Profibagr.cz - Náhradní díly pro stavební a zemědělskou techniku
Dnes je 20.5. – svátek slaví Zbyšek

Tatra Trucks v roce 2022 vyrobila více vozů než předloni

Zveřejněno: 27. 3. 2023

Automobilce Tatra Trucks se v roce 2022 dařilo, což se promítlo do počtu 1 326 vyrobených a prodaných vozů a překonání předpokládaných tržeb. Automobilka také v minulém roce pokračovala v plnění klíčových kontraktů a zahájila vývoj nových generací automobilů svých stěžejních modelových řad i systémů alternativních pohonů. Tyto procesy se zásadním způsobem promítnou do její produkce v následujících letech.

Kopřivnické automobilce Tatra Trucks se v roce 2022 dařilo. Tržby ve výši 7,12 miliardy Kč předčily o 10 % očekávání.

Za rok 2022 kopřivnická automobilka Tatra Trucks dosáhla tržeb ve výši 7,12 miliardy korun, tedy o 10 % více, než plánovala. Zákazníkům v různých segmentech dodala 1 326 automobilů, což je více než v letech předchozích a tento počet je potvrzením trendu postupného zvětšování objemu produkce. Pro tento rok Tatra Trucks plánuje další navýšení výroby, pokud se záměr zdaří, dostane se automobilka na rekordní čísla v novodobé historii.

Tatra Trucks dlouhodobě rozvíjí svou produkci pro všechna odvětví, kde se uplatňují plně pohonné střední a těžké nákladní automobily, přičemž se snaží udržovat rovnováhu objemu výroby pro civilní a obranný sektor. Největší část z celkem 1 326 dodaných nákladních automobilů za minulý rok putovala na tuzemský trh. Necelou polovinu z celkové produkce tvořila vozidla pro civilní segmenty, jako jsou stavebnictví, těžební průmysl, komunální služby, zemědělství atd., a také pro zákazníky v oblasti hasičských a záchranných složek. V minulém roce mírně převážila produkce nákladních vozů pro obranný segment, především vzhledem k mezinárodní bezpečnostní situaci a potřebám české armády.

Poslední roky byly pro naši společnost úspěšné a chceme v tom pokračovat i v roce 2023. V minulém roce jsme pracovali na řadě zakázek, k největším patřily ty, jež spadají do obranného a záchranářského sektoru. Šlo hlavně o logistická vozidla na přepravu nákladů a osob pro českou a belgickou armádu, ale také například hasičské speciály pro německý trh,” upřesnil Pavel Lazar, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Tatra Trucks.

Z hlediska pronikání na západoevropské trhy byly pro Tatru významné zakázky na hasičské speciály určené pro Německo.
Z hlediska pronikání na západoevropské trhy byly pro Tatru významné zakázky na hasičské speciály určené pro Německo.

Zakázky pro armádu

Tatra Trucks v minulém roce začala ve spolupráci se společností DAF Trucks a dalším kopřivnickým podnikem Tatra Defence Vehicle dodávat automobily v rámci objednávky na téměř 900 logistických vozidel pro belgickou armádu. Tento kontrakt tři partnerské firmy získaly v rámci výběrového řízení o rok dříve. Belgická zakázka představuje pro Tatra Trucks i Tatra Defence Vehicle průlomový projekt, je to totiž poprvé, kdy se v tak velkém měřítku prosadily na území západoevropských členů NATO, kde je silná konkurence místních výrobců.

DAF na podvozku Tatra pro belgickou armádu.
DAF na podvozku Tatra pro belgickou armádu.

V druhé polovině roku 2022 byly také velmi důležité objednávky na téměř tři stovky přepravních automobilů Tatra pro českou armádu, které Ministerstvo obrany ČR objednalo prostřednictvím urgentního způsobu zadání v souvislosti se zhoršenou bezpečnostní situací. „Dokázali jsme na požadavky ministerstva velmi pružně zareagovat a do konce roku 2022 jsme dodali na dvě stě nákladních automobilů v souladu se smlouvami ze srpna a září. Plnění smluv pokračuje i letos, armádě dodáme další desítky tatrovek, stejně tak i příští rok,” vysvětlil Petr Hendrych, obchodní ředitel a místopředseda představenstva Tatra Trucks.

Velmi významné z hlediska pronikání na západoevropské trhy jsou i zakázky na hasičské speciály určené pro Německo. V minulém roce automobilka splnila dodávku 46 hasičských vozidel Tatra s nástavbami od českého výrobce THT Polička pro hasičské jednotky spolkové země Braniborsko. Loni také zahájila ve spolupráci s firmou Rosenbauer výrobu 77 hasičských automobilů Tatra pro německý Bundeswehr. Dodávky těchto vozidel budou pokračovat i letos. Loni firma vyrobila také první vozidla Tatra určená pro nové mobilní 3D radary typu MADR české armády a dále pro speciální systémy elektronického rušení STARKOM nebo podvozky 6×6 určené pro obrněná vozidla TITUS, které si česká armáda rovněž objednala.

Jubilea v roce 2022

Loňský rok se nesl i ve znamení důležitých událostí. Tatra Trucks například vyrobila jubilejní nákladní vůz s pořadovým číslem 10 000 od převzetí automobilky současnými českými vlastníky v roce 2013. Jeho dokončení doprovodil slavnostní akt za účasti pozvaných osobností a velkého zájmu médií. Automobilka také v září otevřela nové servisní a školicí centrum v Kopřivnici, které výrazně napomohlo zkvalitnění služeb pro zákazníky i obchodní partnery Tatra Trucks.

Vývoj alternativních pohonů

Kopřivnická společnost ale také samozřejmě myslí na budoucnost. V minulém roce se kupříkladu rozběhl projekt vývoje nákladního automobilu s vodíkovými palivovými články. „Na projektu spolupracujeme s několika našimi partnery, přičemž v minulém roce jsme připravili koncepci vozu a letos pracujeme na stavbě prototypu. Ten by měl být připraven na instalaci palivových článků v polovině letošního roku,” sdělil Radomír Smolka, ředitel výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks.

V minulám roce Tatra rozjela projekt vývoje nákladního automobilu s vodíkovými palivovými články a ve spolupráci s ČVUT pracuje též na hybridním bateriovém vozidle. Ilustrační foto
V minulám roce Tatra rozjela projekt vývoje nákladního automobilu s vodíkovými palivovými články a ve spolupráci s ČVUT pracuje též na hybridním bateriovém vozidle. Ilustrační foto

Pracujeme také na hybridním voze s motorem Tatra a generátorem nebo na bateriovém vozidle se spalovacím motorem v roli range extenderu a ve spolupráci s ČVUT také na motoru Tatra spalujícím vodík,” doplnil Radomír Smolka. Tatra Trucks pokračuje rovněž ve vývoji nových generací svých standardních modelů. V loňském roce například již začaly zkoušky prototypů nové generace modelové řady Tatra Force. Konstruktéři automobilky také od loňského roku pracují na nové generaci modelové řady Tatra Phoenix. Obě novinky by se mohly dostat do sériové výroby v roce 2024 či 2025.

Společenská zodpovědnost

Vedle rozvíjení svých podnikatelských aktivit se Tatra Trucks loni soustředila i na start projektu ESG (Environmental, Social, Governance), tedy na moderní způsob fungování a vedení firmy v rámci udržitelnosti a odpovědnosti vůči životnímu prostředí a společnosti. „Oceněním tohoto projektu je zařazení Tatry mezi TOP 10 českých firem v rámci ESG Ratingu, který sestavila Asociace společenské odpovědnosti. Naše společnost v listopadu získala ještě další dvě společenská ocenění. Ta rovněž odrážejí naši společenskou angažovanost i zájem o naše okolí a stejně tak péči o historické dědictví spojené s naší více než 170letou existencí,” informoval marketingový ředitel automobilky Kamil Košťál. Konkrétně šlo o Cenu generální ředitelky Národního památkového ústavu za záchranu motorového železničního vozu Slovenská strela a Cenu hejtmana Moravskoslezského kraje za činnost automobilky ve prospěch obyvatel kraje a projekty zlepšující život v regionu nad rámec běžných povinností podnikatelských subjektů.

Autor: CZECHOSLOVAK GROUP
Foto: CZECHOSLOVAK GROUP

Tématické tagy

Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.

Přečtěte si také

 

Nové

Inspirujících 30 let společnosti NorWit. Z garážové firmy k respektovanému dodavateli stavební techniky

Zveřejněno 17.5. Společnost NorWit, s.r.o., která patří k zavedeným tuzemským dodavatelům stavební techniky, oslaví brzy 30 let na trhu. Její historie je příběhem o tom, jak se z garážové firmy založené na počátku devadesátých let postupně stala respektovaná… celý příspěvek

Za novinkami JCB do předváděcího centra v Anglii

Zveřejněno 15.5. Světoznámý výrobce stavebních strojů JCB letos ohlásil uvedení hned několika produktových novinek na trh. Jejich premiéru pro média pojal ve slavnostním stylu, když do svého továrního předváděcího centra v Anglii pozval novináře z celého světa. Ve… celý příspěvek

Přivítejme řadu F-LINE. Černý kůň v segmentu nákladních vozidel pro stavebnictví vstupuje na trh

Zveřejněno 13.5. V České republice prostřednictvím oficiálního importéra značky Ford Trucks, společnosti F TRUCKS a.s., začíná prodávat dlouho očekávaná řada nákladních vozidel F-LINE. Nové modely budou dostupné jako silniční nákladní vozidla, vozidla pro… celý příspěvek