Dnes je 28.2. – svátek slaví Lumír

Nakladač se speciální úpravou vidlí pomáhá v Norsku rybářům. Káď vyprázdní za pár vteřin

Zveřejněno: 15. 1. 2021

Už léta je rybolov v Norsku významným průmyslovým odvětvím. A není divu, protože se v této zemi s necelými 5,5 miliony obyvatel vyloví ročně zhruba 2 500 000 tun ryb. Nejenom množství, ale i drsná zimní příroda vyžadují „techniku na míru“. Třeba jako nakladač vybavený vidlemi s nekonečnou otočí.

Hydraulické vidle se dokáží otočit o 360 °, což umožňuje mimo jiné velmi rychlé vyprázdnění kádě s rybami (foto: Dagenborg Maskin)

Nacházíme se na nejsevernějším výběžku Norska, kde, ve fjordu nesoucím název Øyfjorden, působí firma Senjen Invest. Ta má na starosti příjem ryb ze souostroví Husøy a Troms, tedy z Norského i Barensova moře. Nadšence do stavební techniky však bude především zajímat kompaktní nakladač CASE 321F, který je již 4 roky neodmyslitelnou součástí přístavního provozu.

Náročné norské podmínky

Potřebovali jsme multifunkční stroj, který by zvládl vykládku ryb ze člunu, jejich dopravu do skladů a zároveň by si v rukách šikovného strojníka měl poradit také s vyvěšováním ryb ve speciálních docích, určených pro jejich sušení, uvedl k pořízení Rolf Bjørnar Tøllfsen. Další podmínkou byla schopnost poradit si s náročným terénem, který, zvláště v zimě za vydatného sněžení, může značně zkomplikovat transport ryb do skladů. Za zmínku stojí i fakt, že v Senjen Invest zprvu uvažovali o vysokozdvižném vozíku, ale pro jeho nedostatečnou robustnost a vytížení stroje se nakonec rozhodli pro zmíněný kompaktní kolový nakladač.

Vidle s nekonečnou otočí

Nakladač vychází z modelu CASE 321F představeného v roce 2016. O jeho úpravu se postarala společnost Dagenborg: „Každý z požadovaných úkonů je sám o sobě náročný, proto jsme zkonstruovali hydraulické vidle, které se otočí o 360 °, což umožňuje mimo jiné velmi rychlé vyprázdnění kádě s rybami.“ Rychlost je pro toto odvětví klíčová, jen tak může být vše čerstvé. Dalším přidaným prvkem CASE 321F je přepínač v kabině, který strojníkovi umožní rychle zvolit buď režim pro vyprazdňování kádí nebo režim pro zavěšování ryb k sušení.

Především káď otáčená na vidlích působí velice zajímavě. Posuďte sami v přiloženém videu.

Autor: Miroslav Shrbený
Foto: Case

Tématické tagy

 

Nové

Nejmodernější návěsy s termoizolovanou korbou budou jezdit v České republice

Zveřejněno 19.10. Společnosti Schwarzmüller s.r.o. se podařilo uspět ve velmi náročném výběrovém řízení u jedné z největší ryze české stavební společnosti IMOS Brno a.s., působící již dlouhodobě na českém stavebním trhu, které se týkalo dodávky sklápěcích tříosých… jít na článek

Nový kolový nakladač Doosan DL420-7 na trhu

Zveřejněno 16.10. Společnost Doosan Infracore Europe uvedla na trh nový kolový nakladač DL420-7 Stage V. Ten ve srovnání s předchozí generací Stage IV přináší zcela nový design, poskytuje vyšší výkon, vyšší palivovou účinnost a vylepšené prostředí pro obsluhu. jít na článek

Stroje na stavbě metra D: Upoutá rýpadlo na ražbu tunelů nebo speciální nakladač

Zveřejněno 13.10. Práce na lince D pražského metra se zatím točí především kolem geologického průzkumu, papírování a výběrových řízení. I tak ale na staveništích najde fanoušek techniky množství zajímavých strojů, které upoutají již z fotografií. Pojďme si některé z… jít na článek