RENOMAG

Novinka na trhu: Kolový nakladač Cat® 986K má nejlepší předpoklady pro namáhavou práci

Zveřejněno: 11. 10. 2017

Společnost Zeppelin CZ, oficiální prodejce stavebních a těžebních strojů výrobce Caterpillar, uvádí na český trh novinku v kategorii kolových nakladačů nad 30 tun. Kolový nakladač Cat® 986K představuje menší a lehčí alternativu oblíbeného stroje Cat® 988K. Díky kompaktnějším rozměrům připomíná 986K svého předchůdce, Cat® 988F, a je vhodným strojem do tandemu s pevnými dampry s provozními hmotnostmi 36 až 55 tun.

Novinka na trhu: Kolový nakladač Cat® 986K má nejlepší předpoklady pro namáhavou práci

S novými lopatami s vysokým užitečným zatížením (až 12,7 t) a objemem až 8,3 m3 si nakladač vystačí s menším počtem nakládacích cyklů; k vyšší produktivitě přispívá i „chytrá” elektronika nebo integrovaný vážicí systém Cat® Production Measurement, který posádku informuje o aktuálním užitečném zatížení lopaty a celkovém množství nakládaného materiálu.

Nový systém řízení uleví obsluze při dlouhých pracovních cyklech

Kolový nakladač Cat® 986K míří za svými zákazníky s pohodlnou a kompletně přepracovanou kabinou. K novému modelu neodmyslitelně patří nový kombinovaný řídicí a řadicí systém Cat® STIC, jehož jediný joystick slouží k řízení, ale také ke změnám rychlostního stupně a směru jízdy. V porovnání s klasickým volantem přispívá STIC k výrazně nižší fyzické zátěži strojníka, a to zejména při opakujících se se nakládkách přepravních vozidel, kde je od stroje očekávána vysoká produktivita. Nakladač Cat® 986K se dodává ve standardním provedení i ve verzi High-Lift. Ve standardním provedení potřebuje pro naložení damprů Cat 740/745 čtyři nakládací cykly, ve verzi High-Lift naplní korbu pevných damprů Cat 772/773 pěti až šesti nakládacími cykly. Díky Z-kinematice má obsluha optimální výhled do rohů lopaty a stroj má i velkou rýpací a vylamovací sílu, což zvyšuje jeho využití i v ostatních aplikacích.

Motor si rozumí s chytrou elektronikou

Výkonný, elektronicky řízený dieselový motor Cat® C15 ACERT splňuje emisní normy EU stupeň IV a dosahuje maximálního jmenovitého výkonu 340 kW (456 HP). Je vybaven funkcí automatického vypínání v případě, že motor běží po stanovenou dobu na volnoběh. Tato funkce samozřejmě snižuje spotřebu paliva i opotřebení motoru. Dalším elektronickým prvkem, který pomáhá k vyšší produktivitě, je funkce hydrauliky Load Sensing. Speciální snímače vyhodnocují aktuální pracovní zátěž a podle toho automaticky upravují hydraulický průtok v okruzích. Tímto způsobem dochází k úspoře paliva a je tak k dispozici i vyšší motorový výkon pro pojezd stroje.

Nový kolový nakladač Cat 986K s výkonem motoru 340 kW, provozní hmotností 46 tun a více než 3,50 metry výsypné výšky se při nakládce železničních vagónů
Nový kolový nakladač Cat 986K s výkonem motoru 340 kW, provozní hmotností 46 tun a více než 3,50 metry výsypné výšky se při nakládce železničních vagónů

Kabina příští generace

V kabině strojníka nové 986K najdeme celou řadu vylepšení. Ergonomické pracoviště s logicky rozmístěnými ovládacími prvky, kterým vévodí joystick STIC, je bezpečně dosažitelné po schůdcích se sklonem 45° na obou stranách stroje. Nastupování a vystupování navíc usnadňuje výklopná konzole joysticku. K většímu pohodlí obsluhy přispějí také tlumicí pryže ISO, pneumaticky odpružené sedadlo, protihluková izolace a účinná klimatizace.

Všechny ovládací a zobrazovací prvky byly umístěny do bezprostřední blízkosti řidiče. Díky intuitivnímu ovládání prostřednictvím barevné dotykové obrazovky se každý se strojem rychle seznámí. Důležitým bezpečnostním faktorem jsou velká čelní a boční okna, která ve spojení s kamerou pro couvání umožní optimální výhled do celého okolí stroje.

Vyšší efektivita díky integrovaným technologiím

Nakladač lze na přání vybavit továrním systémem Cat® Production Measurement (CPM), který dokáže změřit užitečné zatížení v lopatě během jízdy. Taková funkce pomůže strojníkovi předejít nadměrnému nebo naopak nedostatečnému naložení přepravních vozidel.

Dalším vestavěným systémem od výrobce je rozhraní pro Cat® Product Link; telematický systém pro dálkový dohled nad strojem. V případě aktivace lze nakladač monitorovat v internetovém rozhraní Vision Link, které nabízí řadu chytrých a užitečných funkcí pro efektivní správu stroje i celé flotily. Ve Vision Link se uživatelům zobrazí aktuální / průměrný nájezd motohodin, spotřeba paliva, využití stroje, jeho aktuální poloha, ale i nejbližší servisní intervaly či chybová hlášení. Společnost Zeppelin CZ navíc svým zákazníkům nabízí komplexní vyhodnocení naměřených dat formou pravidelných reportů, takže majitel stroje má dokonalý přehled o svém stroji a může si tak lépe plánovat a organizovat svou práci.

Do kabiny je pohodlný a bezpečný přístup díky novým schůdkům
Do kabiny je pohodlný a bezpečný přístup díky novým schůdkům

Jednoduchý servis

Aby se snížila časová náročnost a dlouhodobé provozní náklady, byly u nové 986K prodlouženy intervaly pro výměnu filtrů a provozních kapalin. Všechna místa pro údržbu jsou uspořádána tak, že jsou přístupná zespodu nebo z plošiny. Velká dvířka na obou stranách zpřístupňují dieselový motor i další komponenty. Dálkové maznice pro těžce přístupné součásti jsou sdruženy do snadno dostupných celků. Volitelnou výbavou je automatické centrální mazání. Servisní zásahy na elektrickém systému lze provádět ze země a lze tak snadno obsluhovat přípojky pro externí startování, jističe, spínače nouzového vypnutí, vypínače osvětlení schůdků a hlavní vypínače baterií.

Závěrem

Nový kolový nakladač Cat® 986K má díky svým schopnostem velký potenciál na trhu a podle prvních ohlasů ze strany zákazníků je velmi podařeným modelem, který výborně zaplní mezeru v produktovém portfoliu těžkých nakladačů značky Cat®. O dostupnosti tohoto stroje, o jeho možné konfiguraci, dodacích lhůtách a doplňkových službách (telematika) vás rádi informují prodejci oficiálního dealera v České republice, společnosti Zeppelin CZ. Kontakty a podrobnější katalog ke stroji lze najít na www.zeppelin.cz.

Kontakty:
Zeppelin CZ s.r.o.
Lipová 72, 250 71 Modletice
Tel.: +420 266 015 111
E-mail: info (zavináč) p-z (tečka) cz
http://www.zeppelin.cz
(aktualizace kontaktu: 21. 3. 2015)
Autor: Jan Rybář
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Stránky stavebni-technika.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)