Dnes je 1.5.

Ledová mise na Antarktidě. Terénní jeřáb zásobuje vědce a staví infrastrukturu

Zveřejněno: 24. 4. 2020

Drsné polární podmínky; teploty, atakující minus 60 stupňů Celsia, led a zmrzlý sníh – s tím vším se musí vypořádat speciální terénní jeřáb Grove RT540E na australské antarktické Daviesově výzkumné stanici. Jeřáb, který byl k ostrovu dopraven na ledoborci, bude sloužit nejen k vykládce materiálu a zásob, ale využití najde také při stavbě a údržbě potřebné infrastruktury. Pro práci na ledu a sněhu byl od výrobce vybaven speciálním „klima-paketem“.

Terénní jeřáb Grove RT540E doplnil stávající flotilu čtyř podobných jeřábů

Daviesova výzkumná stanice je jednou ze čtyř vědeckých pracovišť, zařazených do australského výzkumného programu Antarktidy. Zároveň se jedná o nejjižněji umístěnou stanici, vzdálenou zhruba 2 300 námořních mil od města Perth. Tomu také odpovídají teploty, které se tu pohybují i kolem minus 60 °C. Terénní jeřáb Grove RT540E doplnil stávající flotilu čtyř podobných jeřábů. Tento má navíc speciální ochranu proti mrazu, jako jsou elektrická topná tělesa (240 V) pro motor, bateriovou soustavu a také pro nádrž s hydraulickým olejem. Samozřejmostí je použití speciálního oleje s velmi nízkou viskozitou. Ačkoli jsou jeřáby vybaveny výkonným topením, obsluha v nich pracuje pouze pokud za teplot převyšujících –20 °C.

Celkem se v rámci tohoto výzkumného programu používá šest jeřábů, které jsou rozmístěny na třech stanicích. Obvykle bývají nasazovány pouze přes léto, kdy nejsou teploty – jak už bylo zmíněno – tak extrémní. Samostatnou kapitolou je servis, kdy ke každému jeřábu je na stanici přítomna servisní četa, která se stará o čištění strojů od námrazy (choulostivé jsou zejména části výložníku, pneumatiky, ale zmrzlý sníh se může dostat také do kabiny). Po deseti měsících se každý jeřáb naloží zpátky na loď a odveze na pevninu, kde se v dílně prohlédne, opraví a případně se tu vymění mrazem poškozené součásti.

Jeřáby bývají na Antarktidě nasazovány obvykle pouze přes léto, kdy nejsou teploty tak extrémní
Jeřáby bývají na Antarktidě nasazovány obvykle pouze přes léto, kdy nejsou teploty tak extrémní

Nový jeřáb RT540E má nosnost 35 t; výložník o délce 31 m se skládá ze čtyř částí plus je k dispozici teleskopický výkyv v rozsahu 7,9 m až 13,7 m, takže maximální pracovní výška jeřábu je 47 m. Výložník obdélníkového tvaru je vyrobený z vysokopevnostní oceli (pevnost v tahu 100 k.s.i.), která při manipulaci s břemenem pomáhá rozkládat jeho hmotnost a zvyšuje tak kapacitu jeřábu.

Australský výzkumný program zkoumá roli Antarktidy a jižního oceánu v globálním klimatickém systému. Na této Daviesově stanici se realizuje řada vědeckých výzkumů o klimatu, počasí, ekosystémech, ledu a zvířatech. Díky vzdálené poloze tu mají vědci jedinečnou příležitost zkoumat zdejší ekosystém, a to včetně populací tuleňů a tučňáků, kteří žijí v blízkosti stanice. Žije tu i tučňák císařský, který je zvláštní svou vysokou adaptabilitou na mrazy a povětrnostní podmínky.

Autor: Jan Rybář
Foto: Grove
 

Nové

Představujeme GNSS Nivel Point 3

Zveřejněno 29.4. Zajímáte se o to, jak zpřesnit a zrychlit průběh stavebních prací a dosáhnout tak špičkové efektivity? Potřebujete všestranný a výkonný GNSS přijímač, který vám umožní změřit nebo vytyčit bod či vlastnickou hranici? Nivel Point 3 od společnosti 3gon… celý příspěvek

Systém Digga HALO: vychytávka zpřesňující vrtání

Zveřejněno 24.4. Při vrtání ovlivňuje lidský faktor zásadním způsobem finální výsledek. Pro dokonalý vrt je potřeba nejenom vrták dobře nasměrovat na začátku, ale též v průběhu práce si musíme dát pozor na odklon od kolmice. Jednoduché a zároveň velice efektivní… celý příspěvek

Novinky v ASbud Česká Republika. Rekonstrukce zázemí a partnerství s John Deere

Zveřejněno 23.4. Známý prodejce stavební techniky ASbud ze Zlínského kraje se může zkraje roku pochlubit hned několika novinkami. Tou nejvýznamnější je fakt, že společnost podepsala dohodu s celosvětově uznávaným výrobcem John Deere o výhradním zastoupení ve věci… celý příspěvek