Dnes je 11.8. – svátek slaví Zuzana

Veletrh EXPO Lesní lom 2018. Návrat do etážového lomu se vydařil

Zveřejněno: 28. 8. 2018

Vápencový kamenolom v Brně Líšni společnosti Kalcit s.r.o., se 19. června po šestnácti letech opět proměnil v místo, kam se sjeli odborníci těžebního průmyslu nejen z České republiky, ale i ze zahraničí, aby předvedli své novinky. V tento den Těžební unie zahájila již 12. ročník Mezinárodního demonstračního veletrhu strojů a zařízení pro těžební průmysl, úpravnický průmysl a stavebnictví.

Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Oborové členění veletrhu pokrývá proces zpracování surovin od začátku až do konce: vrtací soupravy, bourací kladiva, kompresory, elektrocentrály; bagry, nakladače; dempry, drtiče, třídiče, podavače, dopravní pásy, čidla, váhy; drticí a třídicí soupravy, separátory; odhlučnění, kryty dopravních pasů, odprašování, odsávání, identifikace škodlivin; pneumatiky, řetězy, oleje, repasované části strojů; společnosti provádějící geologické a geodetické práce, letecké snímkování, sanace a rekultivace, trhací práce, projekční práce, poradenská činnost, odborné časopisy, školy, svazy.

Živá městečka i demo show

S radostí musíme konstatovat, že návrat do etážového lomu byl po všech stránkách velkým a hlavně příjemným překvapením. Tento jedinečný prostor poskytl veletrhu neopakovatelný ráz a musíme se přiznat, že členění na jednotlivé etáže a větší kompatibilita vystavovatelů na nejnižší etáži v nás vyvolala dojem živého tepajícího městečka. Na spodní etáži si mohli návštěvníci vychutnat pohodu a klid pro setkání s vystavovateli a zároveň měli dostatek prostoru pro uzavírání nových obchodů.

Na druhé etáži probíhaly rozsahem největší demo show, co veškeré ročníky veletrhu EXPO pamatují. V chodu bylo velké množství drtičů a třídičů, dále byla k vidění demo show s pásovými rypadly, vrtací soupravy, nakladače, bourací kladiva, vážicí zařízení, rotační skalní fréza, kolové rypadlo a mnoho dalšího. Nechyběly ani již tradiční ukázky snímkování a návštěvníci měli možnost si práci s drony vyzkoušet a stát se tak na malý okamžik pilotem těchto moderních technologií.

A v neposlední řadě, na třetí a nejvyšší etáži probíhaly pro návštěvníky velmi populární projížďky v terénních vozech Tatra a Ford. Délka terénního okruhu byla nejen plná zajímavých nerovností, ale hlavně poskytovala jedinečný pohled na celý lom, který byl opravdu úchvatný. Po celý průběh veletrhu měli návštěvníci možnost vidět v akci kloubový dumper BELL společnosti Terramet. Brněnská společnost Polaris nachystala pro návštěvníky projíždky v pracovních čtyřkolkách po vyznačených cestách celého areálu.

Pro 134 firem z České republiky a zahraničí – Anglie, Itálie, Německa, Rakouska, Francie, Belgie, Polska, USA a Slovenska byla připravena plocha s několika rozvaly o rozloze větší než 50 000 m2 pro prezentaci strojů používaných především v lomech – bagry, rypadla, nakladače, třídiče a další, pro předvádění nákladních vozidel další plocha o velikosti 10 tis. m2.

Závěr

Během tří veletržních dnů zavítalo na EXPO více než 10 000 návštěvníků, převážně z Česka a Slovenska, nechyběli však ani návštěvníci z dalších zemí Evropy, ale i Ruska, Ukrajiny, z USA a Kanady. Počasí tentokrát veletrhu přálo natolik, že mlžící a kropicí vůz byl plně využit po celou dobu veletrhu. Vystavovatelé nešetřili pozitivními ohlasy a vyjadřovali svůj zájem zúčastnit se i příštího 13. ročníku EXPO, který se opět uskuteční ve dvouletém intervalu v červnu roku 2020. Na úspěchu veletrhu má také velký podíl podpora 25 českých i zahraničních mediálních partnerů, jimiž byly časopisy, zájmové organizace i webové servery. Organizátora veletrhu, Těžební unii, také velmi těší, že svou záštitu veletrhu EXPO Lesní lom udělil předseda Českého báňského úřadu, Ing. Martin Štemberka, ministr průmyslu a obchodu Ing. Tomáš Hüner, hejtman Moravskoslezského kraje prof. Ing. Ivo Vondrák CSc. a člen Rady Jihomoravského kraje Ing. Petr Hýbler.

Autor: Těžební unie
Foto: Jiří Hejhálek

Tématické tagy

Nové

Vodní protiprachová mlžná děla DEHACO TERA

Zveřejněno 31.7. Prevence emisí prachu vznikajícího během stavebních a výrobních činností se stává samozřejmostí a nesmírně důležitým požadavkem zákazníků. Vlády států uplatňují v této oblasti čím dál přísnější předpisy. To ve snaze zajistit místním obyvatelům a… jít na článek

MobyDick ONE ve společnosti Kies- und Schotterwerke Müller GmbH & Co.

Zveřejněno 29.7. Asi před čtyřmi lety FRUTIGER představil systém mytí pneumatik MobyDick ONE stavebnímu průmyslu. Kromě vysoké užitné hodnoty a jedinečné mycí síly se v té době nový vývoj zaměřoval na individuální potřeby zákazníka. Tyto priority, společně s novým… jít na článek

Nové elektrické stroje JCB přinášejí řešení pro aplikace, které vyžadují nulové emise

Zveřejněno 27.7. JCB E-TECH je nová generace elektrických výrobků s tichým provozem a nulovými emisemi. První dva zástupce – elektrické minirýpadlo 19C-1E a Teletruk 30-19E – si lze nyní v rámci Demo testu otestovat přímo při práci. jít na článek