Dnes je 25.5. – svátek slaví Viola

Technologie MobyDick pro řešení problémů s emisemi a čištění vozidel

Zveřejněno: 8. 10. 2018

Součástí každé stavby, skládky a míst, kde se manipuluje s materiálem, je prach a špína, a to nejen na vozidlech. Čistota je vizitkou každého provozu. Naštěstí zodpovědní podnikatelé stále více hledají způsoby, jak snížit negativní dopad těchto emisí na lidi, životní prostředí a stroje. Společnost FRUTIGER, jako světový lídr na trhu v oblasti kontroly emisí, nabízí již od 30. let širokou škálu moderních a praktických řešení z jednoho zdroje.

Čištění stavebního stroje od hrubých nečistot

Systémy kontroly prachu váží emise ve vzduchu

Souběžně s rostoucím zpřísnění legislativy čistého ovzduší v mnoha zemích, stejně jako nových poznatků o škodlivých účincích prachu na lidský organismus a životní prostředí, se v posledních letech zvýšila poptávka po efektivních řešeních potlačení prašnosti. Z tohoto důvodu se systémy mytí vozidel v minulosti stále častěji používaly také pro potlačení prachu, avšak ne všechny problémy s emisemi byly vždy zcela vyřešeny. Proto společnost FRUTIGER Company AG již několik let nabízí modelovou řadu pro vázání prachu Dust Control Cannons MobyDick®. Moderní systémy na vázání prachu pracují na principu vázání prachu přes jemné kapky vody. Na rozdíl od předchozích systémů, které generují nízkotlakým čerpadlem velké nebo různě velké kapičky, nastaví FRUTIGER na středních a vysokotlakých kvalitních čerpadlech tlak mezi 20 až 100 bary, který pomocí speciálních trysek produkuje vodní mlhu s vysokým počtem nejmenších kapek vody (od 50 μm do 150 μm pro venkovní prostor a od 20 μm až 80 μm pro vnitřní použití). Menší kapky vody jsou efektivnější, protože zůstávají ve vzduchu ve větším počtu a homogennější velikosti déle díky nižší rychlosti letu a pádu.

To způsobuje menší aerodynamické sání kolem kapiček, což je důvodem, že se lépe váží s prachovými zrnky a spadnou na zem. Osvědčená technologie umožňuje velmi účinné použití vody pro vázání prachu.

Technologie MobyDick čistí snadno a levně

Pozemní komunikace by měly být udržovány čisté, ale na kola a podvozky nákladních automobilů se zachytí až 10 kilogramů nečistot. Řešením je jejich mytí, a to levně a rychle dokáže technologie MobyDick s know-how. Důkazem o úspěšnosti tohoto mycího zařízení vypovídá 4 000 instalovaných systémů pro mytí podvozků a pneumatik.

V závislosti na znečištění se používají různé technologie a systémy. V zásadě lze rozlišovat mezi válcovými a průjezdnými systémy. Ve válcových systémech vozidlo vjede do systému a umístí kola mezi válce. Po automatickém spuštění mycího procesu se kolo automaticky otáčí a je očištěno vodou, která tryská z mnoha trysek. Výhoda spočívá ve velmi dobrém výsledku čištění, nicméně je nutné počítat, že celý mycí proces bude trvat asi 2–3 minuty. Z tohoto důvodu FRUTIGER vyvinul první průjezdní systém na světě v roce 1995. U průjezdních systémů není nutno zastavovat při čištění pneumatik. Pokud vozík projde světelnou závoru u vjezdu, proces mytí se spustí automaticky. Během pomalého průjezdu (rychlosti chůze) jsou pneumatiky a podvozek vyčištěny vodou, která proudí z mnoha trysek. Použitá voda se v průběhu mycího procesu vrací zpět do systému, kde probíhá automatické recyklace pro další mycí proces. Výsledný kal je vynášen integrovaným dopravníkem nebo rypadlem a může být snadno odstraněn. V závislosti na úrovni znečištění a frekvenci vozidel se používají systémy o různých délkách od 3,50 m (pro jednu otáčku kola) až po 20,00 m (pro šest otáček kol).

Hrubé nečistoty jsou pryč během několika minut

V některých provozech stačí očištění stavebního stroje od hrubých nečistot. O automatické uvolnění podvozků, kol nebo pásů stavebních strojů během několika minut od hrubých nečistot se postarají mycí systémy demucking MobyDick®. V závislosti na přání zákazníka jsou mycí systémy demucking MobyDick® schopny vyčistit pásové vozy do velikosti Caterpillar D11, jakož i vyklápěcí a kolové nakladače. Tato technologie našla uplatnění např. v zinkových dolech v Indii. Stejně jako ve většině otevřených dolů také zde zajišťuje hladký provoz velká flotila servisních a konstrukčních vozidel. Tato vozidla jsou opakovaně znečištěná, zejména při dešti. Sedimenty se pak usazují u náprav a podvozků, zvyšují spotřebu paliva a způsobují škody. Až do nedávné doby byla vozidla před servisem ručně očištěna vysokotlakým zařízením. Nepopulární a časově náročná práce! K vyřešení tohoto problému byl nainstalován systém demucking M obyDick®. Díky tomuto řešení může být celá flotila nyní pravidelně vyčištěna bez velkého úsilí. Úplné mytí přední části, boku a podvozku trvá jen několik minut a vozidlo lze okamžitě použít. To šetří zdroje, snižuje zatížení životního prostředí a přispívá k humanizaci pracoviště.

Autor: Lubomír Rathousky
Foto: Frutiger

Nové

Nové konfigurace podvozku, nové nápravy. Lídr na trhu tahačů představil v Malaze řadu inovací

Zveřejněno 20.5. Nedávno představila společnost DAF ve španělské Malaze odborným novinářům rozšířenou nabídku podvozků určených pro stavebnictví, včetně varianty 8×4 se dvěma poháněnými tandemovými nápravami a zadní řízenou vlečenou nápravou. Při jízdních testech… jít na článek

Jaký standard rychloupínačů zvolit?

Zveřejněno 26.4. Každý, kdo se pohybuje v oboru zemních prací, se jistě setkal s problémem nekompatibility používaných rychloupínacích systémů rypadel. Na našich stavbách tak uvidíte rychloupínače Lehnhof, Verachtert, Pick Up Pin, Martin, SMP, Bofors a mnoho dalších. jít na článek

Tři nakladače Novotný jezdí ve významné stavební společnosti na Vsetínsku

Zveřejněno 24.4. Na všestranný smykový nakladač české výroby, který obohatil strojový park stavební firmy TM Stav, spol. s r.o., jsme se zajeli podívat do Vsetína. Od vedení společnosti a obsluhy stroje jsme se dozvěděli, co bylo při výběru nového stroje hlavní… jít na článek