RENOMAG

Šplhavé pracovní plošiny HEK na stavbě elektrárny v Ledvicích

Zveřejněno: 2. 5. 2010

Jedna z nejvyšších budov v zemi vzniká v elektrárně Ledvice na Teplicku. ČEZ zde staví obří kotelnu vysokou 145 metrů, které zástupci firmy přezdívají Cheopsova pyramida. Právě monument v Gíze totiž starověcí Egypťané vystavěli do stejné výšky. Na této stavbě zajišťuje firma Kranimex šplhavé pracovní plošiny HEK MSM Super.

Šplhavé pracovní plošiny HEK na stavbě elektrárny v Ledvicích

Unikátní stavba nebude mít v České republice obdoby. Podle internetové encyklopedie Wikipedie, která uvádí seznam nejvyšších budov v ČR, není v zemi momentálně vyšší stavba.

Dosud nejvyšší budova v České republice, hotel City Tower v Praze, má pro zajímavost výšku 109 metrů.


Ústecký kraj drží jeden výškový primát už nyní. V Mostě stojí nejvyšší budova mimo Prahu: administrativní budova SHD-Komes, která měří 96 metrů. Figuruje i v mezinárodní databázi mrakodrapů.

Ledvická kotelna se staví na místě bývalé administrativní budovy ČEZ, kterou nechala tato společnost strhnout v lednu 2009. Celé zařízení bude stát na desce ze speciální betonové směsi (83 tisíc kubíků betonu) o rozměrech 80 krát 130 metrů. Hluboká bude osm metrů a bude ji držet více než 800 pilotů.


Pracovní plošiny HEK

Kromě šesti kusů věžových jeřábů značky Liebherr, které na tuto stavbu nasadila společnost Kranimex ve spolupráci s firmou Metrostav, jsou zde rovněž nasazeny šplhavé pracovní plošiny HEK MSM Super. Pronájem a montáž těchto plošin patří mezi další činnosti firmy Kranimex. V tomto případě jsou dva kusy plošin využívány společností Hochtief, která zde provádí výstavbu fasády na strojovně a mezistrojovně. Plošiny jsou vysoké 40 m a jejich délka je přizpůsobována dle požadavků zákazníka až na 32 m.

Technické parametry plošin HEK MSM Super
Max. výška věže200m
Max. nosnost plošiny1600–4000 kg (dle provedení, jedno/dvouvěžové)
Délka jednověžové plošiny2,7–8,7 m
Délka dvouvěžové plošiny8,2–32 m
Rychlost zdvihu7 m/min.
Vertikální vzdálenost kotev6–8 m

Kontakty:
Kranimex spol. s.r.o.
Milady Horákové 104, 160 00 Praha 6
Tel.: 224 316 271
E-mail: kranimex (zavináč) kranimex (tečka) cz
http://www.kranimex.cz
(aktualizace kontaktu: 30. 11. -1)
Autor: Michal Kettner
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Stránky stavebni-technika.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)