Tento lom byl dán k dispozici Těžební unii pro pořádání akce společností Českomoravský cement. Veletrh se uskutečnil v termínu od 1. do 3. června. 2004. Akce se zúčastnilo celkem 152 firem z devíti států – České republiky, Slovenska, Polska, Belgie, Francie, Rakouska, Německa, Švýcarska a Velké Británie. Jejich expozice včetně aktivních ukázek práce strojů obsadily dvě podlaží vápencového lomu - A a B. I přes nepřízeň počasí navštívilo EXPO Mokrá 2004 během tří dnů jeho konání přes 10 500 návštěvníků, především z řad odborné veřejnosti.
1) Expo Mokrá: zahájení 1. června 2004 |
2) Brněnskou firmu HUTIRA reprezentoval její sací bagr; na místě byla praktická ukázka |
3) Expozice firem CASE a FIAT KOBELCO |
4) Na boj s následky nepříznivého počasí byla nasazena hasičská technika i některé z předváděných exponátů |
Slavnostního zahájení 1. června se v expozici médií zúčastnili kromě pořadatelů - Těžební unie, s ředitelkou TU a veletrhu Mgr. Milenou Šandovou a předsedy představenstva Ing. Karla Lorka, významní pozvaní hosté ze státních institucí, z Ministertsva průmyslu a obchodu ČR, a z řad výrobců a prodejců. V rámci zahájení byla podepsána i Deklarace společných zájmů, která vyjadřuje zásady spolupráce organizací sdružujících těžební společnosti České republiky, Polska a Slovenska. Českou republiku zastupoval předseda představenstva Těžební unie Ing. Karel Lorek, polskou stranu za Związek Pracodawców Górnictwa i Przetwórstwa Surowców Mineralnych předseda představenstva pan Aleksander Kabziński a Slovenské združenie výrobcov kameniva reprezentoval předseda sdružení Ing. Juraj Dančišín.
Při příležitosti konání jubilejního ročníku veletrhu EXPO byl oznámen vstup Těžební unie do Euromines - Evropské asociace těžebního průmyslu, kterou představila její ředitelka paní Dr. Corina Hebestreit.
Jak přiznali pořadatelé, proměnlivé počasí a značné dešťové srážky ještě den před otevřením veletrhu jim způsobily nemálo problémů, které se snažili operativně řešit. Včetně odčerpávání vody z prostor lomu. Další ročník Mezinárodního demonstračního veletrhu strojů a zařízení pro těžební průmysl, úpravnický průmysl a stavebnictví se uskuteční v roce 2006.
5) PSP Přerov - jeden z největších drtičů |
6) Uničovský DAVON s velkým úspěchem prezentoval své speciální zařízení pro stacionární i mobilní drtírny k uvolňování vzpříčených kamenů v drtiči a jeho násypkách |
7) Finlay: mobilní třídič pro zpracování stavebních hmot, recyklaci |
8) Kolový nakladač CAT 988G |
9) Čelisťový drtič Hartl Powercrusher byla vyvinut speciálně pro nasazení na místě |
10) Firma ATLAS COPCO vystavovala jednu z posledních vrtných souprav pro lomy: ROC F9 |
K stěžejním expozicím patřily především ty s technikou, potřebnou pro těžbu, zpracování a odvoz odtěžených surovin. Proto bez rozdílu, na kterém podlaží se nacházely, zákonitě přitahovaly návštěvníky nejen statické ukázky strojů a zařízení, ale především stroje v pohybu.
Co jste mohli vidět?
Tak např. firma ATLAS COPCO vystavovala mj. jednu z posledních vrtných souprav pro lomy - ROC F9. KOHLSCHEIN, zastupující výrobce Atlas a Kobelco, ve svých ukázkách předvedla především rýpadla Kobelco 235 SR a zástupce z výkonnostně i hmotnostně vyšší kategorie rýpadel - Kobelco 330 NLC. TERRAMET kromě kompresorů Ingersoll-Rand měl ve své expozici rovněž nejnovější modely rýpadel JCB (např. JCB 210), krom toho i např. rýpadlo-nakladač JCB 3CX. AGROTEC vystavoval několik strojů z produkce Fiat-Kobelco (divize stavební stroje) a nákladní vozy Iveco (divize Iveco). Ani zastoupení výrobce Komatsu - KUHN BOHEMIA nezůstalo pozadu, a tak na jejich předváděcím koridoru kralovaly především velké stroje, z nichž bych uvedl rýpadlo PC 210. Zastoupeny byly i nakladače WA. Mezi klasické stroje pro těžbu surovin, jejich přepravu a úpravu terénu nelze nepřipomenout expozici společnosti PHOENIXZEPPELIN, patřící mezi největší, v níž jádro tvořily stroje - dozery Cat D 6NXL a D 8R, pásové rýpadlo Cat 325C a kolový nakladač Cat 988G. Na stánku VOLVO bylo možné vidět kromě rýpadel a nakladačů také dampr Volvo A 35D a z kategorie rýpadelnakladačů kolový BL 71.
STAVES, zastupující krom jiného v ČR výrobce Orenstein & Koppel, měl ve své expozici kolové rýpadlo O&K MH 5.6. Na veletrhu nechyběli ani další výrobci a prodejci techniky pro úpravy těžených materiálů, vrtací a bourací techniky a trhavin. K těm známějším z oblasti úpravy surovin náleží především HARTL třídiče + drtiče (zastoupení Hartl Anlagenbau, Rakousko), a dále stroje a zařízení MAGOTTEAUX, EXTEC, POWERSCREEN, PSP Enginnering Přerov (s jedním z největších modelů čelisťových drtičů), RESTA Majetín, FINLAY, a mnozí další.
Zastoupeny byly v lomu v Mokré také výrobci nářadí, příslušenství, dopravních systémů (uvedu PERMON, DAVON, PEWAG, Strojírny PODZIMEK, TRANZA), z dodavatelů užitkových vozů a nástaveb např. MAN, IVECO, TATRA-TEREX, CTS Okřínek, prodejci nízkootěrových plechů Hardox (SSAB Swedish Steel a Blatenské strojírny) i výrobci pneumatik pro stavební stroje (MATADOR a BARUM Continental).
Jako velmi pozitivní a maximálně účinná se ukázala účast českého zástupce německého výrobce sacích bagrů - HUTIRA Brno, neboť jejich stroj MTS napomohl k odstraňování následků přívalových dešťů před zahájením veletrhu.
11) Firma Staves vystavovala německé kolové rypadlo O&K MH 5,6 |
12) RESTA nabízí recyklaci stavebních odpadů, tedy jejich drcení a třídění, které provádí pomocí drticích a třídicích jednotek vlastní výroby |
13) Pásové rypadlo Case |
Co uvést závěrem? Ať vám několik záběrů z letošního ročníku EXPO 2004 v Mokré (velmi výstižný název, neboť následující dva dny po zahájení byly skutečně velmi mokré, z čehož byli pořadatelé nešťastni) připomene průběh této ve střední Evropě ojedinělé akce a těšme se na další ročník, který se uskuteční opět až za dva roky.