CARACAL MACHINES - Nové i použité stavební stroje a příslušenství
Dnes je 17.3. – svátek slaví Vlastimil

Nivelační systémy UNICONTROL na vzestupu. Letos včetně sítě referenčních stanic MachineNET

Zveřejněno: 10. 3. 2025

Je to zhruba rok, kdy jsme vám v obsáhlejším článku přinesli informace o nivelačních systémech dánského výrobce UNICONTROL. Nyní jsme měli možnost setkat se s dalšími uživateli těchto systémů a vyzpovídat je, jak jim tyto nové technologie pomáhají v jejich podnikání a co na nich oceňují. Dánský výrobce UNICONTROL, potažmo jeho tuzemský dealer – společnost MACHINE CONTROL CZ, za poslední dobu raketově vyrostli. Mají nové zaměstnance, novou pobočku v jižních Čechách a na Moravě a jejich obrat meziročně narostl bezmála o 40 %. Přitom je to jedna z mála firem na trhu, která své služby a produkty nijak výrazně nezdražila a cenově vychází v některých oblastech stále až o polovinu méně než konkurence. Není to ovšem pouze cena, co stojí za úspěchem UNICONTROL.

3D nivelační systém osazený na kolovém rýpadle Hyundai. Každá pohyblivá pracovní část stroje má svůj vlastní senzor. Senzory (viz detail) mají magnetické uchycení a jsou viditelně popsány podle toho, na jakou část stroje patří.

S naším štábem, ve kterém jsou tentokrát i filmaři (o UNICONTROLU vznikne v brzké době video), se vypravujeme do Krupé na Rakovnicko. Konkrétně nás Google mapy směřují k mostu na dálnici D6, který nedávno dokončila skupina Metrostav Infrastructure a.s. Tato známá stavební firma má v současnosti už 6 nainstalovaných systémů UNICONTROL včetně dvou roverů. Tady pod mostem máme sraz se strojníkem Honzou Beranem, který má tento 3D nivelační systém osazený na kolovém rýpadle Hyundai.

Strojník: „Proč je dobré mít UNICONTROL?“

Na místě už probíhají pouze dočišťovací práce, zpětná rekonstrukce terénu a poslední práce na přístupových cestách. Na jednu z nich se přemísťujeme, protože je tu jednak klid na rozhovor, a pak také si tu můžeme v praxi ukázat, jak UNICONTROL funguje. Podél komunikace jsou členité svahy a náspy a to je terén, kde vám tento 3D nivelační systém hodně pomůže. „Na UNICONTROL nedám dopustit. Opravdu nám hodně pomáhá s produktivitou, protože díky němu jsme schopni udělat práci rychleji, přesněji a s velkou úsporou nákladů, protože ušetří minimálně další dva lidi na stavbě,“ vypráví ochotně Honza Beran. Nedocenitelný je UNICONTROL podle něj zejména při modelaci svahů, náklonů, začišťovacích pracích, ale rovněž třeba při usazování kanalizace. Benefitem je rovněž skvělá podpora ze strany dealera, společnosti MACHINE CONTROL CZ. Ať se jedná o zaškolení, vzdálenou podporu, poprodejní služby, tvorbu digitálních modelů terénu, cloudové služby, nebo správu dat – ve všech těchto oblastech vám pomůže zkušený odborník s mnohaletou praxí. Velmi dobrou podporu ostatně několikrát zmíní i strojník Metrostav Infrastructure.

Detail tabletu uvnitř kabiny. Strojník vidí polohu stroje v terénu, aktuální výšku a konfigurační pás vpravo pro výběr upnutého příslušenství.
Detail tabletu uvnitř kabiny. Strojník vidí polohu stroje v terénu, aktuální výšku a konfigurační pás vpravo pro výběr upnutého příslušenství.

Specifika systémů UNICONTROL

Vývoj nivelačních systému UNICONTROL probíhal v Dánsku v úzké spolupráci se stavbyvedoucími, projektanty, geodety i strojníky. Tým špičkových odborníků a vývojářů z celého světa se zaměřoval na tzv. „Best Practice“ postupy; tedy vybíral si již hotové a funkční technologické celky, které doplňoval o nové funkcionality a postupně se tak rodil nivelační systém, který je nejen komplexní z hlediska svých funkcí, ale i maximálně přívětivý vůči obsluze. To nám potvrzuje i Honza Beran: „Na Unicontrolu je dobře vidět, že je to systém dělaný strojníky pro strojníky, takže má v sobě všechno, co můžeme při každodenním používání potřebovat.

Systém UNICONTROL nabízí celou řadu pokročilých funkcí, včetně možnosti vytvářet si vlastní jednoduché modely terénu (buď ve 3D, nebo ve zjednodušeném 2D módu). Jeho výhodou je také konektivita ke všem dostupným satelitním systémům (GPS, GLONASS, Galileo a BeiDou), což v praxi znamená, že systém má k dispozici dvakrát více satelitů než konkurenční nivelace a, pokud je výhled na oblohu omezen, nemusí být práce přerušena nebo nedochází ke ztrátě přesnosti. Raketový vzestup UNICONTROLu (v ČR existuje k dnešnímu dni více než 150 instalovaných jednotek) je podpořen také vstřícnými cenami. Komplexní 3D nivelační systém startuje na cenovce kolem půl milionu korun. O tom, že se stavařům zkrátka vyplácí, se přesvědčujeme při návratu k mostu, kde je parkovací plocha pro všechny stroje. Zrovna tam totiž přijíždí jiný soukromník se zbrusu novým kolákem Cat, na kterém shodou okolností také nacházíme senzory a antény UNICONTROL. „Tyto nové stroje už mají od výrobce továrně instalovaný 2D systém pro hlídání roviny, ale stejně vidíte, že se majiteli raději vyplatí koupit si rovnou 3D systém od nás,“ dodává Jan Kříž, specialista a jeden z jednatelů společnosti MACHINE CONTROL CZ.

Finální začišťování svahů pomocí 3D nivelace je pro strojníka hračkou.
Finální začišťování svahů pomocí 3D nivelace je pro strojníka hračkou.

Stroj s 2D / 3D systémem a čidlem pro rotaci

Čas kvapí, a proto se vydáváme za druhým stavařem k nedalekému rybníku Chobot. Tam na nás čeká Jiří Koula se svým kolovým bagrem Cat M318F, se kterým tu srovnával terén okolo vodní plochy. Jeho rýpadlo je prvním strojem u nás, kam MACHINE CONTROL CZ dodal laserovou 2D nivelaci. Stroj je tedy schopen pracovat v obou režimech (2D / 3D) a v „3déčku“ má navíc ještě senzor na otáčení (bagr je osazen švédským tiltrotátorem SMP). Jiří Koula je majitelem celkem tří strojů, přičemž většinu zakázek mu dodává velká nadnárodní firma, stavějící silnice a mosty. K nutnosti instalovat 3D systém jej dovedly okolnosti. „Dříve jsme měli rotační laser s čidlem na lopatě. Líbilo se nám, že ten bagr umí nějaké základní měření, ale narazili jsme v momentě, kdy jsme dostali zakázku na parkoviště s terénem do vrtule. To už byl složitější terénní model, kde se přenášely spády a tak podobně, a v tomto okamžiku se pro nás 3D nivelace stala nevyhnutelnou,“ líčí okolnosti pořízení UNICONTROLu sympatický stavař. V 2D režimu pracuje stroj v těch případech, kdy je nějakým způsobem ztížená viditelnost na oblohu. Může to být například pod velkými mosty, nebo při práci v halách. Stroj pak není naváděný pomocí družic, ale vztažnou rovinu mu vytváří laser (klasická „trojnožka“ s otáčivým paprskem, kterou na stavbách často vídáme). Tento laser komunikuje s laserovým snímačem umístěným na násadě stroje. Ukázku 2D nivelace vidíme přímo na břehu rybníka. K navádění stroje lze použít celou řadu laserů (včetně těch od konkurence), v našem případě stavíme do „pohotovosti“ špičkový výrobek americké firmy Spectra Precision. Tento výrobce, mimochodem světová kapacita v laserovém měření, je od nedávné doby také nový vlastník dánského výrobce UNICONTROL. K tomu příběhu se ale ještě okrajově dostaneme. Nechme ještě promluvit Jiřího Koulu: „Unicontrol funguje bezvadně. Hodně se nám osvědčil například při stavbě jízdáren pro koně. Tam bylo zapotřebí velmi přesně položit asi šest konstrukčních vrstev a díky Unicontrolu jsme mohli jednotlivé materiály vrstvit v centimetrových přesnostech. To pro nás znamenalo obrovskou úsporu nejen v čase, ale hlavně v materiálu,“ vzpomíná na jednu z posledních zakázek úspěšný podnikatel a dodává: „Za sebe říkám, že je to ten nejlepší pomocník, kterého jsme kdy měli.“ Nepřeberné množství funkcí systémů UNICONTROL ocení uživatel jak na stavbách nebo rekonstrukcích silnic, tak při sanačních pracích, tvarování terénu, svahování nebo pokládce nejrůznějších vrstev. Jiří Koula kladně hodnotí možnosti nastavení různého zobrazení na tabletu včetně barevné indikace pro kontrolu výšky nebo náklonu (to hodně používá); kontrolu lze nastavit také v podobě zvukového signálu. Nivelační systém dánského výrobce poskytuje podnikatelům ve stavebnictví jistotu, že prováděná práce bude přesně dle projektu, bez zbytečných prostojů nebo nákladných víceprací.

Nastavování laseru pro 2D navádění stroje Cat. Pořízeno u rybníku Chobot ve středočeském kraji.
Nastavování laseru pro 2D navádění stroje Cat. Pořízeno u rybníku Chobot ve středočeském kraji.

Letošní novinky v MACHINE CONTROL CZ

Od doby, kdy jsme naposledy psali o této dánské značce, se toho událo poměrně hodně. Společnost UNICONTROL byla zakoupena předním výrobcem laserových technologií na světě – americkou firmou Spectra Precision. Ta si od této akvizice slibuje rozšíření svého portfolia o 3D systémy, naopak UNICONTROL bude těžit z obrovské distribuční sítě americké firmy. Z pohledu tuzemského zákazníka jsou ovšem důležitější jiná fakta. Především byla v České republice pod obchodním názvem MachineNET spuštěna vlastní síť virtuálních referenčních stanic, sloužících ke zpřesňování polohy stroje při práci s GPS. Stanic je v tuto chvíli 36 a pokrývají spolu se stanicemi v okolních státech celou ČR. MACHINE CONTROL CZ tuto síť nadále rozšiřuje a zaměřuje se při tom na regiony s největší koncentrací uživatelů. V dohledné době by tak počet stanic měl překročit 40. Zákazník, využívající tuto službu, si nemusí pořizovat vlastní referenční stanici, ale stačí se pouze pod příslušným loginem přihlásit k serveru a využívat data, která jsou bezpečně posílána prostřednictvím mobilního internetu. „Našim cílem bylo zvýšit bezpečnost zasílaných dat a poskytnout našim zákazníkům větší komfort při práci s našimi nivelačními systémy,“ vysvětlil nám dodatečně k článku Petr Pracný, specialista a jeden z jednatelů společnosti MACHINE CONTROL CZ. MachineNET je první službou svého druhu, která byla speciálně vyvinuta pro potřeby stavebního sektoru, běží na prémiovém německém softwaru a je k dispozici výhradně majitelům strojů s nainstalovaným systémem UNICONTROL. Služba je aktuálně nabízena za 15 000 Kč ročně, což je podle Petra Pracného asi poloviční cena oproti konkurenci. Aktuálně má společnost kolem dvou stovek předplatitelů, přičemž číslo utěšeně roste.

Jiří Koula u svého koláku. Je to první stroj u nás, který má oba systémy UNICONTROL (2D / 3D).
Jiří Koula u svého koláku. Je to první stroj u nás, který má oba systémy UNICONTROL (2D / 3D).

Druhou novinkou je změna přístupu v prodeji systémů UNICONTROL. Ty jsou nyní plně modulární, což znamená, že zákazník si nemusí kupovat celou 3D sadu jako tomu bylo dříve, ale může v pohodě začít s levnějším laserem naváděným 2D systémem. Pokud se změní podmínky nasazení stroje, nebo zákazník získá k systému důvěru, může si dokoupit potřebné komponenty (antény, řídicí jednotku a licenci) a systém jednoduše rozšířit na 3D (včetně možnosti rozšíření o totální stanici). Tento „stavebnicový“ způsob prodeje by měl podpořit rozšířenost a oblibu systému UNICONTROL, a to i mezi zákazníky, kteří by se napoprvé mohli nechat odradit vyššími pořizovacími náklady (i když mezi nivelacemi vychází UNICONTROL cenově nejvýhodněji, jak už bylo řečeno výše).

Laser Spectra Precision. Výrobce laseru se stal též novým vlastníkem společnosti UNICONTROL.
Laser Spectra Precision. Výrobce laseru se stal též novým vlastníkem společnosti UNICONTROL.

Co se týče služeb, společnost MACHINE CONTROL CZ disponuje čtyřmi plně vybavenými servisními vozidly, s nimiž pokrývají celou republiku. Nově se firma rozšířila o pobočku v Prachaticích, odkud je zabezpečována technická podpora pro Jihočeský a Plzeňský kraj (pobočku vede Tomáš Kaňov, strojník a zkušený technik s mnohaletou praxí), a o moravskou pobočku v Přerově. Tam vládne Ondřej Kopečný; dlouholetý stavbyvedoucí s manažerskými zkušenostmi, který dokáže uživatelům poradit zase co se týče řízení staveb. Je zodpovědný také za přípravu digitálních modelů terénu.

Digitální data (modely terénu, podle kterých stroje jedou) jsou verifikována u spřízněné firmy GEPOINT. „Všechny naše digitální modely procházejí rukama zkušených geodetů a jsou úředně ověřené razítkem Autorizovaného zeměměřického inženýra (AZI), takže když to nadsadím, můžete s nimi jít klidně k soudu,“ vysvětluje Jan Kříž. To se může dost dobře hodit při řešení případných nesrovnalostí, nebo nejrůznějších pojistných událostí. Více na webu www.machinecontrol.cz a  stránkách www.gepoint.cz.

 

Nové

Proč znovu nevyužít starý beton? S drticími lžicemi MB Crusher to jde snadno

Zveřejněno 17.3. Beton je jedním ze základních prvků na každé stavbě. Ať už mluvíme o sloupech, základových konstrukcích, skružích nebo chodnících – všude tam ho najdeme. I beton ale samozřejmě stárne. Když začne praskat a ztrácet svou pevnost, můžete ho snadno… celý příspěvek

Teleskopické manipulátory Bobcat Waste Expert vynikají při zpracování odpadu

Zveřejněno 12.3. Jako doplnění k úspěšným stavebním a zemědělským produktům nabízí společnost Bobcat čtyři stroje Waste Expert založené na modelech TL35.70, TL34.65HF, TL38.70HF a TL43.80HF z nejnovější řady R teleskopických manipulátorů. Všechny jsou poháněny… celý příspěvek

Nivelační systémy UNICONTROL na vzestupu. Letos včetně sítě referenčních stanic MachineNET

Zveřejněno 10.3. Je to zhruba rok, kdy jsme vám v obsáhlejším článku přinesli informace o nivelačních systémech dánského výrobce UNICONTROL. Nyní jsme měli možnost setkat se s dalšími uživateli těchto systémů a vyzpovídat je, jak jim tyto nové technologie pomáhají v… celý příspěvek