Demontáž poškozeného ozubeného věnce a pastorku pohonu mlýnu a montáž nového zařízení vyžaduje několik dní až týdnů servisních prací. A to nemluvíme o výrobě daných dílů, pakliže nejsou k dispozici náhradní. Totiž pořízení nových dílů může zabrat dokonce i měsíce, neboť jde většinou o výrobu přesně podle potřeb daného provozovatele a rovněž jde o záležitost celkem nákladnou. To vše s sebou pro vás může přinést i ohromné výrobní ztráty. V obdobných případech mají jistě vedoucí provozů nelehké spaní. Společnost Klüber Lubrication vám místo tišících léků nabízí profesionální řešení. Našim zákazníkům nabízíme bezplatně pravidelné inspekční prohlídky těchto klíčových zařízení, abychom společně předešli poruchám a následným odstávkám. V případě vážného poškození pohonu vám pak nabízíme využití opravného mazání a případně i mechanické opracování boků zubů.
Pro příklad z praxe nemusíme daleko
Provozovatel zařízení pro zpracování vápence a dolomitu čelil problému po výpadku systému centrálního mazání převodu kulového mlýnu. Při této neočekávané poruše došlo k poškození pastorku i ozubeného věnce pohonu, tudíž vážně hrozila odstávka celého zařízení a tedy i zastavení produkce. Produkty této firmy jsou používány ve většině průmyslových odvětví, jak pro výrobu papíru, plastů, barev, nátěrových hmot, lepidel, tak ve stavebnictví, zemědělství, potravinářství či ve farmacii. Proto přerušení výroby a tím pádem pravděpodobná finanční ztráta i možná ztráta zákazníků byla pro manažera závodu nepředstavitelná.
Mlýn s kapacitou 60 t/hod je klíčovým zařízením celého závodu, a proto se vedoucí provozu rozhodl zkontaktovat společnost Klüber Lubrication. Každá hodina provozu mlýnu s poškozením, které vykazoval, se jevila jako extrémně riziková. Z toho důvodu musel aplikační inženýr naší společnosti Jozef Šiška jednat velmi rychle. Po osobní návštěvě a kontrole stavu pohonu okamžitě navrhl využít opravné mazání. Díky týmové práci společnosti jsme byli schopni zajistit dodávku speciálního opravného maziva, a to Klüberfluid D-F 1 ULTRA v extrémně krátké době. Mohlo tedy neprodleně dojít k zahájení servisní práce.
Co se dá zachránit opravným mazáním a jak?
Jak funguje opravné mazání, bylo již detailněji popisováno v časopise Těžební stroje číslo 1/2014. Tedy jen pro krátké připomenutí princip, jak to funguje. Při používání opravných maziv dochází k odírání materiálu. Maziva k tomu určená, např. Klüberfluid D-F 1 ULTRA, obsahují speciálně vyvinuté vysoce aktivní a účinné sloučeniny, které způsobují mechanické, chemické a korozní opotřebení kovových povrchů. Následkem toho dochází k vyrovnání profilu boků zubů po celé jejich šířce a výšce, takže opět dochází k plnému záběru. Pomocí této techniky je možné snadno opravit škody vzniklé zadíráním, poškrábání a rýhování, jako tomu bylo i v tomto případě. Do určité míry je také možné opravit plastickou deformaci materiálu, jakožto i v případě poškození zmiňovaného pastorku.
Místo běžného provozního maziva v tomto případě Grafloscon C-SG 0 Ultra (respektive v závodech, kde manažeři dávají přednost bezgrafitovému „transparentnímu" mazání pomocí maziva Klüberfluid C-F 3 Ultra) použijeme kombinaci záběhového maziva, např. GRAFLOSCON B SG 00 Ultra (potažmo pak světlého bezgrafitového Klüberfluid B-F 2 Ultra) a vysoce výkonného speciálního opravného maziva Klüberfluid D-F 1 ULTRA. Tuto kombinaci maziv úspěšně použili specialisté z Klüber Lubrication již mnohokrát pro opravné servisní zásahy u různých zákazníků. Tudíž také tentokrát Jozef Šiška zvolil osvědčený postup.
A mlýn se točí dál
Celý servis poškozeného zařízení trval tři dny. Servis proběhl bez odstávky zařízení, tedy bez přerušení výroby, a využito bylo opravné mazání. V průběhu tohoto servisního zásahu byly použity metody termodiagnostiky, vibrodiagnostiky a vizuální kontrola stavu zubů. Stav jak před servisním zásahem, tak i po provedeném servisním zásahu je vidět z několika přiložených obrázků.
Na obrázku 2 a 3 je patrné, že na ozubeném věnci došlo po aplikaci opravného maziva k poklesu teploty, a to v průměru o 6 °C. Obdobné hodnoty byly naměřeny i na pastorku.
Průběh vibrací před aplikací opravného maziva a v průběhu jeho aplikace je vidět na obrázku 4. Díky opravnému mazání došlo k poklesu vibrací o 30 %.
Nejenže došlo k poklesu pracovní teploty ozubení a snížení vibrací, ale rovněž k odhalení možného problému způsobeného vadou zubu. Na namontovaném ozubeném věnci byly vyměněné, navařené a následně opracované 2 zuby. Jeden z nich v průběhu provozu narážel do pastorku a vydával přitom klepavý zvuk spojený s rázy a zvýšenými vibracemi v momentě styku s pastorkem. S pomocí termografické kamery (obrázek 5) se podařilo identifikovat místo nárazu, respektive místo se zvýšenou teplotou na hraně ozubeného věnce na poháněné straně. Specialista z Klüber Lubrication tedy doporučil při nejbližší odstávce mlýna zkontrolovat toto problémové místo a případně jeho obroušení.
Výsledkem našeho servisního zásahu bylo snížení pracovní teploty ozubení o 6 °C a pokles hodnoty vibrací o 30 %. Také došlo k identifikaci vady – špatného sváru u dvou zubů ozubeného věnce.
Jaké výhody přináší opravné mazání je tedy zcela zřejmé
Bez odstavení zařízení z provozu lze pomocí tohoto typu servisního zásahu zlepšit provoz vážně poškozených ozubených pohonů a prodloužit tak životnost poměrně drahých dílů. Tímto jednak ušetříte pořizovací náklady na nové díly a jednak zamezíte výrobním ztrátám způsobeným odstávkou zařízení.
Jste provozavatelem obdobného zařízení či se zajímáte o tuto problematiku a chcete vědět více?
Rádi zodpovíme jakékoliv vaše otázky. Na vaše technické dotazy vám rádi odpoví naši odborníci pro technické poradenství, engineering@cz.klueber.com.
V případě odborných dotazů z oblasti těžkého průmyslu a průmyslu zpracování surovin neváhejte kontaktovat přímo aplikačního inženýra Jozefa Šišku na emailu jozef.siska@at.klueber.com.