ASBUD.cz - Stavební a silniční technika TEREX, SCHAEFF a AMMANN
Dnes je 19.8. – svátek slaví Ludvík

Nová řada bezkabinových vrtacích souprav od Sandviku. Vychází z modelů s kabinou

Zveřejněno: 17. 1. 2019

Portfolio univerzálních povrchových vrtacích souprav značky Sandvik se rozšiřuje o dvojici bezkabinových dálkově ovládaných strojů s označením DX600R a DX800R. Vrtací soupravy jsou určeny především pro práci ve svazích a na rizikových pracovištích, obecně se však uplatní v kamenolomech, ve stavebnictví i v inženýrské geologii.

Vrtná souprava Ranger DX800R

Už podle názvu asi nepřekvapí, že soupravy Ranger DX600R a DX800R (R = remote = dálkové ovládání) vycházejí z „kabinových“ modelů DX600 – respektive DX800 - a přebírají většinu jejich charakteristických vlastností. Zůstává motor, saňové vrtací kladivo, otočná nástavba i dělené rameno. Absence kabiny se však projevila nejen na zvýšené bezpečnosti a lepším pohybu i práci ve velmi náročném terénu, změnily se samozřejmě též transportní rozměry.

Dálkově ovládané vrtací soupravy Ranger DX600R a DX800R vychází z kabinových verzí
Dálkově ovládané vrtací soupravy Ranger DX600R a DX800R vychází z kabinových verzí

Soupravy DX600R a DX800R

Obě vrtací soupravy pohání totožný 6válcový naftový motor Caterpillar C7.1 o objemu 7 l, který je naladěn na výkon 168 kW (225 hp) při 1 800 otáčkách. Stejný je též pracovní rádius činící 17,6 m² nebo 26,4 m² (volitelně). Je vidět, že otočná nástavba zvyšuje několikanásobně pokrytí pro záhlavní vrty a umožní tak nasazení více vrtů z jednoho postavení.

Z technických dat stojí za zmínku výkon kompresoru, který u DX600R činí 6,2 m³/min při 4-10 bar. Pro větší DX800R je to potom 8,1 m³/min, nebo volitelně 9,1 m³/min, obojí při totožném pracovním rozsahu 4-10 bar. Rozdílné je též osazené vrtací kladivo – HL650 17,5 kW (pro DX600R) a HL820T 21 kW (pro DX800R). S výše uvedeným souvisí doporučené průměry vrtáků a vrtných tyčí – vrták 64–102 mm respektive tyč 38, 45 nebo 51 mm pro DX600R a vrták 76–127 mm respektive tyč 45 nebo 51 mm pro DX800R.

Nad rámec standardní konfigurace je zákazníkovi k dispozici až 30 volitelných přídavných zařízení, díky nimž si stroj přizpůsobí přesně na míru pracovním podmínkám. K dispozici je například větší otočný radius, pokročilé měřicí systémy nebo vylepšená protiprachová ochrana. Pro práci v městských a příměstských zástavbách pak určitě přijde vhod speciálně zkonstruovaný protihlukový kryt, který snižuje hladinu vnějšího hluku o více než 10 dB.

Vlastnosti nové řady vyniknou zejména na nerovném povrchu při hlubokých řezech; nejlépe se tedy tato zařízení hodí při výstavbě silničních a železničních cest, pro navrtávání základů nebo při pokládce kabelů či potrubí. Bezdrátové dálkové ovládání dovoluje obsluze stroje uchovávat si bezpečnou vzdálenost od vrtů a zároveň provádět velmi přesnou práci. Výhodou je též možnost rychlých přesunů mezi jednotlivými vrty a jejich precizní založení.

Autor: Jiří Hejhálek
Foto: Sandvik

Tématické tagy

Nové

Čistě elektrický dampr jezdí ve Švýcarsku už rok. Bez dobíjení se nakonec neobejde

Zveřejněno 19.8. Bateriový dampr, speciálně vyvinutý pro cementářskou společnost Ciments Vigier, je v provozu od loňského podzimu. Stroj, který nevyužívá spalovací motory ani jako generátory elektřiny, měl dle propočtů elektřinu vyrábět. Zkušenosti z reálného… jít na článek

Představujeme hutnicí techniku BOMAG a nové mini-dumpry C&F

Zveřejněno 17.8. Výhradní dodavatel hutnicí techniky, ručně vedených strojů BOMAG v ČR, společnost NorWit s.r.o., slaví tento rok čtvrt století od svého vzniku. Pro zákazníky připravila zajímavé akce, spojené s prodejem strojů BOMAG. Za výhodnější cenu zde nyní… jít na článek

Kompaktní a stereo nakladače Liebherr. Univerzálové do komunálních služeb

Zveřejněno 15.8. V segmentu malých kolových nakladačů s provozní hmotností do sedmi tun nabízí společnost Liebherr čtyři stroje: dva kompaktní nakladače L 506 a L 508 a dva stereo nakladače® L 507 a L 509. Od veletrhu Bauma 2019 se tyto kolové nakladače dodávají v… jít na článek