Dnes je 5.5. – svátek slaví Klaudie

Pozvání pod Krušné hory

Zveřejněno: 11. 6. 2015

Tento příspěvek si neklade za cíl podrobně a přesně vyjmenovat všechny lokality a muzea Krušnohoří a oblasti rozkládající se pod nimi či autory o regionu píšící. Především chce být pozvánkou do kraje mediálně nepravdivě prezentovaného, do kraje s pamětí, do kraje života a energie. Do kraje, kde je možné si v klidu v muzeích prohlédnout dnes již nepoužívané těžební stroje anebo při organizovaných Uhelných Safari na vlastní oči sledovat provoz nejvýkonnějších těžebních strojů v naší zemi, ocelových mastodontů novověku.

Podkrušnohorské technické muzeum

Jako mohutný val zapůsobí Krušné hory na návštěvníka Chomutovska, Mostecka, Teplicka přijíždějícího po silnicích z vnitrozemí. Přirozená hradba České země a část její hranice se táhne z Chebska až po Ústecko v délce cca 130 kilometrů. Je rozbrázděná hlubokými bočními údolími, téměř kolmými na průběh souvislého hřebene. Tudy vedly kdysi obchodní stezky a procházela zde vojska. Údolí byla, zejména jejich dolní části, od nepaměti sekundárními ložisky rud a nalezišti drahých kamenů. Postupné objevování a využívání primárních ložisek bylo prvotní příčinou kolonizace náhorních partií hor. Díky bohatému výskytu rud se hory jmenovaly Rudohoří. Toto pojmenování lze vyčíst na mapách Československa ještě z první poloviny minulého století. Na německé straně se tak jmenují dodnes – Erzgebirge.

„Do podzemí“
„Do podzemí“

Pravá hornická oblast

Hlubší zamyšlení a osobní poznání poskytnou bohaté a rozmanité Krušné hory a hnědouhelné pánve pod nimi. Dodnes místopisné názvy připomínají převažující podíl kovu těžené rudniny v místních lokalitách – Stříbrná, Oloví, Olověný vrch, Měděnec, Mědník, Cínovec, či činnosti – Kovářská, Kryštofovy Hamry, Nové Hamry, místa těžby – Hora Svaté Kateřiny, Hora Svatého Šebestiána, místo díkuvzdání za objev ložiska – Boží Dar (nález stříbrné rudy).

Zkrátka Krušné hory vydávaly nebo ještě částečně vydávají cín, olovo, železo, měď, uran, wolfram, fluorit, první izolované radium, radioaktivní vodu s vysokým obsahem radonu (využívá se k léčebným účelům), rašelinu a antracit (v obci Brandov na Mostecku).

Exponát povrchové těžby hnědého uhlí
Exponát povrchové těžby hnědého uhlí

Zachování tradice

Um, dovednosti a zkušenosti horníků z rudných dolů byly hojně využívány při rozvoji těžby hnědého uhlí a dalších keramických a sklářských surovin a při jímání minerálních vod. Mnohé je již minulostí, mnohé je současností a také budoucností kraje pod Krušnými horami.

Expozice rudního hornictví
Expozice rudního hornictví

Muzea v Sokolově, Mostě, Krupce či Jáchymově svými expozicemi dávají nahlédnout do historie hornictví v oblasti, disponují rozsáhlými sbírkami minerálů z Krušnohoří. Kromě autorů dnes již historických děl o hornictví je zde také nová generace autorů, kteří svými publikacemi doplňují a rozšiřují poznání současníků a pokolení příštích – Ing. Pavel Beran, Ing. Jaroslav Jiskra, Ph.D., Ing. Vladimír Petrovský s kolektivy, RNDr. Petr Rojík, Ph.D., Ing. Václav Valášek, Dr. Ing. Lubomír Chytka a další.

O rozvoj a zachování hornických tradic pečují Nadace Georgia Agricoly Slavkovský Les, Spolek severočeských havířů Most, Hornická společnost podkrušnohorské oblasti Most, Hornický spolek v Měděnci.Společně pořádají až překvapivě velký počet poznávacích, vzdělávacích, obnovovacích, pietních a dalších akcí, hornických oslav, hornických slavností. Aktivně působí ve Sdružení hornických a hutnických spolků ČR.

Muzea a památky

Významné místo z pohledu dokumentace historie a současnosti hornictví zaujímá Podkrušnohorské technické muzeum v Kopistech u Mostu, situované do areálu bývalého hlubinného dolu Julius III. Muzeum je sousedem petrochemického gigantu Unipetrol a České rafinérské a.s., proto je zcela logické, že představuje i obor těžké chemie, dříve založené na využití hnědého uhlí, dnes zpracovávající ropu. Samostatný pietní prostor je vymezen obětem důlních neštěstí.

Model původního Dolu Julius III
Model původního Dolu Julius III

Podzemní prostory šachet a štol jsou obnovovány, veřejnosti zpřístupňovány a rozšiřovány. V nich jsou umístěny historické pracovní pomůcky, nářadí, oblečení, jednoduché i složitější těžební stroje, dopravní prostředky nebo záchranářská technika.

V Mikulově na Teplicku lze zavítat také do prohlídkové štoly Lehnschafter s několika prohlídkovými okruhy. Přímo u silnice z Krupky na Komáří vížku lze zastavit u štoly Starý Martin. Na Měděnci mohou návštěvníci zavítat do štoly Země zaslíbená, v Jáchymově do několika objektů, do Dolu Mauricius v Hřebečné na Karlovarsku. Existují také udržovaná pietní místa a památníky připomínající důlní i osobní tragédie – v Jáchymově, Litvínově, Mostě, Lomu u Mostu či v Oseku u Duchcova.

Ukázky záchranářské techniky
Ukázky záchranářské techniky
Nerušit! Velký Permon odpočívá
Nerušit! Velký Permon odpočívá
Pohled do „hlubiny“
Pohled do „hlubiny“
Autor: Ing. Zdeněk Brázda, Ph.D.
Foto: Archiv Podkrušnohorského technického muzea o.p.s.
 

Nové

Inovace v podání METSO: Speciální sklápěcí korba pro vozidla v lomech

Zveřejněno 5.5. Podíváme se do německé společnosti Röhrig Granit, která se dlouhodobě zabývá těžbou a zušlechťováním přírodního kamene a minerálů. Společnost řešila, jak optimalizovat náklady v lomech při odvozu odstřelené horniny na korbách dumperů a rozhodla se… celý příspěvek

Představujeme GNSS Nivel Point 3

Zveřejněno 29.4. Zajímáte se o to, jak zpřesnit a zrychlit průběh stavebních prací a dosáhnout tak špičkové efektivity? Potřebujete všestranný a výkonný GNSS přijímač, který vám umožní změřit nebo vytyčit bod či vlastnickou hranici? Nivel Point 3 od společnosti 3gon… celý příspěvek

Systém Digga HALO: vychytávka zpřesňující vrtání

Zveřejněno 24.4. Při vrtání ovlivňuje lidský faktor zásadním způsobem finální výsledek. Pro dokonalý vrt je potřeba nejenom vrták dobře nasměrovat na začátku, ale též v průběhu práce si musíme dát pozor na odklon od kolmice. Jednoduché a zároveň velice efektivní… celý příspěvek