Echidna - Expert na řeznou a jinou techniku pro stavební a demoliční stroje
Dnes je 19.8. – svátek slaví Ludvík

Multifunkční pomocník s řadou vylepšení. Představujeme kompaktní kolový nakladač KOMATSU WA100M-8

Zveřejněno: 8. 10. 2018

Nový kompaktní kolový nakladač Komatsu WA100M-8, který v těchto dnech vstupuje na evropský trh, nabízí majitelům celou řadu nových nebo vylepšených funkcí. Svým vlastníkům se odvděčí hospodárným provozem, který zajišťuje přepracovaný nízko-emisní motor Komatsu SAA4D94LE-3 s vyšším výkonem (70 kW / 94 k). Pohonná jednotka, vybavená filtrem pevných částic a systémem selektivní katalytické redukce (SCR) splňuje přísné emisní normy EU Stage IV.

Komatsu WA100M-8 s novou lopatou s vyšším objemem

Velkou předností nového nakladače KOMATSU je jeho všestranné využití. V závislosti na typu provozu lze stroj dovybavit celou řadou volitelného příslušenství; k jednoduché manipulaci s pracovním nářadím je nakladač vybaven hydraulickým rychloupínacím zařízením a kinematikou Easy Fork, která umožňuje rychle a pohodlně změnit konfiguraci stroje v závislosti na typu prováděné práce. Nakladač s provozní rychlostí až 40 km/h má nový typ hydrauliky s vysokým průtokem, výškově nastavitelný závěs a 3. a 4. hydraulický okruh. Všechny tyto vlastnosti samozřejmě také zvyšují již zmíněnou všestrannost nakladače.

Nové dimenze výkonu

Nový nakladač KOMATSU WA100M-8 s provozní hmotností 7200 kg vychází z osvědčených základů oblíbeného typu WA100M-7. Oproti sedmičkové řadě se ovšem díky celé řadě nových funkcí zlepšil jeho výkon a produktivita. Pohonná jednotka je optimalizována tak, aby nakladač obstál i v těch nejnáročnějších stavebních aplikacích. Motor dodává vysoký točivý moment i při nízkých otáčkách, což se projeví na lepší spotřebě paliva. Úsporu nákladů předznamenává také plně automatický hydrostatický převod síly na všechna čtyři kola. Nakladač se chlubí také mimořádnou průlomovou silou a velkým zdvihem, což se dobře hodí při nakládání nejrůznějšího materiálu. Patentované řešení Easy Fork ocení strojník zejména při práci s paletizačními vidlemi. Toto řešení umožňuje bezpečnou a rychlou práci s tímto typem příslušenství, a to i při nízkém zdvihu.

V KOMATSU samozřejmě nezapomínají ani na ekologické aspekty provozu. Stroj je osazen systémem pro dodatečnou úpravu výfukových splodin, který se skládá z integrovaného filtru pevných částic (DPF = Diesel Particulate Filter) a systémem selektivní katalytické redukce (SCR = Selective Catalytic Reduction). Přidáváním redukčního činidla AdBlue® se emise NOx snížily o 80 % a stroj tak může být nasazen například na práci uvnitř budov či technologických celků, které mohou být náchylné k produkovaným emisím.

Snížené provozní náklady

Prodloužený interval pro čištění filtru pevných částic DPF znamená, že filtr nevyžaduje údržbu po dobu zhruba deseti let. Výkopová lopata KOMATSU o objemu 1,3 m3 s nově přepracovaným tvarem zadní stěny a s novými bočnicemi lépe proniká do sypkého materiálu a podstatně tak zkracuje délku nakládacího cyklu. Pro dosažení vysoké produktivity je nakladač dále vybaven pokročilým telematickým systémem KOMTRAX, pomocí kterého lze na dálku sledovat celou řadu provozních parametrů a optimalizovat tak provoz stroje v nejrůznějších podmínkách.

Komfort a bezpečnost

Nízké těžiště stroje zaručuje nakladači větší stabilitu i při pojezdech s naloženou lopatou. Kompaktní rozměry a nová kapota motoru přispívají k mimořádně dobré viditelnosti do všech stran. V kabině najdeme nový velký multifunkční monitor s vysokým rozlišením TFT-LCD, pomocí kterého lze bezpečně a jednoduše ovládat různé funkce stroje. Ovládací menu má strojník k dispozici ve 13 jazycích. V KOMATSU zapracovali také na vylepšení ergonomie. Z nových ovládacích prvků stojí za zmínku multifunkční PPC páka s volitelným elektronickým ovládáním pro 3. a 4. hydraulický okruh. Pohodlí posádky zvyšuje účinná klimatizace nebo elektronicky řízený systém odpružení.

Snadná údržba

Veškerou údržbu a servis lze provádět snadno a rychle díky sklápěcí kabině. Volitelné hydraulické čerpadlo pro sklápění kabiny umožňuje strojníkovi provádět údržbu dokonce i přímo na staveništi. Kryt motoru se otevírá zeširoka, aby měla obsluha snadný přístup ke všem důležitým kontrolním a servisním bodům. Elektrické zařízení je chráněno za krytem údržby a také chladič, který lze snadno vyčistit, je pohodlně přístupný.

WA100M-8 Nové funkce a výhody

Zvýšení produktivity

 • Nová standardní lopata s větším objemem 1,3 m3 (lopata nakladače WA100M-7: 1,25 m3).
 • Vyšší výkon motoru.
 • Vyšší cestovní rychlost (40 km/h) (volitelné příslušenství).
 • Vysoký hydraulický průtok (volitelné příslušenství).

Všestrannost

 • 4. hydraulický okruh (volitelné příslušenství) s proporcionálním řízením.
 • 3. a 4. hydraulický okruh (volitelné příslušenství) v zadní straně stroje.
 • Nastavitelné závěs pro připojení přípojného vozidla (volitelné příslušenství).

Ekologie

 • Nakladač splňuje emisní normy EU Stage IV.

Komfort a údržba

 • Prodloužený interval na čištění filtru pevných částic DPF: 6000 hodin (každých 10 let).
 • Inovativní design interiéru s novými ergonomickými ovládacími prvky.
 • Nový barevný širokoúhlý monitor s vysokým rozlišením TFT-LCD se 13 zabudovanými jazyky.
Foto: KUHN-BOHEMIA a.s.
 

Nové

Den s kyvadlovou dopravou zajišťující svoz a rozvoz servisované techniky

Zveřejněno 18.8. V oblasti služeb přišla společnost NorWit v posledních letech s několika inovacemi, které vyhoví těm nejpřísnějším kritériím. Jednou z nich je pravidelný kyvadlový svoz a rozvoz opravené techniky zákazníkům. Využili jsme možnosti a strávili jsme s… celý příspěvek

S granitoidy ve výkopu pomohla až rýpadlová cirkulární pila Echidna

Zveřejněno 15.8. Rozsáhlý projekt výstavby 4,5 km dlouhého kanalizačního řadu v obci Olšany přichystal stavbařům nečakané překvapení. Na několika místech narazili na tvrdé horninové formace, se kterými si neporadila ani špičková hydraulická kladiva. S prosbou o… celý příspěvek

Sháníte náhradní díl? Profibagr je dobrou volbou

Zveřejněno 10.8. Na trhu s náhradními a spotřebními díly ke stavebním strojům patří firma Profibagr z Moravskoslezského kraje ke známým adresám. Živnostníci i velké firmy si u ní zvykli nakupovat jak spotřební díly, jako jsou filtry, řemeny, hadice a podobně, tak… celý příspěvek