CARACAL MACHINES - Nové i použité stavební stroje a příslušenství
Dnes je 20.3. – svátek slaví Světlana

Rekordní 18. veletrh IFAT za účasti 35 českých firem

Zveřejněno: 10. 7. 2014

Pokud snad někde upadají stavební veletrhy, v Německu to rozhodně není. V pořadí již 18. světový veletrh pro vodu, odpadní vodu a odpadové hospodářství IFAT, který se konal ve dnech 5. až 9. května 2014 v Mnichově, přepsal všechny rekordy. Včetně historicky nejvyšší účasti 38 vystavovatelů a 2700 návštěvníků, jejichž domovskou zemí byly Česká republika a Slovensko.

Podle ředitele českého a slovenského zastoupení veletrhu IFAT Ing. Jaroslava Vondrušky vystavovalo 35 českých vystavovatelů na rekordní ploše 1 600 m2. Co se týče návštěvníků, 2000 jich přicestovalo z České republiky a 700 za Slovenska. I tato čísla se zapsala jako zatím historicky nejvyšší. A proč vlastně Češi a Slováci jezdí na IFAT jako vystavovatelé nebo návštěvníci?

Trh budoucnosti: environmentální technologie

IFAT je světově nejcílenější ukázka inovací a nových řešení v oblasti technologií, které vytvářejí životní prostředí. Rostoucí ceny materiálů, rostoucí počet mega-měst a rychle postupující industrializace v rozvíjejících se zemích – to vše zvyšuje požadavky na výrobky a služby, které zároveň řeší environmentální, případně klimatické výzvy. IFAT určuje strategie a postupy při využívání zdrojů v inteligentních cyklech v zájmu zachování těchto zdrojů na dlouhou dobu.

Působivé mezinárodní měřítko

Přes 60 000 návštěvníků, téměř 45 %, přicestovalo ze zemí mimo Německo. To je opět historicky nejvíce; minule, v roce 2012, to bylo „jen” 49 840. V první desítce zemí jsou hned po Německu podle návštěvnosti Rakousko, Itálie, Švýcarsko, Nizozemsko, Dánsko, Polsko, Česká republika, Rusko, Španělsko a Spojené království.

Podle většiny českých vystavovatelů, se kterými jsme hovořili přímo na jejích stáncích, byla návštěvnost jejích stánků vysoká, často je udávaná jako vyšší, než když vystavují v doma. A skladba návštěvníků je pak nesrovnatelně mezinárodnější a zejména odbornější. Jen z České republiky a Slovenska přijde na české stánky často více odborných návštěvníků, než na domácí výstavě.

Přes 135 000 návštěvníků z přibližně 170 zemí světa a 3 081 vystavovatelů z 59 zemí, těmito čísly začíná závěrečná oficiální zpráva. Letošní veletrh IFAT 2014 byl více mezinárodní, než kdykoliv dříve. Tato pětidenní podívaná představila v Mnichově absolutní světovou špičku environmentálních technologií a sám výkonný ředitel byl překvapen bezprostředními ohlasy: „IFAT překonal všechny minulé rekordy. Je to dojemné. Přivítali jsme více návštěvníků z celého světa, než kdykoli dříve."

Vrcholná kvalita návštěvníků

Podle průzkumů si vystavovatelé pochvalovali zejména vysokou kvalitu návštěvníků. 94% z nich ji oznámkovalo jako dobrou nebo vynikající. V podobném duchu se vyjadřovali i mnozí čeští vystavovatelé.

Rekordní počet vystavovatelů a výstavní plochy

Již zmíněných 3 081 vystavovatelů z 59 zemí světa vystavovalo na ploše 230 000 m2, což je oproti roku 2012 nárůst o 15 000 m2. Plných 44 % zaplnili mimoněmečtí vystavovatelé. Česká republika se podle počtu vystavovatelů dělila s Čínou o 10. až 11. místo.

IFAT – jednička v oboru

Čísla podtrhují fakt, že IFAT ve svém oboru zaujal postavení č. 1. Podle průzkumů se 92 % vystavujících firem vyjádřilo, že je IFAT „dobrý” nebo „výborný” coby vlajková loď a nejdůležitější světová ukázka environmentálních technologií. Neil McCartney, výkonný ředitel firmy Macpactor, dokonce řekl: „Už jsem během uplynulých 35 let vystavoval po celém světě a teď čestně říkám, že je z nich IFAT ten nejlepší."

Další IFAT se bude konat ve dnech 30. května až 3. června 2016 v Mnichově.

Autor: Jiří Hejhálek
Foto: Helena Hejhálková, archiv IFAT
 

Nové

Elektrická rypadla vstupují do hlavního proudu. Develon uvádí další klíčové modely

Zveřejněno 18.3. Elektrifikace stavební techniky ještě před několika lety působila jako okrajový trend určený především pro pilotní projekty. Dnes je situace odlišná a v některých částech Evropy se bezemisní stroje stávají běžnou součástí stavebních zakázek. Zároveň… celý příspěvek

RECYCLING 2026: cirkulární ekonomika ve stavebnictví jako hlavní téma konference

Zveřejněno 16.3. Cirkulární ekonomika a efektivní využívání druhotných stavebních materiálů patří v současnosti mezi nejaktuálnější témata stavebního sektoru. Recyklace stavebních a demoličních odpadů představuje nejen ekologický přínos, ale i významnou příležitost… celý příspěvek

Liebherr představuje teleskopický manipulátor T48-8s

Zveřejněno 13.3. Liebherr rozšiřuje svou úspěšnou řadu teleskopických manipulátorů o nový Liebherr T48-8s. Tento model kombinuje osvědčený výkon a komfort modelu T55-7s s rozšířeným pracovním dosahem a nabízí maximální výšku zdvihu 8 metrů a maximální nosnost 4,8… celý příspěvek