Renomag.cz - Díly náhradní pro stavební stroje
Dnes je 5.10. – svátek slaví Eliška

Recenze publikace - Laserové skenovací systémy ve stavebnictví

Zveřejněno: 29. 2. 2004

Laserové skenovací systémy jsou moderní systémy pro bezkontaktní určování prostorových souřadnic, 3D souřadnic a vizualizaci nejen staveb, ale i ocelových konstrukcí, podzemních prostor, terénů apod. Toto se děje s mimořádnou rychlostí a přesností. I když tyto systémy jsou určité odborné veřejnosti známy a jsou jí využívány, přesto si myslím, že po poznání jejich základních principů provozování se jejich používání ještě rozšíří.

A k tomu slouží právě nová monografie Laserové skenovací systémy ve stavebnictví od autorů M. Kašpara, J. Pospíšila, M. Štronera, T. Křemena a M. Tejkala, která tak vyplnila mezeru odborných publikací pro stavebnictví a geodézii v České republice. Publikace má 111 stran, je členěna do 11 kapitol a je doplněna 22 tabulkami a 116 většinou barevnými obrázky.
Po úvodní kapitole, která představuje laserové skenovací systémy, je druhá a třetí kapitola věnována teorii. Jednak fyzikálnímu principu laserových skenovacích systémů a jednak teorii fungování laserových skenovacích systémů, základním typům skenerů a vlivům, které mohou ovlivnit výsledky měření. Čtvrtá kapitola podává vyčerpávající přehled laserových skenovacích systémů pro stavebnictví a příbuzné obory a jejich výrobců. Každá z devíti podkapitol nejprve pojednává v krátkosti o historii firmy, co se týče skenovacích systémů, což pokládám za důležitý sdělený poznatek, a poté se věnuje přehledu a technickým parametrům jednotlivých přístrojů.
Jedna z nejdůležitějších a nejobsažnější je kapitola pátá, která pojednává o praktickém využití laserových skenovacích systémů nejen ve stavebnictví, ale i v příbuzných oborech. Jedná se o zaměřování složitých konstrukcí, reálného stavu stavebních konstrukcí, o využití při výstavbě nebo rekonstrukcích dopravních staveb všeho druhu a o vytváření přesných topografických map složitých terénních útvarů. Zajímavé jsou podkapitoly věnované využití laserových skenovacích systémů v podzemním stavitelství, a to zejména při:

• zaměřování profilů během ražby – slouží k vypracování nejen dokumentace, ale i k přesným výpočtům kubatur nadvýrubů nebo podvýrubů a v podstatě i k optimalizaci návrhu ostění tunelu;
• ražbě tunelů – k získání údajů o tloušťce ostění;
• rekonstrukcích tunelů – vytvoření přesné dokumentace;
• dokumentaci např. krasových útvarů v jeskyních.

Ne nepodstatné je využití LSS v architektuře při přípravě a zpracování dokumentace historických budov a v archeologii k zaměřování a dokumentaci zkoumaných objektů i nalezených předmětů. U této kapitoly zvláš. vyniknou barevné obrázky. Vedle podrobného a vyčerpávajícího slovního zpracování právě barevná doprovodná dokumentace ukazuje jednotlivé postupy a výsledky práce LSS.
V zemích Evropské unie i ve Spojených státech je v současné době již zcela běžná technologie leteckého laserového skenování. Tomuto problému je věnovaná kapitola šestá. Jsou zde uvedeny především některé letecké laserové systémy dostupné v Evropě, systémy zpracování leteckého laserového skenování a samozřejmě i přímé barevné ukázky z praktického využívání.
V kapitole 7, která je věnována ekonomickým přínosům využívání laserových skenovacích systémů, mě zaujala tabulka 7.1, která přináší porovnání klasické metody s fotogrammetrickou metodou a s metodou využití LSS, a která dokazuje až 75% snížení nákladů při využití skenovacích systémů oproti klasickým metodám, což už stojí za úvahu zvláště když si uvědomíme nesporné výhody LSS:

• přesnost,
• vysoká hustota naměřených bodů,
• krátká doba potřebná pro pořízení velkého množství dat,
• automatizace zpracování pořízených dat.

Kapitola osmá se dotýká bezpečnosti práce s laserovými přístroji a v kapitole 9 je uveden obsáhlý seznam nejen literatury citované, ale také doporučené pro rozšíření poznatků uvedených v této monografii. V kapitole deset je uveden seznam výrobců a prodejců laserových skenovacích systémů i s jejich poštovními i e-mailovými adresami a webovými stránkami. První dvě teoretické kapitoly doplňuje teoretická kapitola 11, která zahrnuje vliv prostředí na průchod svazku, rozbor prostorové polární metody, transformaci souřadnic v prostoru, přesnost měření, vliv úhlu skenování na přesnost, skenování materiálů s různými fyzikálními vlastnostmi, možnost vzniku vícenásobného odrazu a měření na rozhraní dvou ploch.

Kapitola je ukončena sedmi tabulkami, které slouží k posouzení bezpečnosti práce s lasery. Monografie je doplněna resumé v českém, anglickém a německém jazyce.

Publikaci, na které kromě odborné úrovně oceňuji barevné provedení obrázků, vydalo nakladatelství Vega s.r.o. Hradec Králové. Vzhledem k celkové úrovni je doporučená cena 150 Kč, za kterou je monografie nabízena, zanedbatelná. K zakoupení je přímo v nakladatelství Vega a v prodejnách skript vysokých škol v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Bratislavě a Košicích. Podle mého soudu se stane pomocníkem a průvodcem odborníků zabývajících se výstavbou, údržbou a rekonstrukcí stavebních objektů včetně podzemních, dále pracovníků památkové péče, pedagogů i studentů odborných a vysokých škol.
Autor: prof. Ing. Věra Voštová, CSc.
Foto: Archiv firmy
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
 

Nové

Velké jeřáby Peiner v Československu, díl II

Zveřejněno 30.9. V našem putování za jeřáby na stavbách někdejšího Československa si tentokrát představíme modely Peiner SN 500-08, Peiner MK 630 a Peiner MK 900. První z nich se objevil například při výstavbě papíren Štětí nebo petrochemičky v Litvínově, zbylé dva… celý příspěvek

S čistotou provozu pomáhá v lomu Budislav myčka MobyDick

Zveřejněno 27.9. Už dlouho jsme v redakci zamýšleli zpracovat reportáž z provozu myčky nákladních vozidel švýcarského výrobce Frutiger AG, který má hlavní výrobní závod v Týništi nad Orlicí. Od zástupců firmy Frutiger CZ, s.r.o. jsme nedávno dostali tip na jednu… celý příspěvek

Seznamte se s tiltrotátory a příslušenstvím značky MRT

Zveřejněno 25.9. Nějak jsme si v posledních letech zvykli, že se na českém trhu v oblasti příslušenství objevuje záplava neznámých značek. Často mají společné to, že jsou podezřele levné, podezřele vypadají, nemají žádné reference a nikdo k nim nechce poskytovat… celý příspěvek