V každém kurzu se počítá přibližně se dvěma desítkami účastníků, což je podle školitelů ze společnosti SITECH optimální počet pro to, aby se lektoři v rámci jednotlivých sekcí mohli každému z nich věnovat individuálně. Posledního vzdělávacího „cyklu“, kam spadá také školení v Říčanech, se dosud zúčastnilo 300 lidí a přibližně osm desítek z nich prošlo školením zaměřeným na finišery.
Proč se školit? A kdo z kurzů získá nejvíce?
Jak je tedy školení obecně koncipováno a jaký je jeho hlavní smysl? Po teoretické části v prvním dni následuje rozdělení účastníků do skupin, a to podle stupně pokročilosti. Tomu se pak přizpůsobuje plán výuky. S nápadem pořádat pravidelná školení v oblasti 2D/3D nivelačních systémů Trimble ve stavebních strojích přišli ve společnosti SITECH už dávno a důvodem k tomu byla mimo jiné rychlost, jakou se tyto technologie za poslední roky vyvíjejí. „Máme zkušenost, že průměrný uživatel využije zhruba patnáct až dvacet procent všech funkcí, které tyto systémy nabízejí, a to je škoda,“ říká o poslání kurzů Pavel Dostál, jednatel – a zároveň školitel – ve společnosti SITECH. „Dnes je jakýmsi standardem nahrát si do systému digitální model, podle vstupních dat si nastavit výšku a pak podle toho jet. To je ale pouze zlomek toho, co tento systém umí. Když si ho osvojíte, můžete být pomalu geodet nebo projektant, můžete komunikovat se stavbyvedoucím v kanceláři, posílat mu data v režimu real-time nebo sám vytvářet modely, vytyčovat body či mapovat stávající terén. Produktivita práce při využití všech dostupných funkcí je neskutečná,“ přibližuje Pavel Dostál potenciál 2D/3D nivelací. Kurz je díky své komplexnosti určen nejen pro obsluhy strojů, ale také pro stavbyvedoucí a další technické profese na stavbě. „I stavbyvedoucí by totiž měl vědět, co všechno tyto systémy strojníkovi umožňují a co je schopen si na stavbě sám ohlídat. Například když bude strojník umět pracovat s podkresovou mapou projektu, uvidí hranice stavby a vyhne se zdlouhavým předělávkám, protože si na mapě jednoduše pohlídá, aby nepřetáhl skrývku,“ uvádí školitel příklad z praxe.
Teorie se střídá s praxí. Na počítačových simulátorech i u strojů
Říká se, že buldozerista je na stavbě pánem. Jeho důležitost a hodnota, dá-li se to tak nazvat, může ještě stoupnout, pokud se naučí využívat všechny funkce nivelačních systémů. Jak jsme se přesvědčili během říčanského školení, všichni účastníci přikládali jednotlivým lekcím velkou vážnost. První den je čekalo teoretické okénko v podobě úvodu do 2D/3D systémů Trimble včetně podrobnějšího seznámení s aplikacemi Earthworks/Roadworks. Tuto část měl na starost Pavel Dostál a pomůckou ve výkladu mu byl velký LCD televizor s dotykovým ovládáním.
Druhý den byli účastníci rozděleni do čtyř skupin, které se postupně vystřídaly ve čtyřech základních tematických blocích. V rámci prvního probíhalo podrobnější školení týkající se 2D/3D řízení stavebních strojů. Zkušený školitel ukázal návštěvníkům kurzu mimo jiné řadu možností, jak se dá v praxi pracovat s digitálním modelem terénu. Využití funkcionalit jako například promítnutí modelu do podoby zjednodušené „Google“ mapy nebo zakreslování bezpečnostních zón, kam se se strojem během práce nesmí – i to patřilo do osnov této části kurzu. Po teorii následoval přesun do místnosti se speciálními simulátory, kde si na počítačové obrazovce mohli všechny teoretické poznatky vyzkoušet „v praxi“. Právě začlenění simulátorů do výuky je u společnosti SITECH poslední novinkou, kterou si zde nemohou vynachválit. Součástí počítačů jsou identické nivelační systémy, jakými disponují i skutečné buldozery, a podobně jako na strojích mají i obrazovky dotykové ovládání; dokonce nechybí ani joystick s programovatelnými tlačítky. Na obrazovce je věrohodně simulována úprava terénu a uživatel má okamžitou zpětnou vazbu ke krokům, které v systému nastaví. „Simulátory jsou fajn, protože ke školení nepotřebujete mít na dvoře mnohatunové stroje, které ještě navíc během praktické výuky rozptylují pozornost. Odpadá také nervozita, že něco zkazíte nebo někde něco špatně zmáčknete. S obrazem na monitoru počítače jste zkrátka ve větším klidu,“ prozrazuje dosavadní zkušenost s tímto typem výuky Pavel Dostál. Počítačové simulace využívají ve firmě SITECH dnes už v rámci všech typů školení.
Třetí blok probíhal na menším dvoře za školicími místnostmi, kam byly navezeny stroje Cat od společnosti Zeppelin CZ. Konkrétně šlo o nový typ rýpadlo-nakladače, pásové midirýpadlo a smykem řízený pásový nakladač. Zastoupeny byly také úplně nejmenší stroje – konkrétně mininakladač a minibagr japonského výrobce KATO IMER, které pro účely této akce zapůjčil jejich dealer, společnost KOBEX Bohemia. Smyslem této části kurzu bylo ukázat, jak se v praxi pracuje s robotickou totální stanicí a jak se dá využít pro řízení stavebních strojů. Ačkoli byl tento kurz určen buldozeristům, jako výuková pomůcka posloužily klasické bagry, protože – jak nám potvrdili zástupci firmy SITECH – princip práce s „totálkou“ je v podstatě úplně totožný. „Pro školení tady venku si vybíráme nejčastější problémy, které kluci při práci s totální stanicí řeší, nebo si ukazujeme rozšířené funkce. Samozřejmě je potřeba přistupovat ke každému individuálně, protože jsou tu mezi námi i strojníci, kteří s totálkou pracují třeba osm let a dobře to znají,“ komentuje praktickou ukázku Radek Valášek, školitel a produktový specialista SITECH. Poslední tematický blok byl věnován využití GNSS referenčních stanic a práci s rovery. V této části se účastníci naučili pracovat rovněž s rozšířenou realitou 1) .
Postřehy a dojmy účastníků
Na dojmy z kurzu jsme se samozřejmě zeptali též samotných zúčastněných strojníků. „Uměl jsem tvořit jednoduché digitální modely v systému Earthworks, ale tady v Říčanech jsem se do toho dostal naplno, protože mi tu ukázali, jak to dělat správně. Dřív jsem to zkoušel jen metodou pokus omyl. Tvorba digitálních modelů je dobrá věc, kterou lze v praxi dost využít. Obecně se dnes už bez nivelačních systémů ve strojích v podstatě dělat nedá. Zadavatelé to chtějí, protože to významně urychluje práci. Toto školení bylo hodně obšírné, uvidíme, jak to hlava zpracuje dál. Co se týče obsahu, myslím, že asi šedesát procent jsem znal a čtyřicet procent bylo věcí nových. Bylo to fajn a do budoucna by podobné kurzy mohly být častější,“ řekl o kurzu Michal Richter, strojník pracující ve společnost Skanska, kterého naleznete na pásovém dozeru Cat a grejdru.
Přínosně hodnotí kurz i Jakub Gotthardt, strojník ze společnost BIGGEST. Jakub Nejčastěji pracuje na pásovém dozeru Cat D8, ale střídá se i na menších dozerech. Přestože 3D nivelační systémy pro něho nejsou novinkou, pomohlo mu školení více rozšířit obzory: „V praxi využívám hodně funkcí, které 3D nivelační systémy Trimble nabízejí. Když už to ty stroje mají, byl bych sám proti sobě, kdybych toho nevyužíval, protože to zrychluje práci. Člověk tak nějak věděl, co to umí, ale tohle školení mi pomohlo dostat ty technologie ještě víc do ruky a převést je do praxe. Také se mi líbilo, že nám tu ukázali všechny různé možnosti a funkce nivelačních systémů. Při své práci využívám navádění pomocí GPS, na menších strojích i totální stanici. Co se týče digitálních modelů terénu, pracuji s nimi pravidelně, a to včetně toho, že si jednoduché modely terénu sám vytvářím.“
Různé možnosti, jak se vzdělávat
Pořádat komplexní kurzy v oblasti 2D/3D nivelačních systémů Trimble a nových způsobů práce v digitálním rozhraní prostřednictvím aplikací obecně se společnosti SITECH dlouhodobě vyplácí. Svědčí o tom nejen rekordní zájem ze strany stavebních firem a živnostníků, ale také pozitivní zpětná vazba od účastníků školení. Společnost rovněž pořádá individuální kurzy pro jednotlivé firmy (na objednávku) – v tomto případě se plán lekcí i zvolený výukový rámec přizpůsobuje požadavkům konkrétní společnosti. Výstupem z kurzu nejsou žádná tištěná skripta ani návody, protože systém sám již obsahuje podrobné digitální návody v češtině, které se dají jednoduše stiskem tlačítka zobrazit přímo na monitoru ve stroji. Nápovědy jsou logicky uspořádány do jednotlivých kroků, a uživatele tak v podstatě ke správnému výsledku dovedou. „Strojníci mnohdy ani nevědí, že tam tu nápovědu mají, takže i to jim na našich kurzech ukazujeme,“ říká Pavel Dostál. O vypisovaných kurzech, případně o možnostech individuálního školení, se dozvíte na webových stránkách společnosti SITECH CZ v sekci Služby / Školení a semináře. Vyplatí se rovněž sledovat oficiální facebookový profil firmy.