e-shop RENOMAG
Dnes je 29.5. – svátek slaví Maxmilián , Maxim

Tatra Trucks představí na veletrhu Interschutz 2026 čtyři hasičské speciály

Zveřejněno: 29. 5. 2026

Veletrh Interschutz 2026 zaměřující se na požární ochranu a záchranářskou techniku se uskuteční od 1. do 6. června 2026 v Hannoveru. Automobilka Tatra Trucks se na něm představí již poněkolikáté. Ve své expozici o rozloze 280 m² letos vystaví čtyři hasičská vozidla na podvozcích Tatra Force. Další hasičské speciály na podvozcích Tatra budou na veletrhu Interschutz prezentovat také výrobci hasičské a speciální techniky, mimo jiné rakouská společnost Rosenbauer, polská společnost Bocar a české firmy Kobit, THT Polička a Excalibur Army.

Tatra Trucks vystaví na Interschutz 2026 čtyři hasičská vozidla Tatra Force včetně lesního speciálu, pancéřované cisterny a vojenské techniky.

Tatra patří k tradičním dodavatelům podvozků pro hasičská vozidla a speciály. Ve velkém je dodává Hasičskému záchrannému sboru České republiky, ale také záchranným složkám v dalších evropských zemích, například v Německu, na Slovensku, v Polsku či Rakousku a rovněž německým ozbrojeným silám.

Prvním exponátem v expozici Tatry na letošním veletrhu Interschutz bude lesní hasičský speciál Tatra Force CAS 20 4x4 určený pro zásahy v těžkém terénu a v extrémních podmínkách při požárech v přírodním prostředí. Vozidlo je postaveno na podvozku třetí generace řady Tatra Force s centrální nosnou rourou a nezávisle zavěšenými výkyvnými polonápravami, které zajišťují vysokou průchodnost terénem a odolnost. Čtyřdveřová posádková kabina splňuje požadavky normy ROPS a je vybavena ocelovou střechou a proskleným nouzovým průlezem. Vozidlo pohání vzduchem chlazený osmiválcový motor Tatra T3D-928 Euro 5 o výkonu 340 kW. Hasicí nástavba má kapacitu 4200 litrů vody a 252 litrů pěnidla, disponuje čerpadlem THT PKA 2000–400 a má dvě hasicí lafety; jedna je umístěna na střeše vozidla a druhá na předním nárazníku. Vozidlo je vybaveno také navijákem pro vysokotlakou hadici o délce 60 m, sebezkrápěcími tryskami na ochranu proti sálavému horku z okolí vozidla a hydraulickým navijákem o tažné síle 38 kN. Součástí výbavy je také centrální dohušťování pneumatik (CTIS), LED osvětlení, brzdné asistenční systémy EBS a ELC, systém kontroly tlaku v pneumatikách či senzor CO₂ v kabině.

K vidění bude například stříkačka Tatra Force CZVS 40 8x8.
K vidění bude například stříkačka Tatra Force CZVS 40 8x8.

Druhým vystaveným vozidlem bude pancéřovaná víceúčelová cisternová automobilová stříkačka Tatra Force CZVS 40 8x8. Toto vozidlo s řízenou první, druhou a čtvrtou nápravou je koncipováno pro zásahy v mimořádně rizikových prostředích s vysokým rizikem výbuchů. Posádka může vozidlo ovládat buď přímo z pancéřované kabiny, nebo prostřednictvím dálkového ovládání z bezpečného stanoviště mimo vozidlo. Čtyřdveřová čtyřmístná pancéřovaná kabina poskytuje balistickou ochranu Level 2a/b podle STANAG 4569. Vozidlo je určeno například pro průzkum požářiště v extrémně nebezpečných zónách, evakuaci osob z ohrožených prostor nebo zásahy v areálech s vysokým rizikem výbuchu, například ve skladech munice. Tento typ vozidla již Tatra Trucks ve spolupráci s partnery THT Polička, Tatra Defence a RCE Systems dodala Armádě České republiky pro vojenské hasiče. Speciál pohání motor Cummins ISM11 500 o výkonu 373 kW, má celkovou hmotnost 42 tun, přičemž nástavba zahrnuje nádrž na 8000 litrů vody a 480 litrů pěnidla.

Třetím vystaveným vozidlem bude hasičská cisterna Tatra Force CAS 30 6x6, také tento typ vozidla již byl nově zařazen do služby v Armádě České republiky u vojenských hasičů. Vozidlo je postaveno na podvozku Tatra Force 6x6 s centrální nosnou rourou, s výkyvnými nezávisle zavěšenými polonápravami, nechybějí redukce v kolech a uzávěrky diferenciálů, přičemž zadní řízená náprava zlepšuje manévrovatelnost v náročném terénu. Kabina je opatřena ochrannými kovovými mřížemi čelního a bočních oken a posádka má k dispozici integrovanou termokameru pro lepší přehled o situaci při zásahu. Za předním nárazníkem je umístěn elektrický lanový naviják a vozidlo má dálkově ovládanou příďovou lafetu a střešní lafetu s nastavitelným průtokem i tvarem proudu. Pohon zajišťuje vzduchem chlazený osmiválcový motor Tatra T3D-928 Euro 5 o výkonu 325 kW spojený s automatickou převodovkou Allison 4500. Vozidlo má k dispozici nádrž na 8000 litrů vody a 480 litrů pěnidla, celková hmotnost automobilu činí 26 tun.

Čtvrtým exponátem bude rovněž hasičská cisterna na podvozku Tatra Force 6x6.
Čtvrtým exponátem bude rovněž hasičská cisterna na podvozku Tatra Force 6x6.

Čtvrtým exponátem bude rovněž hasičská cisterna na podvozku Tatra Force 6x6 vybavená zadní řízenou nápravou a nástavbou od společnosti THT Polička. Vozidlo je navrženo podle vizuálních a provozních požadavků německých hasičských sborů. Využívá kabinu třetí generace Tatra Force, jejíž design získal ocenění Red Dot Design Award, a klade důraz na bezpečnost, ergonomii a provozní připravenost posádky. Kabina má uspořádání 1+3, pohon obstarává motor Cummins L9 Euro 6 o výkonu 291 kW. Vozidlo má celkovou hmotnost 27 tun, dosahuje maximální rychlost 100 km/h a jeho brodivost činí 1200 mm. Ve výbavě vozidla nechybí centrální dohušťování pneumatik, LED osvětlení, elektronické brzdové asistenční systémy EBS a ELC a hydraulický naviják Sepson o tažné síle 6 tun. Hasicí nástavba zahrnuje laminátovou nádrž na 8500 litrů vody, nerezovou nádrž na 510 litrů pěnidla a čerpadlo s výkonem 3000 l/min, s možností nízkotlaké konfigurace až 4000 l/min.

Interschutz je největší světovou přehlídkou služeb, technologií a produktů z oblasti požární ochrany, záchranných služeb, civilní ochrany, pomoci při katastrofách a bezpečnosti. Historie veletrhu sahá více než 70 let do minulosti, přičemž začínal jako výstava zaměřená především na hasičskou techniku pod názvem „The Red Rooster“. Postupně se vyvinul v přední světový veletrh pro hasiče, záchranáře a civilní ochranu a letos ponese motto „Safeguarding tomorrow“.

Nabídka veletrhu pokrývá požární techniku, hasicí zařízení, vozidla a jejich vybavení, technickou podporu, měřicí a detekční techniku, zabezpečovací technologie, zdravotnické a pohotovostní vybavení i inovativní řešení pro ochranu před katastrofami. Výrobcům, obchodníkům i profesionálům z oboru poskytuje ucelený přehled o trhu a aktuálních technologických trendech. Předchozí ročník Interschutz 2022 přivítal více než 1296 vystavovatelů z přibližně 50 zemí, kteří se představili na ploše o velikosti přes 84 000 m² a navštívilo jej 95 000 návštěvníků. Ročník 2026 má být ještě rozsáhlejší: počítá se s více než 1600 vystavovateli z 53 zemí, kteří budou mít k dispozici výstavní plochu o rozloze přes 114 500 m².

Autor: Tatra Trucks1)
Foto: Tatra Trucks a.s.

1) Tatra Trucks a.s.

Tématické tagy

Přečtěte si také

 

Nové

Tatra Trucks představí na veletrhu Interschutz 2026 čtyři hasičské speciály

Zveřejněno 29.5. Veletrh Interschutz 2026 zaměřující se na požární ochranu a záchranářskou techniku se uskuteční od 1. do 6. června 2026 v Hannoveru. Automobilka Tatra Trucks se na něm představí již poněkolikáté. Ve své expozici o rozloze 280 m² letos vystaví čtyři… celý příspěvek

Develon rozšiřuje řadu pásových rypadel Série 9 o modely DX360LC-9 a DX400HD-9

Zveřejněno 29.5. Nové modely DX360LC-9 a DX400HD-9 posouvají řadu pásových rypadel Série 9 do vyšší hmotnostní třídy. Stejně jako u menších zástupců je hlavní změnou, v porovnání s předchozí generací, plně elektronická hydraulika a integrace asistenčních systémů. celý příspěvek

MoleSorter PREMIUM: Kompaktní třídič s výkonem, který překvapí

Zveřejněno 28.5. Zajímavá volba nejen pro recyklační firmy, ale i pro stavební společnosti. Jak vytřídit desítky až stovky tun materiálu za hodinu bez potřeby velkého a složitého zařízení? Právě na tuto otázku se snaží odpovědět vibrační třídič MoleSorter PREMIUM od… celý příspěvek