Jan Kaláb a jeho malá firma s osmi zaměstnanci je v regionu severozápadně od Prahy známou „veličinou“. Za sebou má desítky úspěšných staveb, především rodinných domů, ale i komerčních objektů. Podle svých slov je Jan Kaláb spíš praktik a stavět domy ho zkrátka baví. Stavařinu ostatně i vystudoval – nejprve na střední a pak i na vysoké škole. Potkáváme se s ním na jednom pozemku v Unhošti, který dočasně slouží jako zázemí pro stavební techniku jeho firmy.
Potenciál příslušenství je velký
Schopnosti a možnosti způsobu práce s drticí a třídicí lžicí MB nám Jan Kaláb ukazuje na devítitunovém rýpadle Mecalac. Jak prozrazuje, v jeho flotile strojů jsou kromě tohoto Francouze samé další osvědčené bagry, jako je Kubota nebo Takeuchi. „Pásová devítituna je podle mě na tyto lžice tak akorát. Menší tonáž si k nim nedovedu úplně představit, už takhle se občas stroj zhoupne,“ říká k volbě stroje stavař a podnikatel v jedné osobě. Pořízení sestavy drticí / třídicí lžice a drapáku nerozmýšlel dlouho; byl totiž přesvědčený, že se mu toto příslušenství při jeho práci bude hodit, a navíc značku MB Crusher už znal, protože na jejich příslušenství často narážel třeba u konkurenčních firem na různých stavbách. „Koupil jsem to naráz, protože jsou situace, kdy potřebujete přímo na místě vytřídit zeminu nebo nadrtit nějaký zbytkový materiál a s tímto příslušenstvím se do toho můžete pustit,“ říká Jan Kaláb.
Třídička od MB: Jednoduchá konstrukce i údržba
Jako první přichází na řadu ukázka hřídelového třídiče MB-HDS212. Jedná se o kompaktní třídicí lžici s výměnným systémem rotorů, což je velmi praktická věc, protože můžete zařízení využít v nejrůznějších aplikacích. Dobře se hodí jak při demolicích a stavebních pracích, tak třeba při finální úpravě terénu, v zahradnictví nebo lesnictví. Možnost nastavit si jemnost třídění ostatně zmiňuje i Jan Kaláb. Hřídelový třídič v nedávné době využil například pro separaci štěrku a asfaltu při přípravě stavební plochy. „Výhodou je určitě ta mobilita. Bagrem si na stavbě přejedete, kam potřebujete a lžicí si prosejete hlínu nebo suť,“ zmiňuje Jan Kaláb a dodává: „Občas se v tom ale zaseknou nějaké větší kameny nebo kusy cihel, takže je určitě dobré mít ten materiál předem nadrcený.“ Co se týče velikosti, model MB-HDS212 je druhým nejmenším v nabídce výrobce. Jak uvádí jejich oficiální materiály, používá se s midirýpadly od 6,5 až do 10 tun a rýpadlo-nakladači nebo nakladači do 4 tun. Třídička váží 480 kg a má objem 0,15 m3. K podrobnějším technickým specifikacím se sluší uvést, že třídicí lžice disponuje optimální geometrií pro sběr a zpracování materiálu. Vnitřek lžice je navržen tak, aby materiál lépe klouzal směrem k rotorům a práce je tak rychlejší a produktivnější. Nízko položené upínání uprostřed lžíce zaručuje lepší manévrovatelnost, menší opotřebení těla lžice a snadnější nabírání. Potěší robustní ochrana převodového ústrojí proti vniknutí materiálu a vysokopevnostní svařence chránící choulostivé části proti poškození.
Práce s třídičkou se zdá být pohodlná a rychlá. Otáčení rotorů není spojeno s žádným nepříjemným hlukem, v rukou šikovného strojníka je i nabírání různorodého sypkého materiálu velmi rychlé. Může za to ostatně i dobré tvarování lžíce – zkosená spodní hrana a zesílené zadní a boční pláty, díky kterým nemusíte mít strach nabrat materiál i s větší razancí. Výměna třídičky za drticí lžici je otázkou okamžiku. „Jsou tam rychlospojky a je to opravdu rychlé a jednoduché,“ ukazuje nám prohození dvou typů příslušenství Jan Kaláb. Stejně bezproblémové bylo dle jeho slov první spuštění a instalace na hydraulický systém stroje. Nastavení tlaků a průtoků si dělal sám za pomocí manometru, hydraulika stroje si s oběma lžicemi hravě poradí.
Drtička: nejmenší v nabídce, přesto šikovná
Drticí lžice je MB-C50 je v sortimentu MB Crusher nejmenším modelem. S hmotností do jedné tuny a s kompaktními rozměry se velmi dobře hodí právě na menší stavby, kde jsou stísněné prostorové podmínky. Mobilní drtičku od MB nasazuje Jan Kaláb v případech, kdy by se mu nevyplatilo odvézt materiál na skládku, nebo když si potřebuje nadrtit nějaký materiál, který pak znovu využije. I tady zmiňuje jako jednu z výhod mobilitu. Při menších demolicích nebo při přípravě plochy, by nasazení velkého drtiče bylo nerentabilní a zbytečně složité a v těchto objemech si v pohodě vystačí s drticí lžicí od MB. Naposledy lžici využil při bourání a drcení zbytků po staré garáži, což zabralo několik dnů. Zajímá nás, jak je to s běžnou údržbou a servisem těchto lžic od MB Crusher. „Používám ty lžice jen příležitostně, ale i tak tam není co servisovat. Ta konstrukce je jednoduchá, maximálně praskne řemen, který vyměníte. To samé nějaké mechanické části, ale k tomu myslím vůbec nedojde,“ říká Jan Kaláb. „Je samozřejmě potřeba to pravidelně mazat, ale jinak je to bezúdržbové,“ shrnuje na závěr. Za nás dodejme, že malá, praktická a všestranná drticí lžice MB-C50 S4 je navržena pro práci s rýpadly a rýpadlo-nakladači od 5 tun, což z ní činí ideální volbu pro malé drticí práce na silnicích, stavbách a pro údržbu zelených ploch.
Drapák: Skvělý i pro finální modelaci terénu…
Jako poslední nám Jan Kaláb ukazuje třídicí drapák MB-G450. V době návštěvy není bohužel nasazený na stroji, takže ho máme možnost vidět pouze staticky. Drapák, nasazovaný na rýpadlo Takeuchi, využívá hodně a je s ním spokojený. V rámci volitelné výbavy od MB Crusher je osazen speciálním břitem, díky kterému jej lze pohodlně používat jako uchopovací kleště. „Přetahuju si s ním veškerý materiál na stavbě, jako kameny, větve, ale dá se s ním pracovat velmi přesně, takže ho využiju i při nějakém finálním začišťování terénu. Dobře se mi s ním třeba rovnaly kameny, když jsme dělali na zahradě skladku,“ komentuje praktické používání drapáku zkušený stavař. Třídicí drapák MB-G450 je určený pro malá rypadla od 3 do 6 tun. Má v sobě předpřípravu pro instalaci elektrické sady pro přídavný hydraulický okruh, což mu umožňuje pracovat s funkcí 360° rotace i u rýpadel, které tento okruh standardně nemají. Jeho výhodou je také široký úhel rozevření čelistí (dle údaje výrobce patří tento parametr k nejlepším na trhu), díky čemuž lze pracovat i s většími kusy materiálu. Drapák má standardně vyměnitelný břit – jednoduchým otočením tak lze prodloužit jeho životnost. Nechybí bezpečnostní ventil, takže při manipulaci na stavbě nemůže dojít k samovolnému rozevření čelistí.
Závěrem
Příslušenství MB Crusher má různorodé využití a při správném zacházení může být užitečným pomocníkem, a to nejen ve stavebnictví. Jeho výhody ocení velké stavební firmy, ale i menší živnostníci. Oborů, kde se tyto žluto-černé lžice a drapáky uplatní, je více – dají se využívat při krajinotvorbě, při údržbě a správě zahrad, lesních porostů a podobně. Se správným výběrem a konfigurací vám rádi pomohou čeští zástupci společnosti MB Crusher. Jak už jsme zmínili na začátku, příslušenství má v Česku již poměrně hodně referencí, takže je po dohodě možné zajet se na něj podívat přímo někam do provozu. Více informací o sortimentu najdete na www.mbcrusher.com.