0% navýšení úvěrů pro financování strojů Yanmar
Dnes je 4.3. – svátek slaví Stela

Nejmenší minidumper JCB je nově i na čistě elektrický pohon. Oproti naftě si výrazně připlatíte

Zveřejněno: 27. 11. 2020

Britský výrobce strojů JCB v minulých dnech oznámil několik novinek z oblasti elektrických strojů a technologií. Jednou z nich je uvedení oblíbeného pásového minidumperu JCB HTD-5E, na který se blíže podíváme.

Elektrický dumpster HTD-5E je podobný naftovému modelu

Stroj spadající do řady E-TECH, neboli mezi plně elektrické verze, konstrukčně vychází z oblíbeného pásového minidumperu HTD-5 poháněného naftovým motorem o výkonu 4,4 kW. Místo spalovací pohonné jednotky v něm však najdete elektromotor o trvalém výkonu 4,5 kW (krátkodobě 9 kW) a 48V lithium-iontový akumulátor s kapacitou 4,9 kWh.

U elektrického modelu narostla hmotnost prázdného stroje (z 515 kg na 566 kg) i hmotnost s nákladem. Maximální nosnost činící 500 kg zůstává a shodné jsou i zbylé parametry:

  • Maximální šířka stroje (mm): 690
  • Celková výška při přepravě (mm): 1100
  • Maximální výška při vyklápění (mm): 2720
  • Maximální vysýpací výška (mm): 1450
  • Maximální rychlost (km/h): 3

Nízká hlučnost a nulové emise

Díky elektrickému pohonu je stroj ideální do míst, kde je vyžadována nízká hlučnost a nulové emise výfukových plynů, například v městské zástavbě. Kromě toho potěší nový dumpster, jak JCB stroj nazývá, také minimálními požadavky na servis a údržbu, protože elektromotor v porovnání se spalovacím motorem mnohem jednodušší konstrukci. Nabíjení probíhá běžnou zásuvkou na 230V, doplnění z 20 na 80 % kapacity trvá 75 minut a plné dobití nepřekročí dvě hodiny.

Baterie jsou bezúdržbové.
Baterie jsou bezúdržbové.

Zákazníci ve Spojeném království mají možnost pořídit si dumpster na splátky nebo formou tříletého pronájmu. Cena elektrického modelu HTD-5E činí bez daně 15 995 liber (470 000 Kč), naftová verze HTD-5 potom 7 495 liber.

Další elektrické stroje JCB

Pod značkou JCB nalezneme v segmentu elektrických stavebních a průmyslových strojů i další techniku. Nedávno jsme například v článku Nové elektrické stroje JCB přinášejí řešení pro aplikace, které vyžadují nulové emise představovali elektrické mini rýpadlo 19C-1E nebo průmyslový teleskopický vysokozdvižný vozík 30-19E Teletruk.

Minirýpadlo 19C-1E s minidumperem HTD-5E.
Minirýpadlo 19C-1E s minidumperem HTD-5E.

Podobně jako u minidumperu se i v případě minirýpadla jedná o nejmenší model. Velkou předností tohoto stroje je nižší vnější hluk o 7 dBA oproti běžným modelům. Může tak pracovat v ulicích měst, v blízkosti nemocnic či škol, aniž by rušil okolí. Roztahovací podvozek umožňuje práci uvnitř budov a v jiných stísněných pracovních podmínkách. Zde se minirýpadlo 19C-1E nabízí provozovat společně s minidumperem HTD-5E.

Autor: Jiří Hejhálek1)
Foto: JCB

1) čerpáno z materiálů JCB

Tématické tagy

Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
 

Nové

UNICONTROL: Automatické 3D nivelace pro dozery a 3D nivelace pro rýpadla

Zveřejněno 1.3. 3D nivelační systémy dánského výrobce UNICONTROL nejsou na našem trhu zase tak dlouho. Přesto si z něj prostřednictvím tuzemského dealera, společnosti MACHINE CONTROL CZ, už ukrojily nemalou část a získávají stále více na popularitě i u majitelů… celý příspěvek

Financování strojů Yanmar s 0% navýšením prodlouženo

Zveřejněno 9.2. Společnost ASbud Česká Republika s.r.o., oficiální prodejce stavebních strojů Yanmar, nabízí možnost výhodně financovat nákup stroje s 0% navýšením až do konce března tohoto roku. Akce se vztahuje na skladové stroje Yanmar a na všechny nové stroje… celý příspěvek

Rýpadlo Cat 308 Next Gen Tomáše Chmelaře ukazuje hranice možného

Zveřejněno 31.1. Výkladní skříň několika výrobců a bezkonkurenčně jedno z nejlépe vybavených rýpadel, které jsme za poslední roky naživo viděli. Řeč je o osmitunovém pasovém rýpadle Cat 308 Next Gen, které dělá od letoška radost Tomášovi Chmelařovi v podhůří Beskyd.… celý příspěvek