Dnes je 13.11. – svátek slaví Tibor

Šplhavé pracovní plošiny HEK na stavbě elektrárny v Ledvicích

Zveřejněno: 2. 5. 2010

Jedna z nejvyšších budov v zemi vzniká v elektrárně Ledvice na Teplicku. ČEZ zde staví obří kotelnu vysokou 145 metrů, které zástupci firmy přezdívají Cheopsova pyramida. Právě monument v Gíze totiž starověcí Egypťané vystavěli do stejné výšky. Na této stavbě zajišťuje firma Kranimex šplhavé pracovní plošiny HEK MSM Super.

Unikátní stavba nebude mít v České republice obdoby. Podle internetové encyklopedie Wikipedie, která uvádí seznam nejvyšších budov v ČR, není v zemi momentálně vyšší stavba.

Dosud nejvyšší budova v České republice, hotel City Tower v Praze, má pro zajímavost výšku 109 metrů.


Ústecký kraj drží jeden výškový primát už nyní. V Mostě stojí nejvyšší budova mimo Prahu: administrativní budova SHD-Komes, která měří 96 metrů. Figuruje i v mezinárodní databázi mrakodrapů.

Ledvická kotelna se staví na místě bývalé administrativní budovy ČEZ, kterou nechala tato společnost strhnout v lednu 2009. Celé zařízení bude stát na desce ze speciální betonové směsi (83 tisíc kubíků betonu) o rozměrech 80 krát 130 metrů. Hluboká bude osm metrů a bude ji držet více než 800 pilotů.


Pracovní plošiny HEK

Kromě šesti kusů věžových jeřábů značky Liebherr, které na tuto stavbu nasadila společnost Kranimex ve spolupráci s firmou Metrostav, jsou zde rovněž nasazeny šplhavé pracovní plošiny HEK MSM Super. Pronájem a montáž těchto plošin patří mezi další činnosti firmy Kranimex. V tomto případě jsou dva kusy plošin využívány společností Hochtief, která zde provádí výstavbu fasády na strojovně a mezistrojovně. Plošiny jsou vysoké 40 m a jejich délka je přizpůsobována dle požadavků zákazníka až na 32 m.

Technické parametry plošin HEK MSM Super
Max. výška věže200m
Max. nosnost plošiny1600–4000 kg (dle provedení, jedno/dvouvěžové)
Délka jednověžové plošiny2,7–8,7 m
Délka dvouvěžové plošiny8,2–32 m
Rychlost zdvihu7 m/min.
Vertikální vzdálenost kotev6–8 m

Autor: Michal Kettner
Foto: Archiv firmy

Nové

Výkonná hydraulická kladiva Renomag pro všechny nosiče a druhy prací

Zveřejněno 12.11. Hydraulické kladivo značky Renomag využijete nejen při všech lehčích i náročných stavebních pracích spojených s výstavbou silnic, bouráním, recyklacemi, ale i v lomech při těžbě a rozbíjení velkých kamenných bloků. Pro tyto práce potřebujete nástroj… jít na článek

Unikátní dopravník TELESTACK TS 242. První svého druhu ...

Zveřejněno 11.11. Teleskopické dopravníky jsou nesmírně technicky zajímavým produktem, který navíc ušetří mnoho času, peněz a poskytne možnosti, jaké Vám žádný klasický haldovací pás prostě nemůže nabídnout. Unikátní dopravník TELESTACK TS 242 totiž umí měnit nejenom… jít na článek

Metso uvádí na trh nový efektivnější Lokotrack LT200HP

Zveřejněno 10.11. Mobilní kuželový drtič Metso Lokotrack® LT200HP™ je určen pro sekundární případně terciální stupeň drcení. Využití nalezne při výrobě kameniva pro drážní stavby, silniční stavby, asfaltové směsi a uplatní se též při drcení betonových frakcí. jít na článek