Dnes je 25.3. – svátek slaví Marián

Konečně řešení, které funguje. S rypry RENOMAG se strojníkovi v Německu nechtělo z bagru domů

Zveřejněno: 15. 3. 2023

Rozrývací trny, nebo-li rypry, jsou velmi efektivním nástrojem pro rozpojování tvrdé horniny a mohou být v některých případech vhodnou alternativou pro rozpojování trhavinami. Upevňují se na výložník místo lžíce, práce s nimi je rychlejší a díky masivnímu zahnutému trnu také přesnější. Jeden z předních tuzemských výrobců ryprů, společnost RENOMAG, nedávno řešil specifickou zakázku pro zákazníka v Německu, který provozuje velký lom na dobývání kamene.

Rozrývací trn XHD RENOMAG Hardox Esco pro rýpadlo Cat 323.

Značku RENOMAG u německé firmy doposud neznali; první informace čerpali v podstatě na webových stránkách českého výrobce, ale slovo dalo slovo a zanedlouho mířil přes hranice první vyrobený rypr řady XHD. Po jeho odzkoušení v praxi objednávají z Rosic u Brna hned celou sadu.

Vybírání nového dodavatele

Rozrývací trny patří ke stálicím výrobního programu firmy RENOMAG. Podíváme-li se do jejich katalogu, najdeme tu rypry pro mini-rýpadla až po ty největší těžební bagry. V lomu u našich západních sousedů řešil provozovatel dlouhodobý problém s trvanlivostí lžic a ryprů od svých místních dodavatelů. V náročných těžebních podmínkách příslušenství často praskalo a majitel se začal poohlížet po nějakém masivnějším provedení. Tak narazil na značku RENOMAG. Jejich provedení ryprů se zesílenými částmi v nejvíce namáhaných místech a s možností individuální konfigurace ho zaujalo a z Rosic u Brna tak vyrazil technik směr Německo. „Prohlédli jsme si podmínky těžby a techniku, kterou používají a v podstatě na místě navrhli nějaké základní řešení,” říká o začátcích komunikace Karel Batelka, prodejce společnosti RENOMAG.

S rozrývacím trnem RENOMAG v provedení XHD vzrostla v německém lomu produktivita práce a strojníci byli nadšeni, jak rychle mohou horninu vylamovat.
S rozrývacím trnem RENOMAG v provedení XHD vzrostla v německém lomu produktivita práce a strojníci byli nadšeni, jak rychle mohou horninu vylamovat.

Zákazníkovi byly nabídnuty dvě varianty trhacích ryprů, v provedení XHD, popřípadě „ultimativní” XHDR. „Vzhledem k tomu, že už naše provedení XHD výrazně převyšovalo parametry ostatních výrobců v tendru, volba padla na toto provedení,” dodává Karel Batelka.

Charakteristické rysy ryprů RENOMAG

  • Použitelné pro rýpadla od 2,0 do 129,9 tun.
  • Dlouhá životnost zubového systému.
  • Snadno vyměnitelné spotřební díly.
  • Výborné penetrační vlastnosti.
  • Vyztužená konstrukce z kombinace materiálů Hardox a Strenx.

Uvedení do provozu

Ještě před zahájením výroby bylo nutné vyladit si přesnou specifikaci výrobku. Z konstrukčního oddělení RENOMAG zaslali zákazníkovi 3D vizualizaci. Podle jeho přání byly některé parametry upraveny (délka rypru, úhly nosu), svá doporučení přidali také vývojáři z RENOMAGu. Po odsouhlasení byl první XHD rypr zadán do výroby a následně exportován do lomu za hranice, kde se okamžitě zapojil do práce. Zpětná vazba byla pro konstruktéry velmi pozitivní. Zákazník byl potěšen kvalitou zpracování a hlavně masivní konstrukcí, díky které došlo k okamžité zvýšení produktivity. „Volali mi, že strojník je tak nadšený, že nechtěl vůbec z bagru domů a pořád zkoušel, jaké limity má jeho nové příslušenství,” říká s úsměvem prodejce RENOMAG. Profesionální přístup české firmy a úroveň zpracování výrobku následně vedlo k objednání dalších ryprů pro tohoto zahraničního těžaře.

Rypry RENOMAG si získaly oblibu i mezi řadou zahraničních zákazníků.
Rypry RENOMAG si získaly oblibu i mezi řadou zahraničních zákazníků.

Specifika ryprů RENOMAG

Odolnost ryprů RENOMAG vychází hlavně z použitých materiálů. Pro tělo je to kombinace oceli značek Hardox a Strenx. Tento materiál zaručuje dostatečnou odolnost vůči otěru a potřebnou tuhost. Optimální penetrace a dlouhá životnost výrobku je zaručena také díky snadno vyměnitelným hrotům z technologicky vyspělých slitin Esco. V místech s největším otěrem je použito odolné pancéřování (tvrdost 700 HB). Verze XHDR, která je určena pro nejtvrdší práci, je vybavena větší rozrývací korunkou buldozerového typu s vyměnitelným krytem. Ve výrobním programu jsou zastoupeny rovněž zkrácené verze s označením „S”. U těchto rozrývačů je pracovní rádius přizpůsoben tak, aby byla zachována maximální vylamovací síla.

Veškeré informace o tomto sortimentu lze zjistit na webových stránkách společnosti RENOMAG nebo na níže uvedených kontaktech. Pro rychlý kontakt slouží také speciální „zelená” linka na telefonním čísle 800 100 943.

— kontakty —

RENOMAG spol. s r.o.

Cukrovar 1266, Rosice, 664 84 Zastávka u Brna

E: renomag@renomag.cz   T: +420 546 411 678   WWW: https://www.renomag.cz/

 

Nové

Mobilní terénní jeřáb SANY SAC600E toho umí hodně

Zveřejněno 24.3. Výrobce SANY na veletrhu Bauma představil jako novinku pro evropský trh své mobilní a pásové jeřáby. První modely zařadil do své nabídky také oficiální dealer značky SANY u nás, společnost CARACAL MACHINES s.r.o. V kategorii mobilních terénních… celý příspěvek

Prestižní ocenění pro vynálezce předchůdce smykem řízeného nakladače

Zveřejněno 22.3. Vynálezci prvního kompaktní nakladač na světě, bratři Cyril a Louis Kellerovi, byli v roce 2023 uvedeni do Národní síně slávy vynálezců (National Inventors Hall of Fame, NIHF) v USA. Tato prestižní instituce každoročně oceňuje vynálezce, podporuje… celý příspěvek

Představujeme domíchávače betonu, autočerpadla a sklápěče Euromix MTP

Zveřejněno 20.3. Rodinná firma Euromix MTP GmbH, která za vývojem a výrobou stejnojmenných automobilových nástaveb pro stavebnictví stojí, pochází z německého města Porta Westfalica. Hlavními pilíři jejího současného produktového portfolia jsou domíchávače betonu,… celý příspěvek