Žlutá cisterna je výsledkem spolupráce s jičínskou firmou KOBIT s.r.o., a i díky ní se může společnost Sokolovská uhelná dnes pochlubit univerzálním strojem, který si poradí s těmi nejdrsnějšími podmínkami. Mezi největší přednosti nové cisterny patří zejména nainstalované vodní dělo, ovládané přímo z kabiny řidiče, a schopnost pracovat s nejrůznějšími vodními zdroji.
V terénu
V rozsáhlém povrchovém dolu Jiří mezi Slavkovským lesem a Krušnými horami vytěží společnost Sokolovská uhelná kolem sedmi milionů tun hnědého uhlí ročně a jeho pracovní podmínky patří mezi nejtěžší výzvy pro jakéhokoli výrobce strojů na světě. Během deště se poletavý uhelný popel mění v tekuté bláto, které po vysušení uschne a stane se z něj kámen, aby se pak znovu rozdrolil na jemný popel. Jak tedy vyrobit a upravit cisternu, aby byla schopná v těchto podmínkách pracovat každý den, když se navíc musí potýkat s vysokými teplotami hořícího uhlí, k jehož samovznícení dochází prakticky denně? To byl úkol hlavního dodavatele – společnosti Zeppelin CZ.
Stroj na podvozku kloubového třínápravového dampru Cat® 730C s motorem Cat® C13 Acert (276 kW) je výsledkem spolupráce s výše zmíněnou jičínskou firmou KOBIT, díky které se podařilo sestavit univerzální cisternu do obtížného terénu. Její největší předností je hlavně vodní dělo dálkově ovládané řidičem a schopnost využívat v podstatě všechny přístupné vodní zdroje. „Kromě hlavního čerpadla může cisterna o objemu 22,7 kubických metrů použít také kalové čerpadlo. Posádka tak může využívat i znečištěnou vodu z retenčních nádrží a není odkázána pouze na vzdálené hydranty nebo požární nádrže,” poodhaluje technologickou vyspělost stroje Dr. Ing. Tomáš Rund, odborný prodejce z pobočky Zeppelin CZ v Sokolově. Pro vnitřní prostory byl navíc použit speciální antikorozní nátěr, který odolá i mnohem agresivnější vodě s velkým obsahem síry.
Nový stroj najde uplatnění zejména při hašení samovzníceného uhlí, které je v uhelném dole prakticky na denním pořádku. V takovém případě může posádka využít dálkově ovládaného vodního děla s dostřikem 50 metrů. Výkon dodaného čerpadla 1 700 litrů za minutu umožňuje hašení i na poměrně nepřístupných místech a zároveň nedochází ke zbytečnému ohrožování posádky. K dispozici je kromě děla i tlaková hadice a menší hadice na omývání strojů. Cisterna si ale poradí i s čištěním prašných silnic a skrápěním uhelných tras. „Posádka má k dispozici nejrůznější vodní režimy, jako jsou přední skrápění, boční skrápění nebo tvorba vodní mlhy,” doplňuje Tomáš Rund.
Společnosti Zeppelin CZ se podařilo splnit také další požadavky zákazníka, mezi kterými se objevila například převodovka s měničem, uzávěrky všech náprav, speciální světla na couvání nebo stabilizační systém přepážek uvnitř samotné cisterny.
Sokolovská uhelná
Firma byla založena v roce 1994 Fondem národního majetku. O deset let později došlo k její plné privatizaci a vzniku následnické organizace Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s. Sokolovská uhelná je jedním z největších nezávislých výrobců elektrické energie v České republice a zároveň nejmenší hnědouhelnou těžební společností. Ročně firma vytěží kolem sedmi milionů tun hnědého uhlí v lomu Jiří ve Vintířově. Přibližně 50 procent z celkového objemu hnědého uhlí směřuje k tuzemským i zahraničním zákazníkům. Druhou polovinu firma zušlechťuje v rámci vlastních kapacit a ročně tak vyrobí kolem 3500 GWh elektrické energie a 1800 TJ tepla, kterým zásobuje Karlovy Vary i dalších města v regionu.