Profibagr.cz - Náhradní díly pro stavební a zemědělskou techniku
Dnes je 1.12. – svátek slaví Iva

Kubota na veletrhu Bauma 2022: Nová řada minirýpadel, telematika a experimenty s HVO

Zveřejněno: 29. 9. 2022

Výrobce malých a středních rýpadel Kubota v tiskových materiálech představil, na co se mohou na podzim návštěvníci veletrhu Bauma v Německu těšit. Stavební technika jako hlavní mediální partner této akce v České republice přináší souhrn toho nejzajímavějšího.

Největším strojem v kategorii rýpadel do 5 tun je model KX060-5

Vzato od konce, snaha všech světových výrobců v ekologickém „zápasu” o minimalizaci vypouštěných škodlivin nabrala v Kubotě podobu experimentu s alternativními palivy. Tím vyvoleným je v tomto případě hydrogenovaný rostlinný olej, známý pod zkratkou HVO. Palivo, vyrobené z hydrogenovaných olejů rostlinného původu (jako surovina může být použitý řepkový olej, slunečnicový olej nebo olej ze sójových bobů; odpadní oleje a některé živočišné tuky) je zajímavou alternativou k motorové naftě; měřeno z hlediska emisí skleníkových plynů je na tom až o 90 % lépe.

Výrobce Kubota v současnosti testuje pětici různých strojů, které jsou poháněné tímto kapalným palivem na biologické bázi. V rámci testu jsou řídicí jednotky motorů vybaveny speciálními čidly, které dodávají do centrály provozní data. Ta jsou pak následně týmem expertů vyhodnocována a porovnávána s daty z motorů, spalující klasický diesel. Cílem pokusu je ověřit si použitelnost HVO v reálném provozu. Výhodu určitě je, že testované palivo splňuje evropskou normu E15940 a Směrnici o kvalitě paliva, takže nejsou potřeba žádné dodatečné úpravy motorů. Použití HVO s sebou nese i další výhody, palivo má vyšší index filtrovatelnosti a je dobře spalováno i při velmi nízkých teplotách.

Expozice Kubota na veletrhu Bauma 2022

Společnost Kubota představí široké veřejnosti své inovativní produkty a koncepty na svém výstavním stánku na volné ploše FN1019/1. A to pod heslem „Řešení, která fungují”.

Optimalizace provozu skrze telematiku

Návštěvníci veletrhu se budou moci dále seznámit s novým portálem pro vzdálenou správu strojů Kubota KX080-4a2 (další by měli následovat). Portál slibuje přístup k provozním informacím, a to odkudkoli. Stačí PC, notebook, tablet nebo chytrý telefon. V souhrnu zobrazovaných dat najdeme vše, co je potřeba pro efektivní správu stroje nebo rovnou celých flotil: tedy servisní intervaly, využití strojů v čase (%), provoz bez zátěže, chybovou diagnostiku (kódy), aktuální polohu strojů, spotřebu PHM, teplotu chladicí kapaliny, oleje nebo i historii regenerace DPF filtru.

Vzdálená správa strojů Kubota slibuje přístup k provozním informacím, a to odkudkoli.
Vzdálená správa strojů Kubota slibuje přístup k provozním informacím, a to odkudkoli.

Potěší i poslední dobou oblíbená funkce zónového monitorování (tzv. „geofencing”), kdy uživatel vymezí zóny, v rámci kterých se daný stroj může pohybovat. V případě aktivace nové telematiky může zákazník rovněž využít pětileté prodloužené záruky v rámci programu Kubota Care. Ten nabízí značnou míru individualizace, zákazník si může například dle své potřeby rozhodnout o využití servisních hodin. Nová prodloužená záruka se vztahuje na všechny neočekávané závady.

Nová mini-rýpadla: více síly a ocenění za design

Z hlediska produktových novinek v nabídce značky Kubota bude na Baumě představena kompletní nová řada mini-rýpadel s označením -5. Ta zahrnuje modely KX060-5, U56-5, U50-5, K008-5 a U10-5. Nová rýpadla vycházejí vstříc požadavkům současné generace strojníků, mají větší kabiny, jsou lépe odhlučněné, mají dokonalejší ovládání a v neposlední řade také inovovaný vnější design odpovídající současným normám. Modely KX060-5, U56-5 a U50-5 jsou nadále k dispozici ve variantě se zkrácenou zádí (tzv. „kompakty”) nebo s konvenčním provedením zadní části.

Nová řada mini-rýpadel zahrnuje modely KX060-5, U56-5, U50-5, K008-5 a U10-5.
Nová řada mini-rýpadel zahrnuje modely KX060-5, U56-5, U50-5, K008-5 a U10-5.

Největším strojem v kategorii bagrů do 5 tun je minirýpadlo KX060-5. K jeho výbavě patří dva proporcionálně řízené přídavné okruhy, systém pro nastavení hydraulických průtoků, jeřábový hák nebo výkonná klimatizace. Model U56-5 dostal výkonnější motor a v rámci celé nové řady má nejmenší poloměr otáčení. Mini-rýpadlo U50-5 bylo navrženo jako tzv. „startovací” stroj, vhodný zejména do nájemních flotil půjčoven. Modely Kubota K008-5 a U10-5 nahrazují oblíbené K008-3, U10-3 a U10-3SL, mají výkonnější motory Kubota splňující emisní normu Stage EU V. Výrobce slibuje skvělý poměr hmotnosti a výkonu; šířku pásů lze upravit až na pouhých 0,7 metrů (K008-5) nebo na 0,75 m (u kompaktu U10-5), což zvyšuje průjezdnost stroje v úzkých prostorech.

Zajímavostí je rovněž ocenění v prestižní designérské soutěži Red Dot v kategorii produktový design. Pomyslnou sošku si v roce 2021 odnesla hned tři rýpadla nové pětkové řady Kubota.

Další informace o všech těchto novinkách jsou k dispozici na webových stránkách výhradního dealera značky Kubota v ČR, společnosti STAVES s.r.o.

— kontakty —

STAVES s.r.o.

Stará Přerovská 765/4, 779 00 Olomouc

E: staves@staves.cz   T: +420 585 312 444   WWW: https://www.staves.cz/

 

Nové

Jeřáb, plošina nebo manipulátor aneb JCB 555-210R při stavbě Štvanické lávky v Praze

Zveřejněno 29.11. Otočný teleskopický manipulátor JCB 555-210R považujeme za jednu z nejzajímavějších novinek, kterou tento tradiční britský výrobce v poslední době představil. Univerzální stroj, kombinující v sobě vlastnosti jeřábu a teleskopického manipulátoru, byl… celý příspěvek

Bobcat uvádí kompaktní teleskopický manipulátor a své dosud nejvýkonnější kompaktní nakladače

Zveřejněno 25.11. Bobcat rozšiřuje svoji nabídku řady R nové generace o zcela nový superkompaktní teleskopický manipulátor TL25.60 a také o nové kompaktní nakladače S86 a T86. Nový TL25.60, nejmenší ve své řadě, zvyšuje počet teleskopických manipulátorů Bobcat s… celý příspěvek

Svet-oleju.cz si získává přízeň tuzemských zákazníků. Nákup na jedné adrese a bez stresu

Zveřejněno 19.11. O e-shopu na oleje a maziva Svet-oleju.cz se ve stavební branži často mluví. Tato „speciálka“ se na trhu objevila přibližně před čtyřmi roky a velmi záhy rozčeřila vody prodejců olejů. Za e-shopem stojí parta lidí, kteří se v olejářské branži… celý příspěvek