Profibagr.cz - Náhradní díly pro stavební a zemědělskou techniku
Dnes je 20.5. – svátek slaví Zbyšek

Malý dravec v rukou šampiona. Test čínského minirypadla

Zveřejněno: 2. 4. 2019

Testování se týkalo 5,5tunového kompaktního rýpadla SANY SY50U, osazeného tiltrotátorem engcon. Za joystick usedl Tomáš Sooky, vítěž několika celostátních dovednostních soutěží strojníků a sedmý na mistrovství Evropy v Caterpillar Operators Challenge.

Minirypadlo SANY SY50U s rozhrnovací lištou na tiltrotátoru značky engcon. Za joystickem Tomáš Sooky, vítěž několika celostátních dovednostních soutěží strojníků a sedmý na mistrovství Evropy v Caterpillar Operators Challenge

Do parády si tuhle mašinu, jak již bylo zmíněno v úvodu, vzal strojník Tomáš Sooky, několikanásobný šampion v ovládání stavebních strojů (Cat, CASE apod.) a také úspěšný účastník mezinárodních soutěží (7. místo na neoficiálním mistrovství Evropy Caterpillar Operator Challenge v Malaze – psali jsme v čísle 6/2018). Testování probíhalo v Hobšovicích u Slaného, kam byl tento stroj zapůjčen místní společnosti (Pavel Holub, společnost AKPH s.r.o., poznámka redakce) k úpravě cest.

Tomáš Sooky začínal na minirýpadle Cat. Dnes je jeho „domovským“ strojem pásový dozer Cat D6, ale strojnický průkaz má v podstatě na všechny stroje
Tomáš Sooky začínal na minirýpadle Cat. Dnes je jeho „domovským“ strojem pásový dozer Cat D6, ale strojnický průkaz má v podstatě na všechny stroje

Ring volný...

SANY SY50U je stroj s nenápadným a klasickým designem. Jeho testování proběhlo na jedné z vedlejších cest s nezpevněným povrchem. Zatímco si minirýpadlo spokojeně předlo na volnoběh, servisní technik naposledy zkontroloval tiltrotátor engcon s připnutou rozhrnovací lištou. Nutno říci, že taková kombinace se tak často nevidí, nicméně tato volba byla asi záměrná a měla ukázat, co všechno tento stroj umí a zvládne. Tomáš Sooky nasedá do kabiny a po nezbytné kontrole všech ovládacích prvků zvyšuje otáčky motoru. Atmosférický motor od Yanmaru s výkonem 29,1 kW se pustí do práce. Tomáš se se strojem rychle sžívá, práce s tiltrotátorem připomíná dokonale naprogramovaného robota. Hydraulický systém italského výrobce (SLSS) nemá s těžším přídavným zařízením problém; minirýpadlo je ve standardu vybavené dvojitým hydraulickým okruhem s regulací průtoku z kabiny, což v kombinaci s dvojčinným proporcionálním ovládáním v joysticích usnadňuje ovládání a zvyšuje produktivitu stroje. Větší hmotnost rozhrnovací lišty je nicméně místy znát a minirýpadlo se tak občas zhoupne.

Zatímco Tomáš s minibagrem urovnává jemný písek na cestě, dozvídáme se též výhody tiltrotátoru: „Jeho největší předností je úspora nákladů na stavbě. Dá se na něj upnout řada příslušenství, kromě rozhrnovací lišty to může být i lžíce, řezačka asfaltu a pařezů, zameták nebo paletizační vidle. Strojník si tak všechno nachystá sám. Máme spočítáno, že s tiltrotátorem udělá práci za tři lidi nebo stroje, což je při dnešním nedostatku lidí ve stavebnictví dost velká výhoda.” Na další výhodu tiltrotátoru poukazuje Tomáš Sooky, který si mezitím dává pauzu. „Má to vzadu silný hydraulický kleště, se kterými si krásně vyčistíš, co potřebuješ,” říká. Pomocí těchto kleští lze manipulovat s kameny, vytrhávat stromky, nálety, kořeny nebo trubky v zemi. „Chce to trochu cviku, ale ty výhody jsou vidět hned,” dodává Tomáš. Ostatně, ten se s tiltortátorem engcon bude potkávat pravidelně – firma, ve které pracuje, objednala toto přídavné zařízení do několika nových strojů.

Mini-rypadlo SANY SY50C hodnotí Tomáš Sooky:

+ výkon / silná hydraulika
+ výbava / pohodlí v kabině
+ jednoduché ovládání (joystick s proporcionálním ovládáním)
+ snadný přístup k motoru
+ poměr cena / výkon

− nízký opěrák sedadla
− občasné houpání při práci s těžkým nářadím (rovnací lišta)
− hůře čitelný displej

Po krátké pauze nám Tomáš ukazuje, jak snadné je s tiltrotátorem vyměnit přídavné zařízení. Po rozhrnovací liště přichází na řadu svahovací lžíce. Pomoci ní Tomáš začíná upravovat kamenito-písčitý svah s četnými nálety. Při jejich vytrhávání se ukazuje velký potenciál již zmiňovaných kleští tilrotátoru. Během chvilky je svah vyčištěný a rozšířený. Vypadá to, že Tomáš si strojem rozumí. Ptáme se proto na jeho pocity: „Je to silný, je tam motor Yanmar, což je super. Jinak si ale myslím, že ve své třídě bude dobrou volbou. Za ty peníze tahle mašina odvede velmi dobrou práci.” Tomáš také chválí kabinu – konkrétně se mu líbí jednoduché ovládání pomocí joysticku: „Jeho citlivost je tak akorát. Oceňuji také přehledný barevný displej, který by ale mohl být na můj vkus více natočený ke strojníkovi. Jinak je ale vevnitř všechno, co k pohodlný práci potřebuješ, autorádio, klima, pohodlná stavitelná sedačka,” dodává. Právě bohatá výbava ve standardu je jednou z proklamovaných výhod minirýpadla SANY SY50U. K zajímavostem přidáváme ještě fakt, že stroj disponuje 4 předprogramovanými pracovními režimy, které se ovládají na barevném displeji. Přepínáním režimů lze optimalizovat výkon stroje dle aktuálních podmínek na staveništi. Prostřednictvím displeje lze též pohodlně regulovat průtok oleje hydrauliky v každém z hydraulických okruhů.

Pro práci se svahovací lopatou se hodí výkonná hydraulika stroje
Pro práci se svahovací lopatou se hodí výkonná hydraulika stroje

Zkušenosti obsluhy

Na názor jsme se zeptali také zkušeného strojníka Pavla Holuba ze společnosti AKPH, který si minirýpadlo s tiltrotátorem a rozhrnovací lištou zapůjčil k úpravě cest. Přednosti zvoleného řešení se podle něj naplno projevily až v těžším konzistentním terénu, kdy bylo potřeba zapravovat do povrchu kameny, drny a další nerovnosti. „Když jsem to viděl tady na tom jemným písku, byl jsem trochu skeptický. Pak jsem ho ale vyzkoušel na těžším terénu a tam je tohle řešení nedocenitelný. Kameny a drny vám nelítají mimo cestu, ale rovnoměrně je zapracujete do povrchu.” Také úprava sváhů je v této konfiguraci mnohem snažší „Lépe udržíte sklon a začistíte si přechody. Ideální je zpracovat si to nahrubo svahovací lžící a pak to tou lištou jen uhladit.

Jednoduchá údržba, úsporný provoz

Na další vlastnosti se ptáme majitelky minirypadla, Evy Kalcovské (CARACAL MACHINES), která stroj k testu zapůjčila. Ta otevírá kapotu s automatickými vzpěrami, abychom si mohli zblízka prohlédnout kompaktní atmosférický motor Yanmar. „Je tu filtr pevných částic a stroj je tak připravený už i na novou pětkovou emisní normu. (EU Stage V = pozn. redakce). Jak vidíte, všude se krásně dostanete, všechno je tu na tři, čtyři šrouby, žádná složitá demontáž,” vysvětluje Eva Kalcovská. Přístup ke všem důležitým servisním bodům, jako je například palivový nebo vzduchový filtr, měrka oleje, odlučovač vody, expanzní nádržka, je skutečně dobře řešený a ani méně zkušený strojník nebude mít s běžnou údržbou starosti. Navíc, běžnou údržbu zvládne obsluha tzv. „ze země”. Mezi další ceněné vlastnosti stroje patří jeho kompaktní rozměry. SANY SY50U je ideálním pomocníkem pro práci ve stísněných prostorech, pro práci ve městě (nízký hluk), ale i při nejrůznějších terénních úpravách nebo v zemědělství. „Jeho potenciál je široký a myslím, že se uplatní také ve flotilách velkých půjčoven,” dodává k tomu Eva Kalcovská. Pro práci v nízkých teplotách přijde vhod automatický předehřev motoru; minirýpadlo tak v pohodě zvládne práci i při teplotách až –15 stupňů Celsia.

Jednou z velkých zbraní tohoto mini-rýpadla by měla být příznivá spotřeba paliva. Podle ohlasů majitelů není problém se při běžném používání dostat na spotřebu 2,5 litru/mth. To už je, přiznejme si, velmi slušná hodnota. Upoutá také neobvyklá tovární záruka 5 let (nebo 10 000 mth), široká nabídka.

Dobře přístupný atmosférický motor je jednoduchý a nezabere tolik místa. Perfektní vlastnost pro údržbu
Dobře přístupný atmosférický motor je jednoduchý a nezabere tolik místa. Perfektní vlastnost pro údržbu

O značce SANY

Povědomí o značce SANY není v tuzemsku zatím tak veliké jako třeba u zavedených světových výrobců. Přitom kdo trochu sleduje dění na globální scéně, ví, že SANY rozhodně netrpí nedostatkem ambicí. Na nedávno skončeném veletrhu bauma v Šanghaji patřil tento výrobce ve své kategorii k největším vystavovatelům. Představil zde na šest desítek strojů, z toho převážnou část tvořily novinky, mezi které patřilo například nové 95tunové rypadlo nebo prototyp automomního rypadla SANY SY365H A-1, řízeného dronem. O smělých plánech výrobce vypovídá také fakt, že jeho portfolio zahrnuje na tři sta strojů z různých kategorií, od damprů, těžkých pásových rýpadel, čelních nakladačů, silniční a betonářské techniky až po minirýpadla, a také čísla, podle kterých došlo za poslední roky k nárůstu zahraničních prodejů o 40 %! Také v tuzemsku se začíná značce SANY dařit, zákazníci se k ní vracejí a to i v případě strojů vyšších hmotnostních kategorií v neobvyklých konfiguracích.

Autor: Jan Rybář
Foto: Jan Rybář
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
 

Nové

Inspirujících 30 let společnosti NorWit. Z garážové firmy k respektovanému dodavateli stavební techniky

Zveřejněno 17.5. Společnost NorWit, s.r.o., která patří k zavedeným tuzemským dodavatelům stavební techniky, oslaví brzy 30 let na trhu. Její historie je příběhem o tom, jak se z garážové firmy založené na počátku devadesátých let postupně stala respektovaná… celý příspěvek

Za novinkami JCB do předváděcího centra v Anglii

Zveřejněno 15.5. Světoznámý výrobce stavebních strojů JCB letos ohlásil uvedení hned několika produktových novinek na trh. Jejich premiéru pro média pojal ve slavnostním stylu, když do svého továrního předváděcího centra v Anglii pozval novináře z celého světa. Ve… celý příspěvek

Přivítejme řadu F-LINE. Černý kůň v segmentu nákladních vozidel pro stavebnictví vstupuje na trh

Zveřejněno 13.5. V České republice prostřednictvím oficiálního importéra značky Ford Trucks, společnosti F TRUCKS a.s., začíná prodávat dlouho očekávaná řada nákladních vozidel F-LINE. Nové modely budou dostupné jako silniční nákladní vozidla, vozidla pro… celý příspěvek