Dnes je 14.8. – svátek slaví Alan

Ledová mise na Antarktidě. Terénní jeřáb zásobuje vědce a staví infrastrukturu

Zveřejněno: 24. 4. 2020

Drsné polární podmínky; teploty, atakující minus 60 stupňů Celsia, led a zmrzlý sníh – s tím vším se musí vypořádat speciální terénní jeřáb Grove RT540E na australské antarktické Daviesově výzkumné stanici. Jeřáb, který byl k ostrovu dopraven na ledoborci, bude sloužit nejen k vykládce materiálu a zásob, ale využití najde také při stavbě a údržbě potřebné infrastruktury. Pro práci na ledu a sněhu byl od výrobce vybaven speciálním „klima-paketem“.

Terénní jeřáb Grove RT540E doplnil stávající flotilu čtyř podobných jeřábů
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Daviesova výzkumná stanice je jednou ze čtyř vědeckých pracovišť, zařazených do australského výzkumného programu Antarktidy. Zároveň se jedná o nejjižněji umístěnou stanici, vzdálenou zhruba 2 300 námořních mil od města Perth. Tomu také odpovídají teploty, které se tu pohybují i kolem minus 60 °C. Terénní jeřáb Grove RT540E doplnil stávající flotilu čtyř podobných jeřábů. Tento má navíc speciální ochranu proti mrazu, jako jsou elektrická topná tělesa (240 V) pro motor, bateriovou soustavu a také pro nádrž s hydraulickým olejem. Samozřejmostí je použití speciálního oleje s velmi nízkou viskozitou. Ačkoli jsou jeřáby vybaveny výkonným topením, obsluha v nich pracuje pouze pokud za teplot převyšujících –20 °C.

Celkem se v rámci tohoto výzkumného programu používá šest jeřábů, které jsou rozmístěny na třech stanicích. Obvykle bývají nasazovány pouze přes léto, kdy nejsou teploty – jak už bylo zmíněno – tak extrémní. Samostatnou kapitolou je servis, kdy ke každému jeřábu je na stanici přítomna servisní četa, která se stará o čištění strojů od námrazy (choulostivé jsou zejména části výložníku, pneumatiky, ale zmrzlý sníh se může dostat také do kabiny). Po deseti měsících se každý jeřáb naloží zpátky na loď a odveze na pevninu, kde se v dílně prohlédne, opraví a případně se tu vymění mrazem poškozené součásti.

Jeřáby bývají na Antarktidě nasazovány obvykle pouze přes léto, kdy nejsou teploty tak extrémní
Jeřáby bývají na Antarktidě nasazovány obvykle pouze přes léto, kdy nejsou teploty tak extrémní

Nový jeřáb RT540E má nosnost 35 t; výložník o délce 31 m se skládá ze čtyř částí plus je k dispozici teleskopický výkyv v rozsahu 7,9 m až 13,7 m, takže maximální pracovní výška jeřábu je 47 m. Výložník obdélníkového tvaru je vyrobený z vysokopevnostní oceli (pevnost v tahu 100 k.s.i.), která při manipulaci s břemenem pomáhá rozkládat jeho hmotnost a zvyšuje tak kapacitu jeřábu.

Australský výzkumný program zkoumá roli Antarktidy a jižního oceánu v globálním klimatickém systému. Na této Daviesově stanici se realizuje řada vědeckých výzkumů o klimatu, počasí, ekosystémech, ledu a zvířatech. Díky vzdálené poloze tu mají vědci jedinečnou příležitost zkoumat zdejší ekosystém, a to včetně populací tuleňů a tučňáků, kteří žijí v blízkosti stanice. Žije tu i tučňák císařský, který je zvláštní svou vysokou adaptabilitou na mrazy a povětrnostní podmínky.

Autor: Jan Rybář
Foto: Grove

Tématické tagy

Oborové členění

Nové

Vodní protiprachová mlžná děla DEHACO TERA

Zveřejněno 31.7. Prevence emisí prachu vznikajícího během stavebních a výrobních činností se stává samozřejmostí a nesmírně důležitým požadavkem zákazníků. Vlády států uplatňují v této oblasti čím dál přísnější předpisy. To ve snaze zajistit místním obyvatelům a… jít na článek

MobyDick ONE ve společnosti Kies- und Schotterwerke Müller GmbH & Co.

Zveřejněno 29.7. Asi před čtyřmi lety FRUTIGER představil systém mytí pneumatik MobyDick ONE stavebnímu průmyslu. Kromě vysoké užitné hodnoty a jedinečné mycí síly se v té době nový vývoj zaměřoval na individuální potřeby zákazníka. Tyto priority, společně s novým… jít na článek

Nové elektrické stroje JCB přinášejí řešení pro aplikace, které vyžadují nulové emise

Zveřejněno 27.7. JCB E-TECH je nová generace elektrických výrobků s tichým provozem a nulovými emisemi. První dva zástupce – elektrické minirýpadlo 19C-1E a Teletruk 30-19E – si lze nyní v rámci Demo testu otestovat přímo při práci. jít na článek