Dnes je 26.3. – svátek slaví Emanuel

První velká akvizice roku 2023. Komatsu kupuje výrobce důlních strojů GHH Group

Zveřejněno: 3. 3. 2023

Letošní rok sotva začal a médii už proběhla zpráva o významné akvizici, o kterou se postarala společnost Komatsu. Ta má v první polovině roku 2023 dokončit nákup tradičního německého výrobce GHH Group, který se specializuje na vývoj a výrobu strojů pro podpovrchovou těžbu. Výši transakce ani jedna ze stran neuvádí, přesto se dá očekávat, že půjde o jednu z nejvýznamnějších obchodních transakcí tohoto roku.

Nakladač LF-7 byl uvedený v roce 2021. Dodává se s největší lopatou a nejlepším výkonem ve třídě strojů s užitečným zatížením sedmi tun.

Společnost GHH Group byla založena na počátku 60. let minulého století v Gelsenkirchenu, což je jedno z center průmyslové oblasti zvané Porúří. V poslední době byla firma součástí ryze německé skupiny Schmidt Kranz Group. Výrobní portfolio GHH Group tvoří zejména podzemní nakladače a dumpery, kloubové dumpery, vrtací zařízení pro hlubinnou těžbu a užitková nákladní vozidla s uplatněním při podzemních stavbách. Velký důraz při výrobě je kladen na individualizaci; jednotlivé komponenty jsou skládány podle specifických požadavků zákazníka.

Široké portfolio „Made in Germany”

V segmentu podzemních nakladačů jsou k dispozici čtyři základní řady: nízkoprofilové čelní nakladače (Super Low Profile), úzkorozchodné (Narow Vein), dieselové a také jeden plně elektrický model. Pestrá je rovněž paleta mobilních vrtaček (pro čelní / hloubkové / klenbové vrtání) a dalšího specializovaného příslušenství pro podzemní stavby. Společným znakem všech strojů od GHH je již zmíněná individualizace a rovněž pověstná kvalita „Made in Germany”, odrážející se též ve sloganu „Solid as a Rock” („Pevný jako skála”). Velmi zdařilou prezentaci výrobního portfolia včetně množství produktových videí najdete na internetových stránkách společnosti www.ghhrocks.com.

Ikonický „sklápěč” MK-42

Jedním z nejznámějších strojů výrobce GHH je dumper MK-42, pyšnící se prestižním oceněním za ztvárnění Red Dot Design Award. Velmi povedený design je tu sklouben s maximální účelností – robustní rám propůjčuje vozidlu maximální nosnost 45 metrických tun; objem sklopné korby je od 19 do 24 m3. Motor Mercedes OM473 uděluje vozidlu nejlepší výkon ve své třídě (460 kW); a to při splnění emisní normy Stage V. Alternativně je dumper dodáván rovněž s motory Volvo TAD1651 nebo 1671.

GHH Group se specializuje na vývoj a výrobu strojů pro podpovrchovou těžbu. Na fotografii dumper MK-42.
GHH Group se specializuje na vývoj a výrobu strojů pro podpovrchovou těžbu. Na fotografii dumper MK-42.

Na podvozku najdeme nápravy Kessler s kyvným kloubem, přední náprava má plné odpružení. K přenosu výkonu použil výrobce kombinaci měniče a převodovky řady Dana 8000. Obchodní úspěchy modelu MK-42 jsou dány rovněž relativně kompaktními rozměry (3062 mm na šířu, 10 535 mm na délku a 2719 mm na výšku), malým poloměrem otáčení a naopak velkým vyklápěcím úhlem (68°). Poslední dva zmíněné parametry patří údajně k nejlepším ve své třídě.

Od akvizice si Komatsu slibuje posílení výrobních a servisních kapacit v segmentu výroby podpovrchových strojů, a to nejen v Evropě, ale i na slibně se rozvíjejících trzích jižní Afriky, Indie nebo Chile. Společnost také věří v uplatnění synergií v oblasti vývoje a výzkumu; v tomto směru patří GHH Group rovněž ke světové špičce.

 

Nové

Mobilní terénní jeřáb SANY SAC600E toho umí hodně

Zveřejněno 24.3. Výrobce SANY na veletrhu Bauma představil jako novinku pro evropský trh své mobilní a pásové jeřáby. První modely zařadil do své nabídky také oficiální dealer značky SANY u nás, společnost CARACAL MACHINES s.r.o. V kategorii mobilních terénních… celý příspěvek

Prestižní ocenění pro vynálezce předchůdce smykem řízeného nakladače

Zveřejněno 22.3. Vynálezci prvního kompaktní nakladač na světě, bratři Cyril a Louis Kellerovi, byli v roce 2023 uvedeni do Národní síně slávy vynálezců (National Inventors Hall of Fame, NIHF) v USA. Tato prestižní instituce každoročně oceňuje vynálezce, podporuje… celý příspěvek

Představujeme domíchávače betonu, autočerpadla a sklápěče Euromix MTP

Zveřejněno 20.3. Rodinná firma Euromix MTP GmbH, která za vývojem a výrobou stejnojmenných automobilových nástaveb pro stavebnictví stojí, pochází z německého města Porta Westfalica. Hlavními pilíři jejího současného produktového portfolia jsou domíchávače betonu,… celý příspěvek