AsBud: Nová generace strojů Yanmar
Dnes je 4.7. – svátek slaví Prokop

Scania testuje dlouhé trucky na českých silnicích

Zveřejněno: 29. 9. 2008

Scania, KOV Velim a zástupci odborných médií prověřili koncem června možnost reálného provozu dlouhých souprav nákladních vozidel na českých silnicích. Pro testování byl ze Švédska k dispozici tahač Scania se soupravou dlouhou 25,25 metrů. Zkušenosti ze zahraničí dokazují menší počet nákladních vozidel na silnicích, méně emisí, větší bezpečnost silničního provozu a zároveň zvýšení přepravní kapacity.

Koncem června měli řidiči možnost potkat na dálnici D5 a v jejím okolí speciální dlouhou soupravu měřící 25,25 metrů. Scania spolu s velimskou firmou KOV Velim testovala a prověřovala možnosti uplatnění těchto dlouhých souprav také na českých silnicích.

Jsme přesvědčeni o tom, že dlouhé soupravy by zlepšily situaci na českých silnicích, zvýšily bezpečnost silničního provozu a zcela nepochybně také snížily množství škodlivých emisí,” vysvětluje Martin Benda, marketingový ředitel Scania CZ, důvody tohoto testu.

Pro inspiraci na západ a sever Evropy

V současné době je ve většině zemí EU povolena maximální délka tahače s návěsem 18,75 metrů. Některé státy ale umožnily provoz delších souprav dosahující až 25,25 metrů. Například ve Švédsku a Finsku standardně dosahují nákladní automobily délky 24 metrů. V Dánsku, Německu, Francii, Španělsku či Holandsku v současné době probíhají zkoušky a testování provozu dlouhých souprav ve standardním provozu. Švédská nábytkářská společnosti IKEA využívá dopravu dlouhých nákladních souprav již několik let. Díky tomu například výrazně snížila počet nákladních vozidel pro převoz daného druhu zboží.

Zatímco dříve bylo zapotřebí 1260 nákladních vozidel, v současné době využívá pouze 800 dlouhých souprav na přepravu stejného objemu zboží.

Efektivnost a bezpečnost dopravy na prvním místě

Mezi hlavní výhody provozu dlouhých souprav patří efektivnost a zvýšení přepravní kapacity. „Dlouhé soupravy jsou schopné přepravit až o 40 procent více nákladu než je tomu u klasických osmnáctimetrových souprav,” dodává Benda. Spolu s tím souvisí také další znatelné výhody. Umožnění provozu dlouhých souprav by snížilo produkci emisí až o pětinu a také snížilo počet nákladních automobilů na českých silnicích. „Pro přepravu stejného množství zboží by stačilo využít menšího počtu delších souprav, než jak je tomu v současné době. Například místo tří souprav by v budoucnu stačilo využít pouze dvě,” vysvětluje Benda.

Ve Švédsku se například také snížil počet jednotlivých cest až o jednu třetinu, protože stejné množství zboží bylo přepraveno v menším počtu nákladních souprav.

Delší, ale nikoliv těžší

Povolení provozu delších souprav neznamená větší zatížení silnic, protože hmotnost celkového nákladu je rovnoměrně rozložena na všechny nápravy, kterých je u delších souprav více než u současných nákladních automobilů.

Autor: Daniela Kratochvílová
Foto: Archiv firmy
 

Nové

Bobcat na Bauma 2025: Show, která brala dech

Zveřejněno 2.7. Pravidelné demo show Bobcat pořádané v rámci Baumy se letos zúčastnili čtyři strojníci, z toho tři z České republiky – Zdeněk Brůžek, Tomáš Mrkvička a Radek Mach. Se Zdeňkem a Tomášem, kteří tvořili jádro celé show, jsme na místě hovořili a… celý příspěvek

Výhody spojení Rototiltu a nivelace NOVATRON

Zveřejněno 30.6. V moderním stavebnictví už nehraje hlavní roli jen síla stroje. Rychlost, přesnost a efektivita práce jsou dnes klíčem k úspěchu – a právě spojení tiltrotátoru ROTOTILT a nivelace NOVATRON posouvá schopnosti klasického bagru na zcela novou úroveň. celý příspěvek

Develon na veletrhu Bauma 2025 představil novou řadu „-9“ pásových rypadel

Zveřejněno 27.6. Jak už jsme zmínili v minulém čísle Stavební techniky, Develon se na veletrhu Bauma zaměřil na inovace a hlavním tahákem se stala nová modelová řada pásových rypadel s označením „-9“. Pásové rypadlo DX230LC-9 o provozní hmotnosti 23 tun bylo… celý příspěvek