Premiéra strojů DEVELON v Česku
Dnes je 11.6. – svátek slaví Bruno

Prestižní ocenění pro vynálezce předchůdce smykem řízeného nakladače

Zveřejněno: 22. 3. 2023

Vynálezci prvního kompaktní nakladač na světě, bratři Cyril a Louis Kellerovi, byli v roce 2023 uvedeni do Národní síně slávy vynálezců (National Inventors Hall of Fame, NIHF) v USA. Tato prestižní instituce každoročně oceňuje vynálezce, podporuje kreativitu a rozvíjí ducha inovací a podnikání.

Kompaktní nakladač vynalazený bratry Kellerovými byl tříkolový se dvěma hnacími koly vpředu a kolečkem vzadu.

V 50. letech 20. století bratři Cyril a Louis společně provozovali malou dílnu a kovárnu v Minnesotě v USA, ve které vyráběli a opravovali stroje pro místní farmáře. Jeden z nich je oslovil s potřebou samohybného nakladače, který by byl dostatečně lehký, aby se dal zvednout do druhého patra stodoly, a dostatečně malý, aby dokázal sbírat materiál kolem opěrných sloupů stodoly. V roce 1957 zkonstruovali Kellerovi tříkolový nakladač se dvěma hnacími koly vpředu a kolečkem vzadu – předchůdce moderního smykem řízeného nakladače.

Bratři Kellerovi. Vlevo Cyril, vpravo Louis.
Bratři Kellerovi. Vlevo Cyril, vpravo Louis.

Nakladač zaujal pozornost společnosti Melroe Manufacturing Company (nyní Bobcat), která Kellerům nabídla, aby představili svůj vynález na jejím stánku na státním veletrhu v Minnesotě v roce 1958. Po úspěšném předvedení na veletrhu získala společnost Melroe Manufacturing Company exkluzivní výrobní práva na stroj na základě licenčních poplatků a najala bratry Kellerovy, aby doladili konstrukci a uvedli stroj do výroby.

Pro vylepšení konstrukce nakladače byla v roce 1960 přidána druhá sada hnacích kol v zadní části stroje. S pohonem všech čtyř kol se model M400 stal prvním opravdovým smykem řízeným nakladačem na světě. Řízení smykem popisuje jedinečný systém řízení, který umožňuje otáčení stroje v rozsahu své vlastní délky.

Joe Keller, Louisův syn, uvedl: „Nakladač Bobcat pozitivně ovlivnil životy tisíců zaměstnanců firmy, prodejců a obchodních partnerů a především zákazníků, kteří ho každý den používají při své práci. I když si nemusíme dopad tohoto stroje vždy uvědomovat, je nedílnou součástí našeho každodenního života – od použití v zemědělství, přes údržbu obcí, až po stavebnictví.

 

Nové

Na „žluté železo“ výrobené v americké Iowě se můžete vždy plně spolehnout

Zveřejněno 3.6. Společnost Vermeer, jejíž výhradní zastoupení v České a Slovenské republice má Vermeer CS, se zabývá vývojem a výrobou stavební, zemědělské, komunální, zahradní a lesnické techniky již od padesátých let minulého století. Pojďme si představit… celý příspěvek

Stavební stroje DEVELON (dříve Doosan) na EXPO Lesní lom

Zveřejněno 1.6. Ve dnech 13.–15. června 2023 představí společnost GARNEA a.s., výhradní dovozce strojů DEVELON do České republiky, na veletrhu EXPO Lesní lom všechny hlavní stroje z těžké váhové kategorie této značky. Tři stroje bude možno vidět přímo v demo ukázce… celý příspěvek

Umělá inteligence za volantem. Problém otázky etiky a morální nejistoty

Zveřejněno 29.5. Na každém kroku snad ve všech oborech lidské činnosti se setkáváme s umělou inteligencí. Vývoji a praktickým testům se věnují stovky výzkumných a vědeckých týmů po celém světě. Z poslední doby připomeňme alespoň společnou aktivitu Microsoftu, firmy… celý příspěvek