Renomag.cz - Přídavná zařízení a náhradní díly pro stavební a težební stroje
Dnes je 6.12. – svátek slaví Mikuláš

Nakladač se speciální úpravou vidlí pomáhá v Norsku rybářům. Káď vyprázdní za pár vteřin

Zveřejněno: 15. 1. 2021

Už léta je rybolov v Norsku významným průmyslovým odvětvím. A není divu, protože se v této zemi s necelými 5,5 miliony obyvatel vyloví ročně zhruba 2 500 000 tun ryb. Nejenom množství, ale i drsná zimní příroda vyžadují „techniku na míru“. Třeba jako nakladač vybavený vidlemi s nekonečnou otočí.

Hydraulické vidle se dokáží otočit o 360 °, což umožňuje mimo jiné velmi rychlé vyprázdnění kádě s rybami (foto: Dagenborg Maskin)

Nacházíme se na nejsevernějším výběžku Norska, kde, ve fjordu nesoucím název Øyfjorden, působí firma Senjen Invest. Ta má na starosti příjem ryb ze souostroví Husøy a Troms, tedy z Norského i Barensova moře. Nadšence do stavební techniky však bude především zajímat kompaktní nakladač CASE 321F, který je již 4 roky neodmyslitelnou součástí přístavního provozu.

Náročné norské podmínky

Potřebovali jsme multifunkční stroj, který by zvládl vykládku ryb ze člunu, jejich dopravu do skladů a zároveň by si v rukách šikovného strojníka měl poradit také s vyvěšováním ryb ve speciálních docích, určených pro jejich sušení, uvedl k pořízení Rolf Bjørnar Tøllfsen. Další podmínkou byla schopnost poradit si s náročným terénem, který, zvláště v zimě za vydatného sněžení, může značně zkomplikovat transport ryb do skladů. Za zmínku stojí i fakt, že v Senjen Invest zprvu uvažovali o vysokozdvižném vozíku, ale pro jeho nedostatečnou robustnost a vytížení stroje se nakonec rozhodli pro zmíněný kompaktní kolový nakladač.

Vidle s nekonečnou otočí

Nakladač vychází z modelu CASE 321F představeného v roce 2016. O jeho úpravu se postarala společnost Dagenborg: „Každý z požadovaných úkonů je sám o sobě náročný, proto jsme zkonstruovali hydraulické vidle, které se otočí o 360 °, což umožňuje mimo jiné velmi rychlé vyprázdnění kádě s rybami.“ Rychlost je pro toto odvětví klíčová, jen tak může být vše čerstvé. Dalším přidaným prvkem CASE 321F je přepínač v kabině, který strojníkovi umožní rychle zvolit buď režim pro vyprazdňování kádí nebo režim pro zavěšování ryb k sušení.

Především káď otáčená na vidlích působí velice zajímavě. Posuďte sami v přiloženém videu.

Autor: Miroslav Shrbený
Foto: Case
 

Nové

ČEMAT: „Oblečeme Váš stroj od hlavy až k patě“

Zveřejněno 4.12. ČEMAT, známý hráč na trhu stavební techniky a jejich komponentů, neustále rozšiřuje své portfolio tak, aby svým zákazníkům dokázal nabídnout komplexní sortiment pro stavební stroje. Kromě pneumatik pro bagry a nakladače, což je sortiment, na němž… celý příspěvek

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Firmy opakovaně kupují stroje SANY

Zveřejněno 1.12. V titulku článku jsem si vypomohl slavnou hláškou z filmu Pelíšky, kde Eva Holubová vysvětluje nevěřícím rodičům, jaký zvyk se právě mezi žáky rozmohl. Ne že by snad věrnost značce SANY byla nějakým nešvarem, ale to, jak se tyto stroje u nás… celý příspěvek

DEVELON uvádí na trh minirypadlo DX20ZE-7 s elektrickým pohonem

Zveřejněno 29.11. Minirypadlo DX20ZE-7 bude první sériově vyráběné rypadlo s elektrickým pohonem od značky DEVELON, dříve známé jako Doosan Construction Equipment. Toto 2tunové rypadlo kombinuje nízkou hlučnost a nulové emise s funkcemi a zvýšením výkonu z nové… celý příspěvek