Renomag.cz - Přídavná zařízení a náhradní díly pro stavební a težební stroje
Dnes je 26.9. – svátek slaví Andrea

Kubota na veletrhu Bauma 2022: Nová řada minirýpadel, telematika a experimenty s HVO

Zveřejněno: 29. 9. 2022

Výrobce malých a středních rýpadel Kubota v tiskových materiálech představil, na co se mohou na podzim návštěvníci veletrhu Bauma v Německu těšit. Stavební technika jako hlavní mediální partner této akce v České republice přináší souhrn toho nejzajímavějšího.

Největším strojem v kategorii rýpadel do 5 tun je model KX060-5

Vzato od konce, snaha všech světových výrobců v ekologickém „zápasu” o minimalizaci vypouštěných škodlivin nabrala v Kubotě podobu experimentu s alternativními palivy. Tím vyvoleným je v tomto případě hydrogenovaný rostlinný olej, známý pod zkratkou HVO. Palivo, vyrobené z hydrogenovaných olejů rostlinného původu (jako surovina může být použitý řepkový olej, slunečnicový olej nebo olej ze sójových bobů; odpadní oleje a některé živočišné tuky) je zajímavou alternativou k motorové naftě; měřeno z hlediska emisí skleníkových plynů je na tom až o 90 % lépe.

Výrobce Kubota v současnosti testuje pětici různých strojů, které jsou poháněné tímto kapalným palivem na biologické bázi. V rámci testu jsou řídicí jednotky motorů vybaveny speciálními čidly, které dodávají do centrály provozní data. Ta jsou pak následně týmem expertů vyhodnocována a porovnávána s daty z motorů, spalující klasický diesel. Cílem pokusu je ověřit si použitelnost HVO v reálném provozu. Výhodu určitě je, že testované palivo splňuje evropskou normu E15940 a Směrnici o kvalitě paliva, takže nejsou potřeba žádné dodatečné úpravy motorů. Použití HVO s sebou nese i další výhody, palivo má vyšší index filtrovatelnosti a je dobře spalováno i při velmi nízkých teplotách.

Expozice Kubota na veletrhu Bauma 2022

Společnost Kubota představí široké veřejnosti své inovativní produkty a koncepty na svém výstavním stánku na volné ploše FN1019/1. A to pod heslem „Řešení, která fungují”.

Optimalizace provozu skrze telematiku

Návštěvníci veletrhu se budou moci dále seznámit s novým portálem pro vzdálenou správu strojů Kubota KX080-4a2 (další by měli následovat). Portál slibuje přístup k provozním informacím, a to odkudkoli. Stačí PC, notebook, tablet nebo chytrý telefon. V souhrnu zobrazovaných dat najdeme vše, co je potřeba pro efektivní správu stroje nebo rovnou celých flotil: tedy servisní intervaly, využití strojů v čase (%), provoz bez zátěže, chybovou diagnostiku (kódy), aktuální polohu strojů, spotřebu PHM, teplotu chladicí kapaliny, oleje nebo i historii regenerace DPF filtru.

Vzdálená správa strojů Kubota slibuje přístup k provozním informacím, a to odkudkoli.
Vzdálená správa strojů Kubota slibuje přístup k provozním informacím, a to odkudkoli.

Potěší i poslední dobou oblíbená funkce zónového monitorování (tzv. „geofencing”), kdy uživatel vymezí zóny, v rámci kterých se daný stroj může pohybovat. V případě aktivace nové telematiky může zákazník rovněž využít pětileté prodloužené záruky v rámci programu Kubota Care. Ten nabízí značnou míru individualizace, zákazník si může například dle své potřeby rozhodnout o využití servisních hodin. Nová prodloužená záruka se vztahuje na všechny neočekávané závady.

Nová mini-rýpadla: více síly a ocenění za design

Z hlediska produktových novinek v nabídce značky Kubota bude na Baumě představena kompletní nová řada mini-rýpadel s označením -5. Ta zahrnuje modely KX060-5, U56-5, U50-5, K008-5 a U10-5. Nová rýpadla vycházejí vstříc požadavkům současné generace strojníků, mají větší kabiny, jsou lépe odhlučněné, mají dokonalejší ovládání a v neposlední řade také inovovaný vnější design odpovídající současným normám. Modely KX060-5, U56-5 a U50-5 jsou nadále k dispozici ve variantě se zkrácenou zádí (tzv. „kompakty”) nebo s konvenčním provedením zadní části.

Nová řada mini-rýpadel zahrnuje modely KX060-5, U56-5, U50-5, K008-5 a U10-5.
Nová řada mini-rýpadel zahrnuje modely KX060-5, U56-5, U50-5, K008-5 a U10-5.

Největším strojem v kategorii bagrů do 5 tun je minirýpadlo KX060-5. K jeho výbavě patří dva proporcionálně řízené přídavné okruhy, systém pro nastavení hydraulických průtoků, jeřábový hák nebo výkonná klimatizace. Model U56-5 dostal výkonnější motor a v rámci celé nové řady má nejmenší poloměr otáčení. Mini-rýpadlo U50-5 bylo navrženo jako tzv. „startovací” stroj, vhodný zejména do nájemních flotil půjčoven. Modely Kubota K008-5 a U10-5 nahrazují oblíbené K008-3, U10-3 a U10-3SL, mají výkonnější motory Kubota splňující emisní normu Stage EU V. Výrobce slibuje skvělý poměr hmotnosti a výkonu; šířku pásů lze upravit až na pouhých 0,7 metrů (K008-5) nebo na 0,75 m (u kompaktu U10-5), což zvyšuje průjezdnost stroje v úzkých prostorech.

Zajímavostí je rovněž ocenění v prestižní designérské soutěži Red Dot v kategorii produktový design. Pomyslnou sošku si v roce 2021 odnesla hned tři rýpadla nové pětkové řady Kubota.

Další informace o všech těchto novinkách jsou k dispozici na webových stránkách výhradního dealera značky Kubota v ČR, společnosti STAVES s.r.o.

— kontakty —

STAVES s.r.o.

Stará Přerovská 765/4, 779 00 Olomouc

E: staves@staves.cz   T: +420 585 312 444   WWW: https://www.staves.cz/

 

Nové

Do VLW ve Zlíně dorazil nový kolový bagr Takeuchi TB 395 W

Zveřejněno 25.9. V rámci reportážní návštěvy u zlínského prodejce stavebních strojů Takeuchi jsme nemohli přehlédnout jednu novinku, kterou právě zdejší mechanici opečovávali na dvoře. Řeč je o novém kolovém bagru Takuchi TB 395 W a důvod, proč mu ve VLW věnovali… celý příspěvek

Úspěšný restart veletrhu demopark 2023

Zveřejněno 22.9. Dvanáctý ročník evropské venkovní výstavy demopark 2023, který se konal ve dnech 18. až 20. června, je za námi. Nejlepší exponáty byly oceněny zlatými a stříbrnými medailemi. Výsledky, počty vystavovatelů a návštěvníků jsou již známy. Vše ukazuje,… celý příspěvek

Půjčovna nářadí Kerouš nabízí řešení šité na míru zákazníkům

Zveřejněno 20.9. Plánujete-li stavět, rekonstruovat nebo opravovat, jistě oceníte možnost půjčit si kvalitní nářadí, stroje nebo techniku za výhodnou cenu. A právě to nabízí půjčovna nářadí Kerouš s.r.o., která je na trhu již od roku 2008. celý příspěvek