P & L - Kloubové nakladače VF-Venieri
Dnes je 23.10. – svátek slaví Teodor

Nejmenší minidumper JCB je nově i na čistě elektrický pohon. Oproti naftě si výrazně připlatíte

Zveřejněno: 27. 11. 2020

Britský výrobce strojů JCB v minulých dnech oznámil několik novinek z oblasti elektrických strojů a technologií. Jednou z nich je uvedení oblíbeného pásového minidumperu JCB HTD-5E, na který se blíže podíváme.

Elektrický dumpster HTD-5E je podobný naftovému modelu

Stroj spadající do řady E-TECH, neboli mezi plně elektrické verze, konstrukčně vychází z oblíbeného pásového minidumperu HTD-5 poháněného naftovým motorem o výkonu 4,4 kW. Místo spalovací pohonné jednotky v něm však najdete elektromotor o trvalém výkonu 4,5 kW (krátkodobě 9 kW) a 48V lithium-iontový akumulátor s kapacitou 4,9 kWh.

U elektrického modelu narostla hmotnost prázdného stroje (z 515 kg na 566 kg) i hmotnost s nákladem. Maximální nosnost činící 500 kg zůstává a shodné jsou i zbylé parametry:

  • Maximální šířka stroje (mm): 690
  • Celková výška při přepravě (mm): 1100
  • Maximální výška při vyklápění (mm): 2720
  • Maximální vysýpací výška (mm): 1450
  • Maximální rychlost (km/h): 3

Nízká hlučnost a nulové emise

Díky elektrickému pohonu je stroj ideální do míst, kde je vyžadována nízká hlučnost a nulové emise výfukových plynů, například v městské zástavbě. Kromě toho potěší nový dumpster, jak JCB stroj nazývá, také minimálními požadavky na servis a údržbu, protože elektromotor v porovnání se spalovacím motorem mnohem jednodušší konstrukci. Nabíjení probíhá běžnou zásuvkou na 230V, doplnění z 20 na 80 % kapacity trvá 75 minut a plné dobití nepřekročí dvě hodiny.

Baterie jsou bezúdržbové.
Baterie jsou bezúdržbové.

Zákazníci ve Spojeném království mají možnost pořídit si dumpster na splátky nebo formou tříletého pronájmu. Cena elektrického modelu HTD-5E činí bez daně 15 995 liber (470 000 Kč), naftová verze HTD-5 potom 7 495 liber.

Další elektrické stroje JCB

Pod značkou JCB nalezneme v segmentu elektrických stavebních a průmyslových strojů i další techniku. Nedávno jsme například v článku Nové elektrické stroje JCB přinášejí řešení pro aplikace, které vyžadují nulové emise představovali elektrické mini rýpadlo 19C-1E nebo průmyslový teleskopický vysokozdvižný vozík 30-19E Teletruk.

Minirýpadlo 19C-1E s minidumperem HTD-5E.
Minirýpadlo 19C-1E s minidumperem HTD-5E.

Podobně jako u minidumperu se i v případě minirýpadla jedná o nejmenší model. Velkou předností tohoto stroje je nižší vnější hluk o 7 dBA oproti běžným modelům. Může tak pracovat v ulicích měst, v blízkosti nemocnic či škol, aniž by rušil okolí. Roztahovací podvozek umožňuje práci uvnitř budov a v jiných stísněných pracovních podmínkách. Zde se minirýpadlo 19C-1E nabízí provozovat společně s minidumperem HTD-5E.

Autor: Jiří Hejhálek1)
Foto: JCB

1) čerpáno z materiálů JCB

Tématické tagy

 

Nové

Potřebujete opravit turbodmychadlo? Volte originální díly

Zveřejněno 22.10. Kvalitně opravené turbodmychadlo z originálních náhradních dílů na první pohled od levnější renovace z nekvalitních komponentů nerozeznáte. Skříň může být v obou případech originální, ale rozdíl mezi originálními a neoriginálními díly uvnitř skříně… celý příspěvek

Transformers od Komatsu: Systém umožní změnit konfiguraci demoličního rýpadla během pár minut

Zveřejněno 21.10. Horká letošní novinka od japonského výrobce Komatsu tentokrát stojí za to. Systém, pojmenovaný jako K100, byl představen na vlajkové lodi v demoliční technice Komatsu – pásovém rýpadle PC490HRD-11. Co si vlastně pod tímto označením představit? celý příspěvek

Premiéra atraktivních novinek DAF v malebné Andalusii

Zveřejněno 20.10. Pro udržitelný vývoj modré planety je nutné, aby lidé byli nejen dobrými a svědomitými hospodáři, ale aby dokázali soužívat s přírodou. Jak toho ale dosáhnout v současnosti s přebujelou technikou, a to i v takových oblastech jakou je doprava, bez… celý příspěvek