Bobcat® S530 - nejmenší nakladač s vertikálním zdvihem. Nyní v akci
Dnes je 8.5.

Odešel Ing. Antonín Vaněk

Zveřejněno: 14. 11. 2004

Tyto řádky se mi píší velmi těžko, ale i tom je život. Po krátké nemoci zemřel v Praze 24. září 2004 Ing. Antonín Vaněk, vzácný člověk v osobním i odborném životě. Naše redakce s ním roky spolupracovala a nedovedla si představit jediné číslo odborného titulu bez jeho fundovaných článků a poznatků ze zahraničních i tuzemských veletržních akcí, specializovaných na jeho nejoblíbenější obor – stavební stroje, techniku a zařízení pro technologie stavebních prací.
S nadšením registroval nejnovější světové novinky, o nichž publikoval v celé řadě odborných stavebních periodik, měl velmi dobré informační zdroje také v zahraničí. Velmi očekávané byly jeho články – nazvané Malá univerzita techniky např. v magazínu Stavební + zemní stroje. Kromě této činnosti se věnoval přípravě učebnic pro vysoké a střední školy a byl hlavním autorem ucelených publikací o vybraných novinkách ve stavební technice po každém ročníku veletrhu Bauma v Mnichově. Ještě letos po oslavách svých devadesátých narozenin vyučoval na ČVUT, Stavební fakultě. Jeho nesmírný elán, optimismus a zapálení pro věc se staly i pro mladší spolupracovníky a známé příkladem.


Antonín Vaněk se narodil v Černé Hoře (okres Blansko). Jeho vysokoškolské studium přerušila II. světová válka (dokončil jej po roce 1945). V jejím průběhu a po š.astném návratu z koncentračního tábora v Oranienburgu se aktivně věnoval atletice, v níž dosáhl nemalých úspěchů, především ziskem mistrovských titulů v bězích na 5 a 10 km, v účasti na známém běchovickém závodě a startech na Kunratické trati. Po roce 1945 se stal předsedou Národního výboru v Černé Hoře. S příchodem do Prahy pracoval na Ministerstvu stavebnictví, kde byl vedoucím Odboru mechanizace stavebnictví. Současně své poznatky a zkušenosti uplatňoval jako vysokoškolský pedagog na Stavební fakultě ČVUT Praha.
****

I jako kantor měl možnost navštěvovat různé světově významné akce - veletrhy a konference v oboru strojů pro stavebnictví, především v Německu, Francii, USA, Anglii, Rusku, Rakousku a v řadě dalších zemí. Veškeré své poznatky záhy zúročil na přednáškách pro studenty i v podnikové sféře. Za svoje aktivity v oblasti jak působení na ČVUT, tak v oblasti publikování svých technických znalostí a práci pro české stavebnictví byl odměněn na mezinárodním stavebním veletrhu IBF v Brně v roce 1999 titulem „Osobnost českého stavebnictví.“ Antoníne, je nám všem velmi líto, že jsi tak náhle odešel tam, odkud není návratu. Předal jsi mnoho cenného těm, kteří byli Tvými kamarády a které jsi učil. Budeme na Tebe stále vzpomínat.
****

Autor: Karel Kurka
Foto: Archiv firmy
 

Nové

Connected Construction Days 2026 propojí technologie, data a stavební praxi

Zveřejněno 6.5. Ve dnech 26. až 28. května 2026 se v Brně uskuteční odborná konference Connected Construction Days 2026, která propojí svět stavebnictví, digitální technologie a práci s daty. Třídenní akce, jež proběhne v OREA Congress Hotelu Brno a v pískovně… celý příspěvek

Dieci Pegasus 50.18: rotační manipulátor s nosností 5 tun míří na SaMoTer 2026

Zveřejněno 5.5. Ve dnech 6. až 9. května 2026 se v italské Veroně uskuteční 31. ročník veletrhu SaMoTer, jedné z nejvýznamnějších evropských akcí zaměřených na stavební stroje a manipulační techniku. Patří mezi místa, kde výrobci uvádějí nové modely i technologická… celý příspěvek

Amsterdam řeší nedostatek místa netradičně. Pomáhají mu rypadla Bobcat

Zveřejněno 28.4. V historickém centru Amsterdamu není prostor pro klasické rozšiřování domů. Ulice jsou úzké, zástavba hustá a většina budov je památkově chráněná. Řešení proto vede jiným směrem – dolů. Pod stávajícími domy tak vznikají nové sklepy, které často… celý příspěvek