Nové stroje CASE skladem | AGROTEC servis s.r.o. (casece.cz)
Dnes je 30.5. – svátek slaví Ferdinand

Fanoušci techniky Komatsu si dali sraz na akci Pamětník 2024

Zveřejněno: 8. 5. 2024

Oblíbená předváděcí show společnosti KUHN-BOHEMIA a jejich partnerů se letos podruhé pod názvem Pamětník (dříve Marokánka) odehrála na březích krásného jezera Štít u Chlumce nad Cidlinou. Dne 18. dubna, tedy těsně před uzávěrkou tohoto vydání, se na ploše pískovny předvedlo téměř kompletní produktové portfolio japonského výrobce Komatsu a nechyběly samozřejmě i stánky více než dvaceti dalších partnerů, od poskytovatelů technologií (SmartConstruction), dodavatelů pneumatik (Yokohama), řetězů (pewag), vážicích systémů (TAMTRON), příslušenství (MB Crusher), drobné stavební techniky (VMP stavební technika) a nebo velkých drtičů (Powerstone).

Jedna z vystavených novinek: Komatsu PW138 MR.

Perfektně zorganizovaná akce v neformálním duchu přilákala i v poměrně větrném počasí hodně diváků. Zájem byl rovnoměrně rozprostřen mezi všechny kategorie strojů. Mezi vystavenými novinkami nás zaujalo nové kolové midirýpadlo Komatsu PW138 MR. Kompaktní víceúčelový stroj v hmotnostní kategorii 14 tun s nulovým přesahem zádě má přepracovanou kabinu, robustní výložník a spoustu chytrých integrovaných funkcí v základu. V nové „kolovce“ má strojník k dispozici šest pracovních režimů, které pomáhají s optimalizací provozu. Toto rýpadlo najde uplatnění v aplikacích, kde je požadován výkonný stroj s flexibilnějším využitím a současně jsou zde dána prostorová omezení. Rýpadlo je velmi agilní i díky oběma řiditelným nápravám, přičemž stroj může zatáčet ve třech režimech.

V řadě kompaktních pásových strojů v této hmotnostní kategorii byl k vidění i vyzkoušení model PC138US-11 s naklápěcím rotátorem NOX od společnosti Kinshofer. Podobně jako na loňské akci nemohla chybět speciálně upravená „kolovka“ PC88 MR-11EO společnosti ERIX v nepřehlédnutelné matně černé barvě, s kouřovými skly a se špičkovým tiltrotátorem Steelwrist. Za nás rozhodně jedno z nejhezčích kolových rýpadel, které se u nás pohybují. V segmentu tzv. inteligentních strojů poslední generace byl k vidění pásový dozer D61PXi-24E0 s továrně osazovaným 3D nivelačním systémem TOPCON.

Komatsu PC138US s naklápěcím rotátorem NOX.
Komatsu PC138US s naklápěcím rotátorem NOX.

Zdá se, že podobně jako před pár lety se u nás začaly více rozmáhat naklápěcí rotátory, tak podobný boom zažívají v poslední době třídicí a drticí lžíce na rýpadla. Bylo to i vidět na zájmu diváků, kteří se doslova slétli kolem výstavní plochy výrobce MB Crusher. Ten tu na 5,5tunovém rýpadle Komatsu PC58MR demonstroval schopnosti své nejmenší drticí lžíce v kategorii pod jednu tunu, MB-C50.

Na letošním Pamětníku si každý fanoušek přišel na své. V rámci doprovodného programu byla k vidění moto-trialová show Martina Křoustka, který své obdivuhodné kousky přes překážky rovnou také komentoval. Diváci si pak v mezičase mezi jednotlivými ukázkami mohli vyzkoušet třeba rovnováhu na jeho speciálně upraveném motocyklu. Z celé akce bude v době vydání časopisu k vidění také krátké video, které jsme pro vás na místě natočili. Doporučujeme proto se podívat na naše Facebookové stránky, kde naleznete i další fotografie. Děkujeme pořadatelům za pozvání a těšíme se na další ročník. 

Autor: Jan Rybář
Foto: Jan Rybář
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.

Přečtěte si také

 

Nové

Extrémně tvrdé otěruvzdorné oceli. Část první „Zpracování“

Zveřejněno 29.5. Hardox Extreme a Hardox 600 jsou v současnosti nejtvrdšími otěruvzdornými kalenými plechy. Jejich tvrdost je cca 60 HRC u Hardoxu Extreme a 600 HBW u Hardoxu 600, čemuž odpovídá přibližně 57 HRC. Vysoká tvrdost a tomu také odpovídající vyšší úroveň… celý příspěvek

DEVELON uvedl na trh nová minirypadla DX17Z-7 a DX19-7

Zveřejněno 27.5. Společnost DEVELON (dříve Doosan Construction Equipment) uvedla na trh nová minirypadla splňující požadavky Stage V, DX17Z-7 s nulovým přesahem a konvenční DX19-7. Oba nové modely se vyznačují výrazně vyšším výkonem, všestranností, komfortem pro… celý příspěvek

Společnost Hydraulikservis I rozšířila půjčovnu stavebních strojů

Zveřejněno 24.5. Známá adresa pro opravy a repase stavebních strojů a zároveň spolehlivý dodavatel náhradních dílů a maziv pro stavební techniku – to je společnost Hydraulikservis I z Bohuňovic u Olomouce. Aby mohla vyjít vstříc zákazníkům, kteří jim do opravy svěří… celý příspěvek