NorWit: Oficiální zastoupení pro stavební stroje Sunward
Dnes je 30.6. – svátek slaví Šárka

Stavební stroje JCB - nejrozšířenější na světě i u nás

Zveřejněno: 4. 1. 2006

Koncem října letošního roku si nejvýznamnější světový výrobce stavebních strojů, polečnost JCB, připomínala 60. výročí svého založení. Oslavy tohoto významného data probíhaly i v Čechách, v Čestlicích, ve firmě Terramet, spol. s r.o., kterou při této příležitosti navštívil majitel a zároveň předseda představenstva JCB, Sir Anthony Bamford.

Kořeny firmy JCB spadají do roku 1871, kdy byla v anglickém Uttoxeteru v oblasti Staffordshire založena společnost Bamfords Ltd. V roce 1935 začal v této rodinné firmě pracovat dnes již zesnulý otec Joseph Cyril Bamford (JCB), velitel řádu britského impéria.


Prohlídka areálu společnosti Terramet v rámci oslav 60. výročí JCB. Zleva jsou Sir Bamford, Jan Vencl, marketingový manager Terramet spol. s r.o.

O deset let později, dne 23. října 1945 si otevřel v malé pronajaté garáži vlastní firmu a začal vyrábět své první produkty, přepravníky pro zemědělské traktory. Známé logo JCB se na výrobcích poprvé objevilo roku 1953 a o rok později firma představila již první rypadlo nakladač na světě.

JCB ve světě

Stavební stroje JCB se vyrábějí v Brazílii, Indii a USA a ve Velké Británii, kde je i centrála celé společnosti. Právě tento výrobní závod patří k největším evropským výrobcům, vyváží více než 75 % produktů do 140 zemí světa. Společnost JCB zaměstnává přes 5 tisíc osob a vyrábí více než 180 různých strojů ve 12 řadách výrobků.


60. výročí svého vzniku oslavila společnost JCB také se svými partnery, v tomto případě ve společnosti Terramet spol. s r.o. Oslav se zúčastnil majitel a zároveň předseda představenstva JCB Sir Anthony Bamford

JCB v Čechách

Společnost Terramet spol. s r.o. je výhradním dovozcem a zástupcem pro prodej a servis strojů značky JCB pro Českou republiku. V prodeji stavebních strojů rypadlo – nakladač JCB dosahuje Terramet spol. s r.o. cca 35 % tržního podílu a takřka 20 % podílu z celkového prodeje stavebních strojů v ČR. Zhruba před dvěma lety vybudovala nové moderní servisní a prodejní centrum v Čestlicích u Prahy a učinila tak významný krok k zajištění nadstandardních služeb svým zákazníkům.


Prohlídka areálu společnosti Terramet v rámci oslav 60. výročí JCB. Neformální rozhovor se Sirem Bamfordem.

Výjimečná událost, výjimeční hosté

Dne 28. září 2005 se uskutečnila dlouho očekávaná pracovní schůzka nejvyšších představitelů společností JCB, v čele s jejím majitelem a předsedou představenstva Sir Anthony Bamfordem a majitelem společnosti Terra, panem Egonem Zwingerem. Dle programu se Sir Anthony Bamford nejprve detailně seznámil s pracovním zázemím společnosti Terramet spol. s r.o. Se zájmem si prohlédl všechny provozy, včetně skladových prostor, servisní haly, myčky strojů i administrativních prostor, a živě se zajímal o problémy zaměstnanců při každodenní práci.

Po ukončení prohlídky následovala prezentace výsledků společnosti. Oba jednatelé společnosti Terramet, ing. František Novotný a ing. Zdenek Chyba, informovali hosty a vedení firmy Terra o dosavadních výsledcích a o předpokládaném vývoji společnosti Terramet.

Návštěva majitele společnosti JCB, Sir Anthonyho Bamforda, vyjádřila v Praze zájem, podporu a ocenění práce všech pracovníku společnosti Terramet a stala se tak jednou z nejvýznamnějších událostí tohoto roku.


Stroje JCB vynikají nejen vysokou užitnou hodnotou, vysokým výkonem a ekologicky úsporným provozem. Typický pro tyto stroje je také elegantní design.
Autor: Petra Zíková
Foto: Archiv firmy Terramet
 

Nové

Výhody spojení Rototiltu a nivelace NOVATRON

Zveřejněno 30.6. V moderním stavebnictví už nehraje hlavní roli jen síla stroje. Rychlost, přesnost a efektivita práce jsou dnes klíčem k úspěchu – a právě spojení tiltrotátoru ROTOTILT a nivelace NOVATRON posouvá schopnosti klasického bagru na zcela novou úroveň. celý příspěvek

Develon na veletrhu Bauma 2025 představil novou řadu „-9“ pásových rypadel

Zveřejněno 27.6. Jak už jsme zmínili v minulém čísle Stavební techniky, Develon se na veletrhu Bauma zaměřil na inovace a hlavním tahákem se stala nová modelová řada pásových rypadel s označením „-9“. Pásové rypadlo DX230LC-9 o provozní hmotnosti 23 tun bylo… celý příspěvek

Veletrh Bauma 2025: fakta a dojmy

Zveřejněno 26.6. Letošní veletrh Bauma 2025, který se konal od 7. do 13. dubna na mnichovském výstavišti, se opět stal impozantním, a to jak s pohledu statistiky, tak také z pohledu a názorů vystavovatelů a návštěvníků. A protože jsme byli – coby novináři – jeho… celý příspěvek