parku. Zadní část stroje disponuje navíc radarem pro detekci osob a překážek. Vylepšeno bylo i sledování kvality oleje v hydraulickém systému. Správci strojového parku tedy získávají možnost optimalizovat spotřebu oleje a zamezit tak plýtvání či dokonce prodloužit intervaly mezi jednotlivými údržbami. Jedním z kroků, jež vedou k úspoře pohonných hmot a šetrnosti k životnímu prostředí, je zavedení systému start/stop, který motor vypne v době nečinnosti manipulátoru. Zastavení motoru lze nastavit od 1 do 30 minut, přičemž následně se znovu nastartuje sešlápnutím plynového pedálu nebo uchopením joysticku. Manitou uvedl, že tak dojde k velkým úsporám, pokud jde o servisní intervaly, palivo a opotřebení komponentů.

Manipulátory MT se mohou pochlubit novým přístrojovým štítem a obrazovkou.
Manipulátory MT se mohou pochlubit novým přístrojovým štítem a obrazovkou.

Lepší ergonomie u otočných teleskopických manipulátorů s vysokým dosahem

Druhou a možná nejvýznamnější modelovou řadou je MRT. Ta zahrnuje otočné teleskopické manipulátory s vysokým dosahem, které budou k dispozici ve dvou provedeních – Vision a Vision Plus. Řada Vision nabízí deset modelů s výškou zdvihu od 16 do 25 metrů a nosností až 4,5 t. Modely nahrazují stávající MRT 1640 a MRT 1840. Největší výšku zdvihu od 22 do 35 metrů a nosnost až 7 t však nabídne řada Vision Plus s celkem 6 modely. Stroje naleznou uplatnění při instalaci ocelových konstrukcí, stavbě budov či demolici.

Označení Vision bylo vybráno kvůli vylepšené viditelnosti z kabiny ven. Manitou na vývoji těchto strojů pracoval poslední dva roky a uplatnil 20 nových patentů. Největší předností strojů, oproti konkurenci, jsou hodnoty výšky zdvihu a nosnosti ve vztahu k hmotnosti. Modelová řada Vision je vybavena motory Deutz o výkonu 75 nebo 116 koní. U řady Vison+ jsou motory Yanmar o výkonu 156, 173 a 211 koní. Vyhovují emisní normě Stage V. K dispozici je automatická převodovka CVT nabízející pojezdovou rychlost až 40 km/h. Spotřeba paliva se snížila o 10 %. Vylepšen byl také proces lakování stroje – používány jsou kvalitnější barvy a uplatňován nový způsob svařování.Všechny modely disponují novým hydraulickým čerpadlem. S hydraulickým průtokem 116 l/min nebo 185 l/min lze dosáhnout až o 50 nebo 30 % (v závislosti na modelu) rychlejších pohybů během manipulace.

Pětatřicet metrů, to už je pořádně velký dosah. Manitou proto upravil nejen kabinu svých strojů, ale rovněž zlepšil viditelnost na rameno: Oddělení vývoje představilo nové elektrické sedadlo, které lze sklopit až o 18°, díky čemuž lze snadno sledovat adaptér upevněný na ramenou. Čtyři schody zabudované do podvozku, vlevo, vpravo, vpředu a vzadu, umožňují obsluze nastupovat a vystupovat ze stroje bez ohledu na to, v jaké poloze se kabina nachází. Řada Vision Plus má navíc prosklenou a vyztuženou střechu, nepoužívá už ochrannou mřížku, a přesto vyhovuje normám upravujícím parametry ochranné konstrukce ROPS/FOPS. Ovládání strojů se provádí přes zcela novou 8palcovou (nebo 12,1palcovou) vertikální dotykovou obrazovku. Sada pěti LED světel zajišťuje úplné osvětlení okolí stroje a dvě pracovní světla umístěná na ramenou zajišťují výhled na pracovní plochu. Stroje jsou vybaveny i zadní kamerou.

Nové otočné teleskopické manipulátory s vysokým dosahem budou k dispozici ve dvou provedeních – Vision a Vision Plus.
Nové otočné teleskopické manipulátory s vysokým dosahem budou k dispozici ve dvou provedeních – Vision a Vision Plus.

Modely MRT 2260 a MRT 2660 budou k dispozici s elektrickým nebo hybridním pohonem.

Spolu s uvedením nových otočných teleskopických manipulátorů s vysokým dosahem přichází na trh také nové příslušenství navržené přímo oddělením Manitou Attachment Competence Center (ACC) se sídlem v Itálii. Jde zejména o lehčí a robustnější paletizační vidle pro manipulaci s paletami a vaky big-bag, ale také o navijáky a plošinu. Hliníková plošina je k dispozici pro všechny výše zmíněné typy manipulátorů. S hmotností pouhých 180 kg a nosností 365 kg je lehčí než její předchůdce. Má také snadné otevírání. Novinkou je také vybavení dálkovým ovladačem, které přijde vhod, pokud obsluha řídí stroj z koše nebo zvenku. Díky tomu je možné stroj bezpečně přemístit, aniž by se obsluha musela vracet do kabiny, což šetří drahocenný čas na stavbě.

Nejmenší teleskopický manipulátor na světě a vylepšené kloubové nakladače

Mezi novinky patří i řada velmi kompaktních teleskopických nakladačů Ultra Light Manitou (ULM). Stroje lze přepravovat na běžném vozíku za automobilem. Budou tak užitečnými pomocníky uživatelům vykonávajících práce na menších stavbách a atraktivní pro půjčovny stavebních strojů. Díky malým rozměrům se má podle Manitou jednat o nejmenší teleskopické manipulátory na světě. ULM nabídne i pohon všech kol. Nyní probíhá testování strojů a v sériovém provedení budou kompatibilní s veškerým příslušenstvím od Manitou.

V plánu je zahájit vývoj a výrobu hybridních a elektrických teleskopických manipulátorů.
V plánu je zahájit vývoj a výrobu hybridních a elektrických teleskopických manipulátorů.

Manitou také vylepšil a rozšířil svoji nabídku kloubových nakladačů. Nové stroje vyhovují emisní normě Stage V a vyznačují se novým vzhledem. Mezi zásadní inovace patří zredukovaná šířka stroje pro snadnější pohyb ve stísněných prostorech a těžkém terénu a optimalizovaná hydrostatická převodovka pro větší pohodlí při jízdě i práci. Čtyři kompaktní modely MLA 2, MLA 3, MLA 4 a MLA 5 budou využívat delší rameno pro manipulační práce ve výškách. K dispozici budou s otevřenou nebo uzavřenou kabinou.

V plánu je zahájit vývoj a výrobu hybridních a elektrických teleskopických manipulátorů. O tom se již Manitou zmiňoval ve strategickém plánu pro rok 2025. Ten zahrnuje aktivity, v jejich rámci se výrobce plánuje zaměřit na udržitelnost a přejít na pracoviště s nulovými emisemi. Plány rovněž zahrnují přechod na vodíkový pohon.

 

Nové

Indonésie hlásí nový rekord v nadrozměrné přepravě podvalníky

Zveřejněno 19.1. Při přepravě komponentů pro rafinérii Balikpapan na ostrově Borneo byly překonány všechny zdejší rekordy v oblasti nadrozměrných nákladů. Obrovské kusy „železa“, určené pro stavbu technologických linek pro fluidní katalytické krakování, nejprve… celý příspěvek

Bobcat MaxControl: Přichází revoluční ovládání nakladačů chytrým telefonem

Zveřejněno 17.1. Bobcat uvedl na trh systém dálkového ovládání MaxControl, které umožňuje operátorům řídit smykem řízené nakladače prostřednictvím aplikace v iPhonu nebo iPadu. Novinka cílící na celou řadu činností nalezne uplatnění například při transportu,… celý příspěvek

Legenda pokračuje. Kamenolom Hudčice se pyšní novými moderními kolovými nakladači

Zveřejněno 13.1. Obec Hudčice u nás i ve světě nejvíce proslavily žulové lomy, které se nachází na jejím území. V posledních desetiletích se však zdejší těžba a zpracování žuly dostaly na samou hranu své existence. Změnu přinesl nový majitel, který se rozhodl… celý příspěvek