SGEF - Financování stavební techniky
Dnes je 18.10. – svátek slaví Lukáš

Tři nakladače Novotný jezdí ve významné stavební společnosti na Vsetínsku

Zveřejněno: 24. 4. 2019

Na všestranný smykový nakladač české výroby, který obohatil strojový park stavební firmy TM Stav, spol. s r.o., jsme se zajeli podívat do Vsetína. Od vedení společnosti a obsluhy stroje jsme se dozvěděli, co bylo při výběru nového stroje hlavní prioritou a jaká je nakonec s nakladačem spokojenost.

Smykem řízený nakladač NOVOTNÝ B961. Výrobce vyrábí ještě jeden typ, menší B861

Smykové nakladače jsou stále žádaným zbožím a mají nezastupitelné místo na trhu, neboť nabízí výtečnou manévrovatelnost, kompaktní rozměry, vysokou spolehlivost a jednoduchost. Jedním z výrobců strojů tohoto typu je Strojírna NOVOTNÝ, jejíž tradice výroby sahá až do roku 1991. Vlastní smykem řízené nakladače, známé na trhu pod označením BOBEK, vyrábí již od roku 1997. Nakladače tohoto typu se uplatní při pracovně náročných úpravách terénů, nakládání, přípravách terénu pro stavby a přemísťování materiálu, provádění výkopů a zvedání nákladů. Tomu odpovídá i široká škála přídavných zařízení. Jejich záměnu usnadňuje jednoduchý systém rychloupínače.

Smykové nakladače vynikají manévrovatelností a příznivým rozložením váhy
Smykové nakladače vynikají manévrovatelností a příznivým rozložením váhy

Komplexní služby ve stavebnictví

Jedním z nejnovějších uživatelů smykového nakladače NOVOTNÝ, a rovnou tří kusů, je stavební firma na Vsetínsku, společnost TM Stav, spol. s r.o. „Zaměřujeme se na komplexní realizaci stavební činnosti, od komunikací až po rodinné domy,” představil stručně portfolio nabízených služeb pan Martin Tlašek, jednatel společnosti TM Stav, spol. s r.o., která byla založena v roce 2003. Současní majitelé ale čerpají zkušenosti v oboru stavebnictví již od roku 1997. Vzhledem k pestré nabídce služeb, pokrývající téměř celý segment stavebnictví v regionu Vsetína, ve společnosti nalezne práci 150 zaměstnanců a dalších až 200 spolupracovníků. S tím jde ruku v ruce i počet mechanizace. S technikou jsou zcela soběstační, vlastní kolová a pásová rypadla, plošiny, jeřáby, válce, nakladače, finišery, drtičky a mnoho dalšího. To přináší výhodu v tom, že si nemusí techniku půjčovat, protože ne vždy je k dispozici v potřebný moment, plní tak zavčas stanovené termíny. Na druhou stranu musí o techniku pečovat a k tomu potřebují spolehlivého prodejního a servisního partnera.

Ovládání stroje je velmi jednoduché
Ovládání stroje je velmi jednoduché

Kvalita servisu především

Jelikož společnost neustále roste a technika postupem času dosluhuje nebo je potřeba pořídit nové stroje, musí se strojní park obměňovat. V současné době smykem řízené nakladače zastupuje šestice strojů dřívějšího data výroby, což se negativně projevuje na jejich provozu a údržbě. Neustále se zvyšující náklady na opravy dosluhujících smykem řízených nakladačů vedly ke konci loňského roku k rozhodnutí pořídit tři nové nakladače. Vedení společnosti klade důraz na poprodejní služby, přesněji na kvalitu servisu a přátelské vztahy s dodavateli nové techniky. Při porovnávání různých výrobců, blízkosti servisů a skladů náhradních dílů nakonec padla volba na českého výrobce NOVOTNÝ. Podle jednatele společnosti je totiž velmi důležitá schopnost a rychlost servisu řešit případné nenadálé situace a mít někoho, na koho je možné se v takové situaci obrátit a společně najít řešení.

Nesrovnatelně lepší

Po dalších úvahách a požadavcích na velikost a nosnost byl zvolen největší typ B961. Nakladač je osazen osvědčeným motorem Cummins B3.3T o výkonu 74 koní. Pracovní, ovládací a pojezdovou hydrauliku dodává firma BOSCH. Standardně nakladač vyvine rychlost 12 km/h, na přání je možné rychlost zvýšit až na 18,5 km/h. Základní data stroje jsou následující: provozní hmotnost činí 3 580 kg, jmenovitá hmotnost 1 200 kg, navršený objem lopaty 0,60 m3, maximální hnací síla 32 kN, zdvihací síla 29,6 kN, trhací síla 28,7 kN a stoupavost 36 %. Kabina je zařízena velmi jednoduše, ale funkčně, na přání je možné kabinu vybavit různými komfortními prvky jako je klimatizace apod. Standardně je stroj vybaven bezpečnostním systémem, který blokuje hydraulický ovládací okruh (při současném zabrzdění hydromotorů) zvednutím závory v kabině. Ovládání stroje, lopaty a výložníku se provádí za pomocí křížových ovladačů s ergonomickými rukojeťmi. Vyrovnávání lopaty při zvedání výložníku je automatické, pomocí vyrovnávacího bloku.

Vedení společnosti a obsluha stroje si pochvaluje jeho nosnost a rozložení váhy. „Nakladač NOVOTNÝ je ve srovnání s doposud u nás používanými nakladači, nesrovnatelně lepší. Pojezdy jsou o hodně silnější a odhlučnění kabiny je lepší. Nejvíce jsem spokojen s motorem a hydraulikou. Motor je tvrdší a krouticí moment má velmi působivý,” svěřila se nám obsluha stroje. Jeden ze tří nakladačů, který má odpracováno 355 motohodin, jsme zastihli při srovnávací práci. Kromě lopaty používají i paletizační vidle. Podle slov obsluhy zvedají dlažbu o hmotnosti 1 500 kg bez problémů.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Milan Jedlička

Tématické tagy

Oborové členění

Nové

NorWit oslavil 25 let! Čtvrt století očima lidí, kteří byli u toho

Zveřejněno 18.10. Některá pozvání se neodmítají. Patří mezi ně například pozvánka na Den otevřených dveří od firmy NorWit. Proč? Sympatická rodinná firma je svými akcemi pověstná, a mimo to letos slavila 25 let na českém trhu. Pro zákazníky připravila na pobočkách v… jít na článek

Spojení sil: Unikátní Mercedes-Benz s vrtací soupravou umí zpevňovat skály na vzdálenost až 34 metrů

Zveřejněno 16.10. U Labské přehrady ve Špindlerově Mlýně měla premiéru jedinečná souprava na podvozku vozidla Mercedes-Benz Arocs 8×6. Unikátní na zakázku postavené speciální vozidlo se zpevněným podvozkem, dálkově ovládanou hydraulickou rukou a s vrtací soupravou… jít na článek

Demoliční rypadlo v Aglomeraci Vítkovice. Speciál s hmotností 95 tun a výškovým dosahem 33 metrů

Zveřejněno 10.10. Území Aglomerace Vítkovice má rozlohu šedesáti hektarů a posledních dvacet let bylo opuštěné. V současné době se sanuje a v lokalitě je rušno. Z celé řady techniky, kterou zde nalezneme, nás na první pohled upoutá demoliční rypadlo Liebherr R 960.… jít na článek